Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kilka kolizji na dolnym Łazarzu - przez wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kilka kolizji na dolnym Łazarzu - przez wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych?
17-08-2017 01:23   Janusz Ludwiczak
W środę wieczorem na ulicy Małeckiego doszło do kilku zderzeń samochodów. W związku z wprowadzaniem kontraruchu rowerowego, skrzyżowań równorzędnych i ograniczenia prędkości do 30 km/h zmieniła się organizacja ruchu m.in. na ulicy Małeckiego, Strusia i Kanałowej.

Pierwszy wypadek po zmienionej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Kanałowej i Małeckiego - nie rozumiem dlaczego znak jest w połowie ulicy zamiast przy samym skrzyżowaniu – pisze Piotr Drausowski na Nieformalnej Grupie Łazarskiej.

Nie była to jedyna kolizja w tym miejscu w ciągu jednego dnia. Powodem takie sytuacji jest zapewne wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w związku z realizacją projektu "Rowerowy Łazarz". M.in. na ulicy Małeckiego, Strusia i Kanałowej wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h, kontraruch rowerowy oraz skrzyżowania równorzędne.

Cześć kierowców jeździ "na pamięć", nie zwracając uwagi na oznakowanie. Prawdopodobnie drogowcy zamontowali również znaki pionowe w złym miejscu, które są niewidoczne dla zmotoryzowanych.

Na pewno jechali na pamięć. W pierwszej chwili wszyscy rozbiegli się w poszukiwaniu znaków. Niestety można się spodziewać więcej takich stłuczek. Po zmianie na Jeżycach długo dochodziło do kolizji– zauważa na Nieformalnej Grupie Łazarskiej Katarynka Kiełbaskowa.

Powinni zrobić nowy, taki tymczasowy znak z błyskającym żółtym światełkiem, który ostrzega o zmianie organizacji ruchu – zaznacza Megan Bubu.

Powinny być również umieszczone znaki informujące o zmianie organizacji ruchu... To była kwestia czasu, że będzie wypadek. Jeszcze znaki poziome na ulicy Kanałowej linia bezwzględnego zatrzymania (P-12), a z Małeckiego linia warunkowego zatrzymania (P-14)... Jak już coś robią to niech to robią porządnie, żeby to wszystko miało ręce i nogi – dodaje Katarzyna.

Skrzyżowanie równorzędne to takie, na którym nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu. Oznaczone są one znakiem ostrzegawczym A-5, czyli krzyżykiem w żółtym trójkącie z czerwoną obwódką.

Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony (jeżeli wykonuje się skręt w lewo, należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo). Zasada prawej ręki nie dotyczy pojazdów szynowych i uprzywilejowanych, które mają pierwszeństwo niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają. Celem wprowadzenie skrzyżowania równorzędnego jest uspokojenie ruchu i ograniczenie prędkości pojazdów.

Do sprawy będziemy wracać. Więcej o wprowadzonych zmianach w artykule: Wprowadzają "Rowerowy Łazarz" - zmieni się organizacja ruchu na wielu ulicach {PROJEKTY}.

"ROWEROWY ŁAZARZ" – projekty stałej organizacji ruchu polegające na wykonaniu kontraruchów rowerowych wraz z ograniczeniem prędkości do 30 km/h i skrzyżowań równorzędnych:

ul. Biała - POBIERZ {PDF}

ul. Chłodna - POBIERZ {PDF}

ul. Drużbackiej - POBIERZ {PDF}

ul. Karwowskiego - POBIERZ {PDF}

ul. Klonowica - POBIERZ {PDF}

ul. Konopnickiej - POBIERZ {PDF}

ul. Małeckiego - POBIERZ {PDF}

ul. Morawskiego - POBIERZ {PDF}

ul. Niecała - POBIERZ {PDF}

ul. Orzeszkowej - POBIERZ {PDF}

ul. Potworowskiego - POBIERZ {PDF}

ul. Rynek Łazarski - POBIERZ {PDF}

ul. Stolarska - POBIERZ {PDF}

ul. Strusia - POBIERZ {PDF}

ul. Szymborska - POBIERZ {PDF}

ul. Załęże - POBIERZ {PDF}

Opis projektu - POBIERZ {PDF}


Fot: Piotr Drausowski (1-4), Anna Zyffert (1,5), Roman Modrzyńksi (6-9)

ZOBACZ TAKŻE: Wprowadzają "Rowerowy Łazarz" - zmieni się organizacja ruchu na wielu ulicach {PROJEKTY}

Komentarze (16)

22-08-2017 07:14:27
Negatyw
W tęczowej wsi Poznań, myśli się tylko o pedałowcach. Rodzic, który musi rano zawieźć dziecko do przedszkola / szkoły i potem przedrzeć się przez korki do pracy - jest dla miasta śmieciem... (!!!).
20-08-2017 09:39:46
@Tomcio z Łazarz
Znak pionowy ma pierwszeństwo przed poziomym, więc wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami - jeśli jest znak ustalający pierwszeństwo, inny niż stop, i do tego linia bezwzględnego zatrzymania, to nie trzeba się zatrzymywać :)
19-08-2017 20:08:11
Tomcio z Łazarz
A czy osoby planujące zmiany pomyślały o tym kompleksowo, czy odbywało się to z doskoku i po łebkach? Efekt jest taki, że na skrzyżowaniu "równorzędnym" mamy wymalowane linie zatrzymania, ale z jednej strony jest to linia warunkowego zatrzymania, a z drugie linia bezwzględnego... To jak to jest: równorzędne, czy jednak nie bardzo? Bo formalnie to takich linii być nie powinno, a jeśli już są, to powinny im towarzyszyć znaki regulujące... zasady pierwszeństwa przejazdu. Coś mi tu się nie zgadza...
19-08-2017 11:45:17
Bazyli
1. W tej części Łazarza i tak nie dało się jechać z prędkością większą niż 30km/h - ha, ha, ha! 2. Dlaczego wymyślono, że znaki kierunku ruchu nie dotyczą rowerów??? 3. Stawiają kolejne znaki wokół rynku, niebawem Straż Miejska będzie miała okazję zakładać blokady... 4. Pomimo nowych znaków pionowych przy przejściach dla pieszych - będąc pieszym spróbujcie wkroczyć na jezdnię - i tak nikt nie przestrzega odległości 10m od skrzyżowania, nic nie widać - pomysłowość kierowców (zwłaszcza aut dostawczych) jest wielka!
18-08-2017 16:19:10
Alina
Można zmniejszyć ryzyko kolizji, gdyby tylko postawić tablicę: "Uwaga, zmiana organizacji ruchu".
18-08-2017 13:00:52
Normalne oznakowanie
Znak ostrzegawczy, jak sama nazwa wskazuje, ma ostrzegać na taki okres przed zagrożeniem, żeby kierowca mógł zareagować i w razie czego bezpiecznie się zatrzymać - nie rozumiem zdziwienia, że stoi 30 metrów przed skrzyżowaniem.
18-08-2017 10:59:33
a
stluczki spowodowane _przez_ skrzyzowania rownorzedne (patrz tytul artykulu), wypadki spowodowane _przez_ drzewa, takie cuda tylko w polsce... w normalnych krajach winni sa kierowcy
17-08-2017 20:45:23
Aga
Jak jakiś kurier, albo dostawczak stanie koło znaku, to go zakryje...masakra
17-08-2017 17:56:34
poznaanianka
Czytam i cisnie mnie się na usta , jakkby każdy pisał o czymś innym.Przecież to jest prawo drogowe.A po drugie ,czy ktokolwiek kto podjął decyzje o takim oznakowaniu i oznaczył już odpowiednimi miejsca , chociaż raz przetestował jazdę w pełnych godzinach ruchu , a mówiąc czy pisząc krótko sprawdził na własne oczy prawidłowość i czytelność .
17-08-2017 17:11:34
morlock
Wszystkiego najlepszego p.Januszu. Spokoju od nas, opalenizny i połamania kija jeśli Pan łowi. Na chwilę pojawił się tu pański komunikat i "się znikł". Może to wina starego mojego flasha? W każdym razie szczerze życzę udanych WAKACJI! a innych przepraszam za trolling (pseudo, kurde).
17-08-2017 15:07:04
hm
1 znak - nie mam pierwszeństwa - cisnę na gaz 2 znak - o jakiś krzyżyk 3 skrzyżowanie bez znaków - przyspieszam każdy kto tam jedzie więcej niż 30 powinien mieć zabrane prawo jazdy dożywotnio.
17-08-2017 14:37:48
jatoja
@paramido. Zaprawdę powiadam Ci, nowym chyba jesteś bo wiele osób z Twoich stron (skądkowiek jesteś) pojedzie na pamięć będąc kolejny raz w Poznaniu. Podobnie z resztą jak i miejscowi Ja jadąc patrzę (rodowity Łazarzanin) by spomiędzy parkujących aut nagle coś/ktoś NAGLE nie wypełzło mi prosto pod koła. Może nie wiesz ale takie ulice jak np.Małeckiego, Drużbackiej to poligon dla kierowców, test na refleks. Dodaj to goowno wprowadzane na Łazarzu i dojdziesz do wniosku że decydentów należy oskarżyć o świadome hamowanie ruchu ulicznego i powodowanie kolizji. PZU i INNE ubezpeczeniowe Firmy zgłaszać tą patologię do nawet ONZetowskich sądów winny w trybie alarmowym bo to co się wyprawia to jawne wyłudzanie pieniędzy przez generowanie wypadków dla istniejącej od lat w POznaniu soldateski o charakterze mafijnym.
17-08-2017 13:16:53
JA
Znaki stoją jakieś 30metrów przed każdym skrzyżowaniem... trochę za daleko skrzyżowania, pierwszy raz widzę takie rozwiązanie
17-08-2017 11:58:07
paramido
Dobrze, że wprowadzana jest cywilizacja na Łazarzu. Skrzyżowania równorzędne są najbezpieczniejszym rozwiązaniem i powinny być standardem na wszystkich bocznych uliczkach miasta.
17-08-2017 09:14:32
Krystian
Dla mnie dziwna sprawa bo z jednej strony autor pisze ze znaki nie czytelne a z drugiej na zdjeciach widać jak byk ze Znaki sa wystarczy spojrzeć. A co na to policja? Brak jej głosu w artykule...
17-08-2017 09:10:24
rojber
Jasna sprawa, to się nazywa wymuszenie komunikacyjne!!!! Ja bym radził ubezpieczycielom zainteresować się temate. niby znaków nie widać niby ciemno to i kolizje są a pzu płaci potem składki idą w góre. taaaaa
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: