Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Plon, niesiemy plon" – Łazarz znów stał się wsią {► WIDEO, ◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Plon, niesiemy plon" – Łazarz znów stał się wsią {► WIDEO, ◎ GALERIA ZDJĘĆ}
04-09-2017 21:09   Janusz Ludwiczak
W sobotę w Parku Wilsona już po raz piąty odbyły się dożynki miejskie. Nie zabrakło obrzędu poświęcenia chleba, wystawy królików, gołębi, pokazy tresury sokołów czy wioski, w której odbywały się pokazy kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa. Wiadomo już, że w przyszłym roku arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania zorganizują w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólne dożynki archidiecezjalno-wojewódzkie.

Poznańskie święto plonów na Łazarzu rozpoczęło się mszą święta w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, której przewodniczył ks. biskup Damian Bryl. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Następnie ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, w którym wzięli udział Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego, poczty sztandarowe poznańskich rolników i ogrodników oraz mieszkańcy. Na końcu pochodu w dorożce jechał m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

W samym Parku Wilsona Zespół Pieśni i Tańca Łany przygotował obrzęd dożynkowy, a Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli wiceprezydentowi bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Bochenek został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców.

To czas świętowania, ale też czas dziękczynienia. W mieście Poznaniu mamy ponad 900 gospodarstw rolnych, 1,5 tys. gospodarstw ogrodniczych i kilkudziesięciu działkowców. Chciałbym więc bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom, ogrodnikom, działkowcom za wasz trud i za wasze plony. Dziękuję, że jesteście – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W miejscu, gdzie są ryki silników, dźwięki tramwajów i dźwigi budujące nowe nieruchomości mamy rolników. Wracam właśnie z powiatu konińskiego i mówiłem, że jadę na dożynki do Poznania. Wszyscy nie dowierzali: to tam są pola i rolnicy? – dodał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski.

Wiadomo już, że w przyszłym roku arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania zorganizują w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólne dożynki archidiecezjalno-wojewódzkie.

Przyszłoroczne dożynki archidiecezjalne i wojewódzkie, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się w Poznaniu. Po raz pierwszy wspólnie zorganizujemy te dożynki, prawdopodobnie na Malcie – zapowiedział wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Po południu w muszli koncertowej odbywały się występy zespołów folklorystycznych i ludowych. Na scenie pojawili się m.in. Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Ludowy Stokrotki i zespół Wędrowne Gitary. Nie zabrakło również występu grupy tanecznej Broadway Ladies, japońskich sztuk walki oraz akrobatycznych pokazów w wykonaniu Teatru "Z głową w chmurach" oraz spektaklu Teatru Dudula.

W Parku Wilsona na "mieszczuchów" czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa. Chętni mogli również skosztować grochówkę i żurka z kotła oraz kiełbasy białej parzonej, która niedawno uzyskała certyfikat Unii Europejskiej. Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.

Korowód dożynkowy i obchody poznańskiego święta plonów transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: