Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

61 lat temu... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
61 lat temu...
28-06-2017 10:13   Janusz Ludwiczak
Dziś przypada 61. rocznica wydarzeń Czerwca`56. 28 czerwca 1956 r. do demonstrujących robotników przyłączyli się też tramwajarze z ulicy Głogowskiej. Wydarzenia "Czarnego czwartku" miały także miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Natomiast do Zespołu Szkół Muzycznych uczęszczał Romek Strzałkowski, który 60 lat temu zginął od kuli w czasie szturmu robotników na gmach Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

Dokładnie 61 lat temu, 28 czerwca 1956 r. wybuchło Powstanie Poznańskie. Tego dnia o godzinie szóstej rano na ulice miasta wyszli robotnicy. Polała się krew. Wojsko skierowało przeciwko demonstrującym robotnikom czołgi, w stronę demonstrantów domagających się chleba i pracy oddano strzały. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta śmierć poniosło 58 osób (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Ponad 700 osób zostało aresztowanych. Manifestacja robotników z czasem przerodziła się w demonstrację o charakterze narodowym, antykomunistycznym i antysowieckim.

W "Czarny Czwartek", 28 czerwca 1956 r. do demonstrujących robotników Cegielskiego, którzy żądają chleba przyłączają się tramwajarze, którzy maszerują ulicą Głogowską. Strajkuje komunikacja.

Wybuch strajków i manifestacji ma miejsce podczas ostatniego dnia wystawy, odbywającej się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dzięki temu o wydarzeniu tym dowiaduje się świat, gdyż na targach jest ponad 2 tysiące zagranicznych gości, wystawców i dziennikarzy. Obcokrajowcy zobaczyli i usłyszeli tłum idący Głogowską w stronę dzisiejszego Placu Mickiewicza. Demonstranci weszli też na targi z transparentem "My chcemy chleba".

Byłam przypadkowym uczestnikiem poznańskiego Czerwca, ale bardzo związana z tymi ludźmi. Gdy byłam na ówczesnym placu Stalina to wydawało mi się, że powinnam pomagać tym ludziom, być razem z nimi, wspierać ich w cierpieniu. Dzięki temu mniej się bałam, że mogę zostać postrzelona - powiedziała Aleksandra Banaszak, uczestniczka Czerwca`56.

Byłam pielęgniarką, pracowałam wtedy w szpitalu miejskim nr 2 przy ul. Mickiewicza [obecnie Szpital Raszei - przyp. red.], który znajdował się naprzeciwko Urzędu Bezpieczeństwa. Szpital był bardzo ostrzeliwany. W czasie operacji padły strzały w kierunku sali operacyjnej. W pewnym momencie musieliśmy pochylić się - dodaje Aleksandra Banaszak, świadek wydarzeń sprzed 61 lat.

W 2006 roku na ścianie budynku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej powieszona została tablica poświęcona 13-letniemu Romkowi Strzałkowskiemu, który uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego. W 50. rocznicę tych wydarzeń Zespół Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich otrzymał imię Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956.

W czerwcu 2011 roku Prezydent RP odsłonił przed wejściem głównym na Międzynarodowe Targi Poznańskie tablicę pamiątkową poświęconą wydarzeniom z 1956 r., na której znajduje się fragment wiersza Franciszka Fenikowskiego "Czarny czwartek".

"To zdjęcie obiegło cały świat, który w ten sposób dowiedział się o pierwszym tak poważnym, demokratycznym proteście Polaków przeciwko ówczesnemu ustrojowi" - mówił w trakcie tej uroczystości Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Natomiast w listopadzie 2013 roku w zajezdni przy ul. Głogowskiej poświęcony został historyczny krzyż ku czci i pamięci pracowników MPK. Krzyż ten został wzniesiony pierwotnie w zajezdni przy ul. Gajowej podczas obchodów 25. rocznicy Poznańskiego Czerwca`56.


R E K L A M A

Komentarze (1)

28-06-2017 16:38:12
mieszkankalazarza
Do wydarzeń Czerwca 56 trzeba również dodać udział robotników z Poznańskiej Wytwórni Papierosów, która mieściła się przy ul. Wojskowej 5. Rano po przyjściu do pracy i przebraniu się w kombinezony pracownicy zakładów sformowali kolumnę i ulicą Grunwaldzką szli do centrum Poznania. W pamięci uczestników tego marszu zachował się stukot roboczych chodaków tzw. "okuloków" na miejskim bruku i cisza. Nikt nic nie mówił!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: