Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec dla imigrantów? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec dla imigrantów?
22-06-2017 03:48   Janusz Ludwiczak
"Obcego w raju" można było obejrzeć we wtorkowy wieczór w holu starego dworca kolejowego Poznań Główny w ramach Malta Festival. Seans nie przypadkowo odbył się na starym dworcu kolejowym. Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu "Pustostany dla migrantów".

W opuszczonej hali starego dworca Poznań Główny zaprezentowano film "Obcy w raju" w reżyserii Guido Hendrikx.

Film ukazuje historię imigrantów z krajów Afryki i Azji, którzy uczęszczają na lekcje o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Ani przez chwilę nie mamy wątpliwości, że ich relacja jest oparta na władzy.

Jak czytamy w recenzji: "Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie. Zaczyna on zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.

Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę. Czy nie okazuje się ona zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów? Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? – autoironicznie pyta Hendrikx.

Po projekcji odbyła się dyskusja z Pauliną Jeziorek z Akademii Dokumentalnej "Docs Against Gravity". Spotkanie poprowadził Robert Rydzewski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Seans nie przypadkowo odbył się na starym dworcu kolejowym. Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu "Pustostany dla migrantów".

Problem nieużytków w Poznaniu wzrasta w podobnym tempie do kryzysu migracyjnego w Europie. Jak możemy myśleć o pustostanach w związku z brakiem miejsca dla nowo przybyłych? W kilku opuszczonych przestrzeniach w mieście, poprzez film, teatr i sztuki wizualne, chcemy zderzyć publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów lub/i jej niemożności. Przywołamy tematy mieszkalnictwa i bezdomności, zmagań z materią pracy zarobkowej i otwartości na uczynienie obcego naszym – wyjaśniają organizatorzy Malta Festival.


R E K L A M A

Komentarze (2)

22-06-2017 16:32:24
swojak
Z tego co wiadomo ponad 1600 rodzin jest na liście oczekujących na mieszkanie komunale w PozNANIU. To im należy zapewnic godne warunki życia a nie obcym narodowościowo, kulturowo i religijnie immigrantom
22-06-2017 14:20:52
morlock
"...zmagań z materią pracy zarobkowej i otwartości na uczynienie obcego naszym – wyjaśniają organizatorzy Malta Festival..." Enigmatycznie to brzmi w świetle doniesień zza granicy Polski. Jeśli "materia pracy zarobkowej" polega na bezproduktywnym pobieraniu zasiłków, na pobiciach i wyrywaniu torebek,porfeli z rąk LEGALNIE mieszkających obywateli Unii to ja dziękuję. I druga sprawa "uczynienie obcego naszym". Ja to rozumiem że mam przejść na islam bo strefy i dzielnice no-go jawnie przeczą intencjom (zapewne) organizatorów odnośnie europeizacji narodów "wsiadłych". Jak do teraz - anonimowych (o organizatorach szczekam). Dobrze że Skarbówa i KNB nie utajniły nazwisk sprawców ambergolda. No ale ja siem nie znom. Tak na marginesie - wiecie że z brygadą pracowników przystosowujących jedną z łazarskich kamienic do potrzeb hotelowych nie można było dogadać się po Polsku? Ale my, mamuty panimajem ruskij.Stąd więc chłopaki wiedzą już co to Płaz oraz Strączkowy i do czego służą. Kumaci i pracowici.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
"LEGO® Batman" - projekcja filmu w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

24

sie

do 25-08-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

25

sie

do 26-05-2018
Park Wilsona
VI Dni Twierdzy Poznań
- zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona oraz schronu w gmachu Radia Poznań (Merkury)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: