Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie jedzą od wschodu do zachodu słońca - muzułmanie z Biedrzyckiego rozpoczęli Ramadan - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie jedzą od wschodu do zachodu słońca - muzułmanie z Biedrzyckiego rozpoczęli Ramadan
30-05-2017 01:43   Janusz Ludwiczak
Poznańscy muzułmanie, którzy mają meczet i dom modlitwy przy ul. Biedrzyckiego od soboty obchodzą Ramadan, który jest dla nich najważniejszym okresem w roku. Jest to czas pokuty. Muzułmanie od wschodu do zachodu słońca muszą pościć - nie mogą spożywać w tym czasie posiłków, a także muszą modlić się kilka razy dziennie.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 27 maja. Dla muzułmanów jest to najważniejszy okres w roku, gdyż wtedy rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania Ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmanom powyżej 10. roku życia nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, używać kosmetyków, a nawet uprawiać seksu. Post nie dotyczy jedynie osób chorych, kobiet w ciąży, będących w dalekiej podróży i ciężko pracujących.

Muzułmanów obowiązuje też jałmużna, polegająca m.in. na przekazaniu drobnej kwoty pieniężnej na cel społeczny, pomoc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom.

Ramadan zakończy się za miesiąc, 25 czerwca świętem Al Fitr. Tego dnia muzułmanie najpierw wspólnie się pomodlą i będą czytać Koran, a później złożą sobie życzenia i obdarują się prezentami. Święto dziękczynienia będzie to również czas wzajemnego pojednania, dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się ich liczbę na 30 do 50 tysięcy osób. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów. Natomiast w Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów, z czego w piątkowych modlitwach Dżummuah w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które mieści się w willi przy ul. Biedrzyckiego 13 uczestniczy ponad 80.

Rozmowa z imamem Youssefem Chadidem

Czym dla muzułmanów jest Ramadan?
Ramadan jest to dla nas miesiąc postu i kontaktu z Bogiem. Wspominamy Allaha, czytamy bardzo dużo Koranu i modlimy się. Każdy muzułmanin ma obowiązek pościć od wschodu do zachodu. Post może nie dotyczyć kobiet w ciąży, osób chorych i osób w długiej podróży. W Ramadanie posiłki możemy jeść tylko po zachodzie słońca. Każdy muzułmanin ma również obowiązek złożyć jałmużnę dla biednych.

Ramadan jest ruchomy i co roku przypada w innym czasie. Z czego to wynika?
Wynika to z kalendarza księżycowego, którym się posługujemy. Rok księżycowy ma mniej dni niż zwykły kalendarz, którym się posługujemy. Może się więc zdarzyć, że za 10 lat Ramadan przypadnie zimą.

Czym jest dla Was święto Id Al-Fitr?
Rano każdy muzułmanin musi odbyć rytualną kąpiel, ubrać się w najlepsze ubrania. Dzień rozpoczyna się uroczystą modlitwą. Muzułmanie są wtedy bardzo szczęśliwi bo zakończył się post. Są przekonani, że kto pościł cały miesiąc dla Boga, temu Bóg wybaczył jego grzechy. Wtedy wspólnie z braćmi i siostrami zasiądziemy do wspólnego posiłku, a dzieci otrzymają nagrody i prezenty.

Czy muzułmanie poszczą w ciągu roku poza Ramadanem?
Jest pięć modlitw obowiązkowych. Po Ramadanie zaczyna się miesiąc Shawwal, w którym zaleca się pościć przez sześć dni. Prorok zalecał nam również pościć w ciągu roku w poniedziałek i czwartek.

Czy każdy muzułmanin musi odbyć pielgrzymkę do Mekki?
Powinien. Jeśli nie ma pieniędzy to nie musi. Jeśli ma możliwości, czas to powinien.

Czy muzułmanie obchodzą Boże Narodzenie?
Nie. Dla nas najważniejszym świętem jest Id Al-Fitr, a także święto objawienia, zaś najważniejszym okresem w roku jest Ramadan.

Czyli więc święto Id Al-Fitr jest dla muzułmanów tak samo ważnym świętem jak dla katolików Boże Narodzenie.
Tak.

Ile osób liczy wspólnota w Poznaniu?
W Poznaniu muzułmanów jest około tysiąc osób. Nie mamy dokładnej statystyki. W piątkowej modlitwie uczestniczy ponad 80 osób. W święta takie jak Al-Fitr uczestniczy nawet 300 osób, jednak w tym roku jest trochę mniej osób z tego względu, że święto to przypada w czwartek, dzień pracujący. Zauważyłem jednak, że na obchody święta przyjechali bracia i siostry również z Konina, a nawet z Niemiec i Anglii.

A jak przyjęli Was mieszkańcy?
Tutaj jest fajnie na Łazarzu. Dobrze przyjęli nas mieszkańcy, akceptują nas. Jeden wierzy w Boga Allacha, inny wierzy w kamień. Gdybyśmy wszyscy wyznawali jedną religię to byłoby nudno. Tak Bóg nas stworzył.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: