Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Pages/Strony" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Pages/Strony"
02-06-2017 04:08   Redakcja
Wystawę "Pages/Strony" Małgorzaty Dawidek - malarki, autorki tekstów wizualnych i obiektów, kuratorki Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i autorki prezentacji twórczości poety Stanisława Dróżdża w ramach festiwalu Wrocław 2016 - Europejska Stolica Kultury można od czwartku oglądać w Galerii Muzalewska przy ul. Głogowskiej 29.

Idea wystawy Pages/Strony skupiona jest wokół problematyki ciała jako formy tekstowej, relacji tych dwóch bytów, możliwości ich wzajemnych przekładów, uległości i oporu wobec siebie.

Na pokazie w Galerii Muzalewska prezentowane są dwie serie prac powstających od 2015 roku. Pierwsza to Repository, zbiór rysunków tekstowych – stanowi on rodzaj otwartego archiwum notatek i codziennych zapisków przyjmujących formę usystematyzowanych diagramów lub nieczytelnych palimpsestów.

Na drugą część ekspozycji składa się wybór prac pochodzących z fotograficznego cyklu Body Texts. To próby przetłumaczenia cielesności na język dyskursywny, intymne portrety ciała pokrytego tekstem i mierzącego się z oddaniem poprzez słowa swoich stanów.

W języku polskim termin "strona" może być rozumiany jako miejsce notacji, karta książki, powierzchnia dowolnego obiektu, ale też jako kąt postrzegania, cecha wyróżniająca, przeciwne stanowisko przyjęte podczas dyskusji, czy wreszcie jako określenie kierunku lub regionu.

Tytuł wystawy Pages/Strony nawiązuje zatem zarówno do kolejnych stronic rysunkowych esejów, narracji ciała rejestrowanego językowo i fotograficznie z różnych perspektyw, jak i do wielostronnego, kompleksowego charakteru samej kwestii cielesności skonfliktowanej z językiem.

Małgorzata Dawidek – artystka wizualna, historyczna sztuki. Absolwentka Malarstwa (1996-2001) i Krytyki Artystycznej (1997-2002) w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku obroniła doktorat z historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2015 roku prowadzi studia doktorskie na Slade School of Fine Art / UCL w Londynie.

W swojej pracy artystycznej Małgorzata Dawidek skupia się na studiowaniu konfliktu pomiędzy cielesnością a językiem dyskursywnym. Artystka czyta ciało jako formę tekstową, repozytorium pamięci indywidualnej i zbiorowej, antologię fizycznych i emocjonalnych doświadczeń. Analizuje kwestie związane ze świadomością językową, barierami i możliwościami języka. Interesują ją ograniczenia tych dwóch bytów – skrajne stany cielesności i zderzona z nimi potrzeba komunikacji werbalnej.

W swojej praktyce artystka łączy różne media – tekst, rysunek, malarstwo, video, performance i fotografię.

Małgorzata Dawidek jest także badaczką literatury alternatywnej, autorką artykułów i książek na temat tekstu wizualnego, m.in. Odprysk poezji (Kraków 2012), Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967 (Kraków-Wrocław-Warszawa 2012).

Stypendystka m. in. The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2010) oraz Młoda Polska (2012). Laureatka nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę doktorską z dziedzin o kulturze (2010). W 2016 roku została nominowana do nagrody Jerwood Drawing Prize przyznawanej przez brytyjską Jerwood Visual Arts Foundation. Mieszka i pracuje w Londynie.

Jaromir Jedliński/Galeria Muzalewska>


Wystawę "Pages/Strony" można oglądać do końca lipca w Galerii Muzalewska przy ul. Głogowskiej 29.3/6a (wejście od Gąsiorowskich) - zapisy: tel. 603 399 718.


Fot: Janusz Ludwiczak (2-5), Galeria Muzalewska (1,6-17)

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: