Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zebra" kosztem trzech drzew – spór w Radzie Osiedla o nowe przejścia na Kasprzaka/Morawskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zebra" kosztem trzech drzew – spór w Radzie Osiedla o nowe przejścia na Kasprzaka/Morawskiego
20-05-2017 13:38   Janusz Ludwiczak
Na ulicy Kasprzaka mają pojawić się dwa nowe przejścia dla pieszych - przed i za skrzyżowaniem z ul. Morawskiego. Jedno z nich - po południowej stronie będzie wiązać się z usunięciem trzech drzew, które zostały posadzone w ubiegłym roku, a to nie podoba się części łazarskich radnych. Zdania tego nie podzielają niektórzy radni, którzy uważają, że bezpieczeństwo jest ważniejsze.

Jak już informowaliśmy mieszkańcy wielokrotnie składali wniosek w sprawie wyznaczenia przejścia dla pieszych na ul. Kasprzaka, przy skrzyżowaniu z Morawskiego. Wiele osób przechodzi bowiem na drugą stronę ulicy "na szagę", w miejscu gdzie nie ma przejścia, skracając sobie drogę np. z piekarni do dyskontu sieci Netto.

W styczniu doszło w tym miejscu do wypadku, w którym ucierpiał starszy mężczyzna. Pieszy wpadł pod jadący samochód.

Okazuje się, że piesi mogą w tym miejscu przechodzić legalnie mimo braku pasów. Zgodnie z przepisami "Prawo o ruchu drogowym":
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Mimo to bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Morawskiego ma poprawić "zebra". Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 został nawet zgłoszony projekt "Bezpieczniej na Kasprzaka" przez osiedlową radną Agnieszkę Michalak-Pietkiewicz, zakładający powstanie na skrzyżowaniu Kasprzaka i Morawskiego przejścia dla pieszych.

Na ulicy Kasprzaka pojawi się nowe przejście dla pieszych, co więcej będą aż dwa. "Zebry" wymalowane mają zostać przed i za skrzyżowaniem z ulicą Morawskiego. Okazuje się, że przejście po południowej stronie skrzyżowania będzie wiązać się z usunięciem trzech drzew, które zostały posadzone w ubiegłym roku, a to nie podoba się części łazarskich radnych.

22 czerwca ZDM poinformował nas, że możliwe jest wykonanie przejścia dla pieszych, ale rada osiedla musi zabezpieczyć na to środki finansowe, których nie mamy. W końcu znalazły się fundusze ze strony miasta, jednak usunięte będą musiały zostać trzy drzewa, które zostały posadzone w ubiegłym roku. Również dobudowany będzie musiał zostać chodnik – wyjaśniała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Zbieram podpisy od mieszkańców, udało mi się w środę w ciągu jednego dnia zebrać ich 150. Jest to ciąg komunikacyjny do Netto, chodzą tędy ludzie z wózkami, osoby starsze, widać to po wydeptanych ścieżkach – odpowiada Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, która ubiega się o powstanie w tym miejscu dwóch przejść dla pieszych.

Nie rozumiem dlaczego w tym miejscu ma być tyle przejść dla pieszych. To jest ulica, którą jeżdżą autobusy, czy chcemy by komunikacja miejska była powolna? Na ulicy Matejki są tylko dwa przejścia dla pieszych prowadzące do Parku Wilsona, bardzo od siebie oddalone – wskazywała Bogumiła Maćkowiak, zastępca przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Rozmawiałam z mieszkańcami, na 150 osób nie usłyszałam głosu, żeby zachować te drzewa. Bezpieczeństwo mieszkańców jest ważniejsze – argumentowała radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Wygoda czy bezpieczeństwo mieszkańców? Ludzie i tak będą chodzić jak święte krowy – odpowiedziała rana Bogna Zielińska.

Czy swoich wyborców uważa pani też za święte krowy? – odpowiedziała Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Podczas czwartkowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz głosowali nad projektem uchwały ws. zmiany projektu i wyznaczenia przejścia dla pieszych tylko po północnej stronie skrzyżowania.

"Rada osiedla otrzymała pismo od Miejskiego Inżyniera Ruchu, który zaakceptował możliwość wyznaczenia przejść dla pieszych. Zaznaczył jednak, że istnieje możliwość rezygnacji jednego z przejść pod warunkiem zastosowania w jego miejscu ogrodzenia łańcuchowego...
Zastrzeżenia budzi wytyczenia przejścia po południowej stronie skrzyżowania. Ze środków rady osiedla wykonano nowe chodniki i nasadzenia drzew. Projekt nie jest zgodny z obecną infrastrukturą. Projekt wykonawczy wykonano bez konsultacji z radą osiedla. Zaprojektowane rozwiązanie wiąże się z koniecznością usunięcia trzech drzew ze świeżo wykonanego pasa zieleni. Rada osiedla prosi o weryfikację projektu bez konieczności niszczenia zieleni"
– czytamy w projekcie uchwały.

Za było 9 radnych, radne Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Agnieszka Glapa były przeciw, a radni Wojciech Dera i Roman Modrzyński wstrzymali się od głosu.

Jako mieszkaniec będę zbierać jeszcze więcej podpisów by te przejścia powstały – powiedziała podczas sesji radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

W czwartek 18.05.2017 r. na sesji Rady Osiedla Św. Łazarza podjęto uchwałę aby zmodyfikować projekt i odstąpić od realizacji przejścia na południowym wylocie ul. Kasprzaka. Realizacja jest już wstrzymana przez ZDM. Jako mieszkanka ul. Morawskiego uważam, że przejście z tej strony powinno powstać, zbieram podpisy mieszkańców Łazarza w tej sprawie, proszę Państwa o wsparcie. Modyfikacja projektu spowoduje odłożenie w czasie realizację przejść w ogóle, a z uwagi na bezpieczeństwo przechodzących oraz kierowców (ryzyko potrącenia pieszego) przejścia powinny pojawić się jak najszybciej – pisze Agnieszka Michalak-Pietkiewicz na Nieformalnej Grupie Łazarskiej.

Popieramy powstanie przejścia. Co więcej braliśmy pod uwagę jego budowę już w 2014 r., keidy opiniowaliśmy projekt rewaloryzacji pasa zieleni na ul. Kasprzaka. Zakładaliśmy wówczas, iż może w przyszłości powstać przejście po stronie północnej od skrzyżowania z ul. Morawskiego. Wówczas nie było ono jeszcze tak potrzebne, gdyż przed uruchomieniem Netto po drugiej stronie ulicy, mało kto tam chodził. Gdy w zeszłym roku opiniowaliśmy w Radzie Osiedla O projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego uznaliśmy, że przejście dla pieszych po dwóch stronach ul. Morawskiego nie ma uzasadnienia. Zwłaszcza, że po stronie południowej by je zbudować należało usunąć trzy drzewa, które rok wcześniej posadzono. Nowe przejście dla pieszych usytuowane na wysokości wejścia do budynku, w którym jest Netto powinno w zupełności wystarczyć – odpowiada Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Niestety nieprawdą jest, że projekt w tej formie mógłby być zrealizowany w ciągu "kilku tygodni". W tej wersji jaka została zaprezentowana projekt zakładał przesadzenie drzew. Z mojej wiedzy wynika, iż drzew nie można byłoby przesadzić teraz. Po pierwsze drzew, które rosną w ziemi nie przesadza się o tej porze roku i przy tych temperaturach. Po drugie jest coś takiego jak tzw. dyrektywa ptasia/siedliskowa zgodnie z którą drzew nie powinno się ruszać od 1 marca do 15 października, w tym okresie nikt nie można ruszyć drzewa, bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Rada Osiedla w ostatnich latach, w odpowiedzi na postulaty mieszkańców, wiele wysiłku wkłada w to, żeby zwiększać tam gdzie to możliwe udział zieleni w przestrzeni publicznej. Robimy to godząc często przeciwstawne interesy różnych grup społecznych. Dotąd najczęściej spotykaliśmy się z zarzutami, iż robimy to kosztem miejsc parkingowych. Tym razem usiłuje się nas przedstawić w opozycji do pieszych. Tymczasem w naszych działaniach chodzi o to, by tworzyć otoczenie przyjazne dla wszystkich. Przestrzeń publiczna nie jest nieograniczona, z tego wynika konsekwencja, iż nie można jej dać każdemu tyle, ile on by chciał. Potocznie mówi się, iż "miasto nie jest z gumy". Stąd godząc różne interesy, Rada Osiedla poniekąd wpisane ma w swoją pracę takie sytuację jak ta, o której dziś rozmawiamy. Pamiętajcie o tym Państwo, gdyż za chwilę może okazać się, iż to w waszym interesie będziemy musieli narazić się innej grupie chcącej więcej dla siebie
– dodaje Filip Olszak.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon

07

lut

18:00
I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
TEDxMarcinekSchool

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: