Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szlakiem kościołów, dożynki, niebiescy dzieciom, piknik sąsiedzki – będzie się działo... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szlakiem kościołów, dożynki, niebiescy dzieciom, piknik sąsiedzki – będzie się działo...
01-09-2017 20:25   Janusz Ludwiczak
Sporo będzie się działo w ostatni weekend wakacji i pierwszy weekend września. Dożynki w Parku Wilsona, spacer z przewodnikami grupy PoPoznaniu, festyn charytatywny pod Areną "Niebiescy dzieciom" czy "pożegnanie lata z rodzinką" na terenie pływalni letniej w Parku Kasprowicza – to tylko kilka zaplanowanych wydarzeń.

Łazarz znów będzie wsią

Już po raz 23., a po raz piąty w Parku Wilsona odbędą się dożynki miejskie. Poznańskie święto plonów rozpocznie się mszą święta, która o godz. 13:00 odprawiona zostanie w kościele Michała Archanioła. Po niej ok. godz. 14 ulicami: Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przejdzie barwny korowód dożynkowy.

W Poznaniu działa prawie 1000 gospodarstw i podmiotów prowadzących produkcję rolną, które gospodarują na blisko 8400 hektarach. Pokazuje to, że miasto może być jednocześnie prężnym centrum naukowym, biznesowym i kulturalnym, ale także nie zapominać o tradycji i przywiązaniu do ziemi. Właśnie dlatego Poznań od 1995 roku, na zakończenie sezonu prac polowych, organizuje miejskie dożynki – zauważa Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Dożynki to okazja do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwość obcowania z kulturą wiejską. Będą też swego rodzaju wehikułem czasu między innymi za sprawą wioski ginących zawodów. W wiosce tej będzie można odwiedzić warsztat garncarski, świecowniczy, kowalski, czy zielarski. Pojawi się również muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.

Obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach występów artystycznych zaprezentuje się też Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, zespół ludowy Stokrotki. Dożynkowym blokiem dla dzieci zajmie się Teatr Dudula. CTSJ Tengukai pokaże japońskie sztuki walki: kendo, Iaido, Kyudo. Obejrzeć też będzie można występ grupy tanecznej Broadway Ladies, teatr szczudlarzy Z głową w chmurach, a także występ zespołu Wędrowne Gitary.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się: pokazy - florystyczne, pracy psów ratowniczych; wystawy - gołębi i drobiu ozdobnego, królików, zwierząt gospodarskich i kotów; warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy; animacje dla dzieci; konkurs wiedzy rolniczej.

Dla uczestników dożynek czekać będzie darmowa grochówka z kotła, kiełbasa biała parzona i kawa. Portal lazarz.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


Odkryj swój fyrtel

W ramach projektu "Odkryj swój fyrtel" przewodnicy z grupy PoPoznaniu zapraszają na zwiedzanie łazarskich kościołów i poznanie ciekawych historii z nimi związanych.

W ubiegłym roku wędrowaliśmy po Górnym i Dolnym Łazarzu, tym razem chcemy skupić się nie na całym fyrtlu, a na szczegółach, na konkretnych obiektach. Podczas wrześniowych wycieczek nasze zainteresowania kierujemy na kościoły. Spacer poprowadzi nas od świątyni przy ul. Stolarskiej poprzez kościół pw. św. Anny aż do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Trzy budowle sakralne reprezentujące odmienne style architektoniczne, które powstały w różnym czasie i okolicznościach. Trzy kościoły, które mają niejedną ciekawą historię do opowiedzenia. Wycieczka odbywa się niezależnie od warunków pogodowych i liczby uczestników. Udział w spacerze jest bezpłatny. Projekt jest finansowany ze środków Rady Osiedla Święty Łazarz w ramach konkursu "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe" – zaprasza Piotr Ciesielski z grupy przewodników PoPoznaniu.pl.

Pierwsza wycieczka rozpocznie się o godz. 10:00. Dla tych co wolą spacer po południu przewodnicy zapraszają na godz. 14:45. Zbiórka przed kościołem Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej 7.


Piknik sąsiedzki

Przez cały wrzesień odbywać będą się Dni Sąsiada. Na początek w sobotę w Ogrodzie Łazarz odbędzie się piknik sąsiedzki, który rozpocznie się o godz. 14:30.

Piknik rozpoczniemy warsztatami kulinarnymi, które poprowadzi Jolanta Zielińska z Akademii Umiejętności "Kulinarne Przygody", organizator wielu imprez kulinarnych i kulturalnych. Od ponad 5 lat prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, podczas których przekazuje uczestnikom tajniki zdrowej tradycyjnej kuchni. Laureatka i zwyciężczyni konkursów kulinarnych - m.in. "Przepis godny Mistrza" pod patronatem Kurta Schellera, "Zerwane przepisy" Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Autorka przepisów kulinarnych inspirowanych XIX wieczną kuchnią mieszczańską, opracowanych w nowoczesny sposób oraz przepisów autorskich. Organizator półkolonii letnich i zimowych dla dzieci. Założyciel i Prezes Stowarzyszenia "Łazarz - zakorzenieni w tradycji" – zapowiada Joanna Heller z Klubu Osiedlowego "Krąg".

Od godz. 14:30 Dom Bajek zabierze Sąsiadów z Łazarza do dalekiego Paryża z nietuzinkowym lwem.

Zapraszamy na spektakl - opowieść kamishibai "Lew w Paryżu" (Wyd. Tibum) oraz działanie plastyczne z Mona Lizą w tle. Czy uda nam się odtworzyć na Łazarzu atmosferę Montmarte? O godz. 16 Klub Małego Muzyka zaprosi dzieci jako, że to ostatnie dni wakacji na "Wakacyjne przygody podróżników". A wieczorem, o godz. 18:00 zapraszamy na koncert zespołu „Bardowie” gdzie posłuchamy największych polskich i zagranicznych hitów muzycznych – dodaje Joanna Heller.

Na pikniku będzie można zapoznać się z wystawą poświęconą ulicy Głogowską, przygotowaną przez Lilianę Kranz- Domasławską, poznać pracę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika czy nauczyć się robić na drutach. Będzie można pograć w karty i inne gry z wolontariuszami z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych. Do Ogrodu Łazarz zawitają również "Sprytne gąsiennice", czyli łazarska drużyna harcerska. W przypadku deszczu piknik zostanie przeniesiony do Klubu "Krąg", przy ul. Dmowskiego 37.


"Niebiescy dzieciom"

W sobotę można wybrać się również pod Arenę, gdzie o godz. 13 rozpocznie się XVI Festyn Charytatywny Niebiescy Dzieciom. Dla gości przygotowano wiele atrakcji.

XVI Festyn Niebiescy Dzieciom to kolejna już edycja imprezy, która ukierunkowana jest na pomoc osobom potrzebującym, a zarazem prowadzenie działań profilaktyczno – edukacyjnych. W tym roku będziemy wspomagać zbiórkę krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu i zachęcać do rejestracji w charakterze dawcy szpiku. Na terenie przyległym do Areny w Poznaniu zaprzyjaźnione służby i instytucje przygotowały wiele atrakcji i upominków dla każdego uczestnika przedsięwzięcia. Wszystkie służby zaprezentują swój sprzęt służbowy, a partnerzy zapewnią dodatkowe atrakcje profilaktyczno – edukacyjne – wyjaśnia Sylwia Stańko z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

O godzinie 14:30 i 15:30 będzie można obejrzeć przygotowane przez Policję pokazy - musztry policyjnej oraz dynamicznego zatrzymania sprawcy przestępstwa. Dodatkowo podczas trwania festynu będzie można oznakować swój rower w ramach programu "Poznański rower – bezpieczny rower".


"Kieł" w bramie na Matejki

Kino w Bramie 46, mieszczące się przy ul. Matejki 46 zaprasza na seans filmu "Kieł" w reżyserii greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, który był nominowany do Oskara.

Film można obejrzeć w nietypowym miejscu: Kino w Bramie 46 - to kino sąsiedzkie działające w bramie wjazdowej secesyjnej kamienicy przy ul. Matejki 46 w Poznaniu. Część widzów ma szanse obejrzeć film w oryginalnych fotelach z kina Bałtyk – opowiada Andrzej Janowski z Kina w Bramie 46.

Wstęp wolny. Początek w sobotę, o godz. 20:00.


Strażnica od kuchni

Na czym polega praca strażaka i czy należy ona do łatwych, jak wygląda zjazd po ześlizgu podczas alarmu pożarowego, a także jak wydostać się z zadymionego pomieszczenia – o tym będzie można przekonać się podczas kolejnej akcji "Otwarte Strażnice". Na drzwi otwarte w niedzielę o godz. 11:00 zapraszają strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej.

Podczas "Dnia otwartych strażnic" będzie można zwiedzić zabytkowy budynek strażnicy z 1908 roku, zasiąść za kierownicą wozu strażackiego i zobaczyć sprzęt pożarniczy, a także nauczyć się podstaw się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


"Pożegnanie lata z rodzinką" na kąpielisku przy Arenie

W niedzielę warto wybrać się również do Parku Kasprowicza. Na terenie pływalni letniej odbędzie się festyn "Pożegnanie lata z rodzinką", na który zaprasza fundacja "Uwierz w pomoc".

W programie zaplanowano sporo atrakcji, m.in. turniej koszykówki 4x4, zumba, fitness, boks dla dużych i małych, animacje dla najmłodszych, bańki mydlane, malowanie buziek i konkursy z nagrodami.

Zapraszamy w ten ostatni dzień wakacji dzieci, młodzież i dorosłych na wspólną zabawę. Wrzesień jest miesiącem kiedy to nasze pociechy rozpoczynają nowy rok szkolny. Padła propozycja, aby podczas wydarzenia wesprzeć dzieci z najuboższych rodzin z naszej dzielnicy poprzez zbiórkę artykułów szkolnych – wyjaśnia Magdalena Szmyt, współorganizatorka festynu.

Festyn rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 16. W jego trakcie będzie można wesprzeć zbiórkę na rzecz kupna wyprawek szkolnych dla uczniów szkół podstawowych nr 9, 26 i 77. Będzie można wesprzeć potrzebujących przynosząc artykuły szkolne i pozostawić je w specjalnie przygotowanym punkcie zbiórki. Portal lazarz.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


Fot: mat.org., archiwum

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: