Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Abp Gądecki: "Chrystus jest fundamentem szkoły katolickiej" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Abp Gądecki: "Chrystus jest fundamentem szkoły katolickiej"
25-06-2017 17:53   Janusz Ludwiczak
"Chrystus jest fundamentem programu wychowawczego szkoły katolickiej. To właśnie nic innego jak wyraźne odwoływanie się do chrześcijańskiej wizji, podzielanej przez członków wspólnoty szkolnej decyduje o tym, że szkoła ma charakter katolicki. " – mówił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas obchodów 10-lecia Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Św. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej, określając go mianem "Katolika".

We wtorek, na trzy dni przez zakończeniem roku szkolnego odbyły się obchody 10-lecia Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Św. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej, które od dwóch lat mieści się w gmachy dawnego VIII LO.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Boskiej Bolesnej, którą odprawił Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki.

Przed ponad 10 laty, dnia 21 września 2006 roku został podpisany Akt Założycielski tego gimnazjum, które miało rozpocząć swoją działalność - od 1 września 2007 roku - jako ogólnodostępna szkoła publiczna na poziomie gimnazjalnym. Ówczesną lokalizacją gimnazjum - wskazaną przez Prezydenta Miasta Poznania - był budynek przy ul. Kanclerskiej 31 [...]
Czym różni się taka szkoła od wszelkiego innego rodzaju szkół? Otóż cechą charakterystyczną katolickiej szkoły jest jej odwołanie się do Chrystusa. Chrystus jest fundamentem programu wychowawczego szkoły katolickiej. To właśnie nic innego jak wyraźne odwoływanie się do chrześcijańskiej wizji, podzielanej przez członków wspólnoty szkolnej decyduje o tym, że szkoła ma charakter katolicki. Program takiej szkoły, jak i jej wewnętrzną motywację oraz jej cel inspirują zasady ewangelijne
– mówił w trakcie homilii arcybiskup Stanisław Gądecki.

Na początku działalności do gimnazjum katolickiego, które działało w budynku należącym do miasta pryz ul. Kanclerskiej uczęszczało 64 uczniów, których kształciło 16 pedagogów. 1 września 2015 r. szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

Gimnazjum i liceum katolickie przeniosły się do odzyskanego budynku, w którym - w okresie międzywojennym - mieściła się kiedyś szkoła katolicka wzniesiona przez ks. Czesława Piotrowskiego. Zmiana lokalizacji stała się możliwa dzięki poważnym nakładom finansowym Archidiecezji Poznańskiej, która przeprowadziła generalny remont budynku na ul. Głogowskiej.
Gimnazjum przywiązuje dużą uwagę do kwestii wychowawczych. Pragnę w tym miejscy pogratulować dyrekcji, nauczycielom i uczniom jej dotychczasowych osiągnięć. Cieszę się z każdego, najdrobniejszego sukcesu tej szkoły. Z tego, że w egzaminach gimnazjalnych uczniowie "Katolika" corocznie osiągają wyniki powyżej średniej szkół Miasta Poznania. Że mogą poszczycić się wieloma osiągnięciami takimi jak tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, Fizycznego, Chemicznego, Historycznego, Geograficznego. Laureata Wojewódzkiego Konkursu Poezji Religijnej. Że uczniowie reprezentują Polskę w konkursach chóralnych. Że – podczas „Gali Banku Miłosierdzia” - Szkolne Koło Caritas otrzymało w 2012 roku wyróżnienie dla najlepiej działającego koła w archidiecezji. Od kilku już lat największym wydarzeniem kulturalno-charytatywnym jest Koncert Charytatywny, w czasie którego młodzież (także absolwenci) – czasem wraz z rodzinami – prezentuje na scenie swoje talenty, a zebrane fundusze przekazują na rzecz rówieśników zmagających się z chorobą
– podsumował abp Stanisław Gądecki.

Po odprawionej mszy św. uroczystości przeniosły się na drugą stronę ulicy Głogowskiej, gdzie uczniowie przygotowali program artystyczny oraz wystawy i poczęstunek w salach dla gości i absolwentów.

Przypomnijmy. W lipcu 2015 roku "Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż stał się on własnością kurii. We wrześniu 1926 r. pod kierownictwem inż. A. Pillera, profesora Szkoły Budowlanej rozpoczęły się prace przy budowie nowego gmachu szkolnego przy ówczesnej ul. Marszałka Focha (obecnej Głogowskiej 92). Z początkiem roku szkolnego 1927/1928 szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Głogowskiej 92 i uzyskała pełne prawa gimnazjów państwowych, jako "Prywatne Gimnazjum Humanistyczne im. Adama Mickiewicza w Poznaniu". W 1939 r. wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności szkoły. W budynku znalazły się biura okupanta hitlerowskiego, a po II wojnie światowej wprowadziła się tutaj Milicja Obywatelska. 1 października 1948 r. w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Bosej szkoła wznowiła działalność, już jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 15 grudnia 1956 r. "Ósemka" przeniosła się z powrotem do budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym pozostała przez 58 lat - do lipca 2014 r.

W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł.


Komentarze (1)

27-06-2017 07:38:05
Negatyw
Gdy mohery wymrą (a to naturalny proces), statystyki katolików polecą na łeb i na szyję !!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: