Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wokół Targów i PeWuKi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wokół Targów i PeWuKi
25-06-2017 20:39   Janusz Ludwiczak
Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji i 900 dni przygotowań – 88 lat temu odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa. Na spacer "Wokół Targów i PeWuKi" zaprosili w sobotnie przedpołudnie przewodnicy z koła PTTK im. Marcelego Mottego.

PeWuKę można porównać do Expo. Takiego wydarzenia na taką skalę nie udało się powtórzyć. Była to kosztowna impreza, ale warta zorganizowania. Chodziło wtedy o pokazanie na świecie, że Polska na nowo zaistniała. Na przykład na PeWuKę zjechało 100 tysięcy Anglików. Specjalnie dla gości zagranicznych wybudowano m.in. Hotel Polonia, który dziś jest szpitalem – opowiada Ewa Tomaszewska z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu.

Powszechna Wystawa Krajowa została zorganizowana na ogromną skalę w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a miała na celu pokazać dorobek odrodzonego państwa. Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczorem. PeWuKa odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów.

Poznań zawdzięcza PeWuCę nie tylko Targi, ale renomę, rozwój gospodarczy no i przede wszystkim budownictwo z tamtego okresu. To właśnie na PeWuKę powstał Hotel Polonia, który obecne jest szpitalem, Collegium Chemicum czy Anatomicum. Udał się również rozbudować Palmiarnię – dodaje Ewa Tomaszewska, przewodnik.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
15

wrz

Park Manitiusa
Piknik z Akademią Judo z okazji 10-lecia
W programie: Mistrzostwa Polski w pokazach judo, pokazy kendo, karate i aikido, paintball, dmuchany tor przeszkód, zabawy, konkursy, malowanie twarzy
<

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny

17

wrz

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Żniwna dziewczyna” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". W programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do lata i żniw – z

20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: