Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnica od kuchni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnica od kuchni
02-07-2017 19:42   Janusz Ludwiczak
Na czym polega praca strażaka i czy należy ona do łatwych, jak wygląda zjazd po ześlizgu podczas alarmu pożarowego, a także jak wydostać się z zadymionego pomieszczenia –można było o tym przekonać się podczas kolejnej akcji "Otwarte Strażnice". Na drzwi otwarte zaprosili strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej.

Od trzech lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca strażacy pokazują się od kuchni. Podobnie było również 2 lipca. Podczas "Dnia otwartych strażnic", które odbyły się w Jednostce Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej 16a, tuż obok szpitala klinicznego można był zwiedzić zabytkowy budynek strażnicy z 1908 roku, zasiąść za kierownicą wozu strażackiego i zobaczyć sprzęt pożarniczy, a także nauczyć się podstaw się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni, których nie brakowało (w tym również wielu najmłodszych) mogło przećwiczyć czynności ratownicze na fantomie.

Strażacy radzili również co robić w przypadku wystąpienia pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia.

Dzieciom sporo radości sprawiło przymierzenie strażackiego hełmu i użycie sikawki do gaszenia pożaru. W trakcie drzwi otwartych można było również zobaczyć zjazd po ześlizgu podczas ogłoszenia alarmu próbnego. Odbyła się również prezentacja całego sprzętu ratowniczego, w tym aparatów ochrony dróg oddechowych, sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego.

W jednostce przy Grunwaldzkiej 16a pracuje 50 strażaków, każdego dnia służbę pełni i pozostaje w gotowości do wyjazdu pozostaje 11 z nich, który służbę pełnią aż przez 24 godziny, po czym mają następnie dobę lub 48 godzin przerwy. Bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Łazarza i sąsiednich dzielnic zapewnia pięć wozów strażackich, w tym samochód z drabiną mechaniczną o maksymalnym wysuwie 32 metrów.

Na kolejne drzwi otwarte strażacy z JRG2 zapraszają w kolejną, pierwszą niedzielę miesiąca - 5 sierpnia o godz. 11:00.


Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 powstała w 1900 roku. Natomiast budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, tuż obok szpitala klinicznego (dawniej szpitala wojskowego, a wcześniej Hotelu Polonia) zbudowano w latach 1908-1909 według projektu architekta miejskiego Fritza Teubnera. Początkowo budynek służył jednostce jeżyckiej.

Strażnica, nakryta mansardowym dachem z powiekowymi oknami, wieżą obserwacyjną i wykuszem łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Na parterze budynku znajdowały się garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków oraz pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną.

Na początku stycznia 2013 r. zakończył się kapitalny remont, w ramach którego wymieniono dach, zmodernizowano pomieszczenia i przeprowadzono również renowację elewacji. Prace budowlane prowadziła wybrana w przetargu firma budowlana Eugeniusz Dota. Rewitalizacja strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 kosztowała Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ok. 4,5 mln zł.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: