Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Witraże w kościele Matki Boskiej Bolesnej zostały poddane renowacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Witraże w kościele Matki Boskiej Bolesnej zostały poddane renowacji
09-07-2017 21:39   Janusz Ludwiczak
Trwa renowacja witraży, znajdujących się w kościele Matki Boskiej Bolesnej. 70 tys. zł na ten cel przekazało miasto. Pozostałą kwotę sfinansuje parafia.

Rozpoczęła się renowacja pochodzących z początku XX wieku witraży z kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Odnowione zostaną witraże, które znajdują się na tyłach świątyni oraz dwa od frontu.

Remont witraży trwa kolejny rok. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie od miasta w wysokości 70 tysięcy złotych. Pozostałą część sfinansuje parafia. Prace potrwają do jesieni – powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Najstarsze witraże pochodzą z 1900 roku. Nad wejściem od strony zachodniej umieszczona została rozeta o średnicy około 2 m, wypełniona witrażem w stylu konstrukcyjno-dekoracyjnym, pochodząca z początku XX wieku. Witraż nad wejściem od strony południowej został wykonany przez P. Porchista w 1946 r. Wypełniają go motywy kwiatowe i geometryczne.

Na uwagę zasługują również witraże w ścianach kaplic lokalizowanych na zakończeniu ramion transeptu. Wykonał je, w stylu postmodernistycznym, w 1956, Stanisław Powalisz. Wypełniają one triforia, z których część środkowa jest wyższa. Witraże okien bocznych składają się z trzech pól kwadratowych, zwieńczonych półkolem, zaś środkowe z czterech pól prostokątnych także zakończonych półkolem.


Komentarze (3)

11-07-2017 00:07:59
antymoher
Miasto powinno finansować tylko miejskie zabytki. Kościół to własność prywatna. I płacić na to powinni wyłącznie wierni, ewentualnie kuria. Rozdział kościoła od państwa się kłania. No chyba, że jak we Francji kościoły będą własnością państwa lub gminy a parafia wynajmuje budynek. To by uzasadniało dopłaty, bo remont to zadanie właściciela. Ludzie płacą podatki i zamiast za nie dostać lepszą służbę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa na ulicach, marnuje się je na tuczenie katabasów. Kapelani, katecheci, ulgi w podatku - po co to wszystko, opodatkować jak normalną firmę tę zakłamaną organizację. I od razu w budżecie się luźniej zrobi. Ale Pis woli wydusić kasę z kierowców zamiast z kleru, wstyd, że miasto wspiera takie działania nawet pośrednio.
10-07-2017 23:11:38
dziewucha
Miasto dofinansowuje takie inwestycje gdyż kościół to zabytek. Po prostu.
10-07-2017 13:49:52
Negatyw
Proszę o podanie wysokości tej "pozostałej" kwoty... I dlaczego miasto, dofinansowuje takie inwestycje??!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: