Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na placu przy zbiegu Matejki i Grunwaldzkiej znów powstaje "Kraina Olimpia" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na placu przy zbiegu Matejki i Grunwaldzkiej znów powstaje "Kraina Olimpia"
15-07-2017 02:04   Janusz Ludwiczak
Plac przed dawnym kinem Olimpia, gdzie obecnie mieści się Scena Robocza i centrum teatrów niezależnych po raz drugi zamienia się w skwer sąsiedzki. Dzieci wraz z artystą Miłoszem Flisem w każdy weekend lipca i sierpnia tworzyć będą tam wielkoformatowe rzeźby, które przeobrażą plac w magiczną krainę wyplenioną zwierzętami i postaciami stworzonymi przez dziecięcą wyobraźnię. Ważną częścią programu będą warsztaty teatralne oraz spektakle dla dzieci.

Powstawanie "Krainy Olimpia" rozpoczęło się od ozdabiania przestrzeni. W ubiegły weekend dzieci wraz z prowadzącymi przygotowały wyjątkowe ozdoby, kolorowe łańcuchy, światełka, huśtawki, które stały się stały elementem dziedzińca. Równocześnie zorganizowane zostały warsztaty rzeźbiarskie "Zwierzokształty", podczas których dzieci przeniosły swoje pomysły na papier, a następnie zmierzyły się z przeniesieniem rysunku w trójwymiar.

Tak jak w zeszłym roku punktem wyjścia jest niezwykła, dziecięca kreatywność w wymyślaniu nowych, magicznych światów i ich naturalna skłonność do budowania baz w krzakach lub pod stołem, w celu ukrycia się przed kontrolującym okiem dorosłych, w celu bawienia się w zabawy nie narzucone a stwarzane przez dzieci – wyjaśnia Dominika Mądry z Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza.

Główną osią pierwszych tygodni trwania projektu będzie stworzenie wraz z zaproszonym artystą (Miłoszem Flisem) projektów a następnie wielkoformatowych rzeźb, które wykreowane przez dzieci i umieszczone na dziedzińcu pośród nieregularnych betonowych wysp, między lub na drzewach a może na dachu, przeobrażą Krainę Olimpię w magiczną przestrzeń, galerię wypełnioną zwierzętami i postaciami wyjętymi wprost z dziecięcej wyobraźni. Dodatkowo tak jak w zeszłym roku nasze spotkania zaczniemy od wspólnego planowania i aranżacji dziedzińca tak by cieszył wszystkich przez całe lato – dodaje Dominika Mądry.

Z kolei w sierpniu organizatorzy planują zorganizowanie dla najmłodszych warsztatów teatralnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

"Kraina Olimpia" - harmonogram

Sobota, 15 lipca w godz. 11:00 – 17:00
Ozdabianie przestrzeni II
Kontynuacja pracy nad oswajaniem i ozdabianiem przestrzeni dziedzińca.
Warsztaty malarskie "Zwierzobarwy"
Na warsztatach dzieci zaprojektują a następnie wykonają polichromię wcześciej powstałych rzeźb. Zaprojektują kolorystykę również dla wielkoformatowych rzeźb które zostaną zrealizowane po warsztatach. Powstanie również wspólny obraz, w którym motywem przewodnim będą zwierzęta. Uczestnicy warsztatów odkryją, w jaki sposób malarstwo wpłynie na odbiór przestrzennej formy. Znowu zmierzą się z problemem przeniesienia, tym razem swoich barwnych projektów, ze skali mikro do makro. Bardzo ważna dla powodzenia warsztatów będzie umiejętność pracy w grupie.

Niedziela, 16 lipca, w godz. 14:00-16:30
Spektakl „Kamieniarz” Teatr Małeke
Kamieniarz to tradycyjna chińska bajka mówiąca o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi o poszukiwaniu siebie, mówiąca o tym, że najważniejsze jest pozostanie sobą, bo tylko wtedy można zostać prawdziwie szczęśliwym człowiekiem.
Kamishibai nazywany też teatrem obrazkowym lub teatrem narracji to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Forma ta powstała w XII w buddyjskich świątyniach gdzie mnisi opowiadali w ten sposób moralizatorskie historie często niepiśmiennej publiczności. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze ściągali przed swe kramy w ten sposób dzieci wraz z rodzicami, najpierw opowiadając bajki, a później sprzedając swoje towary.
Po spektaklu odbędą się warsztaty Kamishibai. Dzieci uczą się tworzyć i opowiadać własne bajki. Za pomocą prostych technik plastycznych przedstawiają je tworząc swoje Kamishibai.

Niedziela, 23 lipca, godz. 11:00-16:30:
Warsztaty żonglowania
Zajęcia z żonglerki czy manipulacji przedmiotami mają doskonały wpływ m.in. na wzrost zdolności koncentracji, samodyscypliny, poprawę koordynacji sensoryczno-motorycznej jednocześnie będącej podstawową umiejętnością wykorzystywaną przy tworzeniu teatru ulicznego. Spotkanie z artystą performerem, który technikę żonglerską wykorzystuje w nieoczywisty sposób, również jako metodę malarską nie tylko wyposaży uczestników w umiejętność żonglowania piłkami, obręczami, hustami ale ukaże kreatywność również na poziomie mieszania i wykorzystywania róznych technik artystycznych we własnej twórczości. Warsztaty rozpoczną się od samodzielnego wykonania piłek. Prowadzenie: Jakub Borkowicz.
15:00-16:30 “Naszyjnik Przyjaźni – przesłanie Indian Migmaków”
Zainspirowane historią Misia i Lisa, którzy od wiosny do jesieni w wielkiej przyjaźni przemierzali kanadyjską tajgę. Zimą wydarzyło się Coś, co zaburzyło ich wzajemną sympatię. Spektakl o odpowiedzialności za swoje czyny, o prawie do samodzielności, o zaradności i gotowości do podejmowania pracy. Umiejętność zdobywania pożywienia jest początkiem dbania o siebie, jest także miarą szacunku wobec siebie i bliskich. Temat zaczerpnięty z indiańskiej opowieści plemienia Migmaków, jednego z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Kanady. Historię opowiedziała Oli, indianka Mszoczi w trakcie ich spotkania w Parku Narodowym Kanady o nazwie Kouchibouguac. Stała się ona inspiracją do powstania spektaklu pt. “Naszyjnik Przyjaźni – przesłanie Indian Migmaków”.
Po spektaklu odbędą się warsztaty z tworzenia naszyjników przyjaźni.
Tekst, scenografia, muzyka i reżyseria Artur Szych. Występują Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.

Niedziela, 30 lipca godz. 14:00:
Teatr Sytuacje Grupa "Dziwne zwierzęta"
Spektakl na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: