Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wokół Targów i PeWuKi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wokół Targów i PeWuKi
25-06-2017 20:39   Janusz Ludwiczak
Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji i 900 dni przygotowań – 88 lat temu odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa. Na spacer "Wokół Targów i PeWuKi" zaprosili w sobotnie przedpołudnie przewodnicy z koła PTTK im. Marcelego Mottego.

PeWuKę można porównać do Expo. Takiego wydarzenia na taką skalę nie udało się powtórzyć. Była to kosztowna impreza, ale warta zorganizowania. Chodziło wtedy o pokazanie na świecie, że Polska na nowo zaistniała. Na przykład na PeWuKę zjechało 100 tysięcy Anglików. Specjalnie dla gości zagranicznych wybudowano m.in. Hotel Polonia, który dziś jest szpitalem – opowiada Ewa Tomaszewska z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu.

Powszechna Wystawa Krajowa została zorganizowana na ogromną skalę w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a miała na celu pokazać dorobek odrodzonego państwa. Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczorem. PeWuKa odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów.

Poznań zawdzięcza PeWuCę nie tylko Targi, ale renomę, rozwój gospodarczy no i przede wszystkim budownictwo z tamtego okresu. To właśnie na PeWuKę powstał Hotel Polonia, który obecne jest szpitalem, Collegium Chemicum czy Anatomicum. Udał się również rozbudować Palmiarnię – dodaje Ewa Tomaszewska, przewodnik.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: