Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 300 dzieci przystąpi do pierwszej komunii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 300 dzieci przystąpi do pierwszej komunii
16-05-2017 12:41   Janusz Ludwiczak
W sobotnie popołudnie w kościele Chrystusa Sługi przy Palacza odbyły się pierwsze komunie. W niedzielę w kościele Michała Archanioła do sakramentu tego przystąpiło 51 dzieci. 21 maja w dwóch pozostałych łazarskich parafiach odbędą się kolejne komunie. Komunie przypominają jednak coraz bardziej wesele, a dzieci myślą bardziej o prezentach.

Maj to tradycyjnie okres komunijny. W sobotę o godz. 12 i 14 oraz w niedzielę o godz. 11 w kościele Chrystusa Sługi odbyła się uroczystość, podczas której w sumie 66 dzieci przystąpiło do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość ta odbyła się również w niedzielę w kościele Michała Archanioła. W najbliższą niedzielę komunie odbędą się również w dwóch pozostałych łazarskich parafiach – Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny. W sumie do sakramentu tego przystąpi 307 dzieci, z czego 30 osób niepełnosprawnych (uroczystość ta odbędzie się w niedzielę w kościele Matki Boskiej Bolesnej).

Trzy lata temu komunie powróciły po dwuletniej przerwie, a to ze względu na reformę oświatową. Zmiany miały związek z przesunięciem wieku dzieci pójścia do szkoły i korektami w programie nauczania.

Komunia Święta inaczej z języka greckiego εὐχαριστία znaczy eucharystia, to inaczej "dziękczynienie". Termin "komunia" pochodzi od łacińskiego communio (czyli wspólnota) na pamiątkę ostatniego posiłku Jezusa Chrystusa.

Jednak czy dla wszystkich dzieci komunia jest przeżyciem religijnym? Często dzieci myślą bardziej o prezentach, a tych z roku na rok przybywa. Rodziny kupują swoim pociechom z tej okazji już nie tylko rowery. Dzisiejsze uroczystości komunijne przypominają prawie wesela. Coraz ważniejszą rolę odgrywają prezenty i dobrze zorganizowane przyjęcie pierwszokomunijne dla całej rodziny. Okazuje się, że dzieci dostają na prezent laptopy, skutery, konsole do gier, aparaty fotograficzne czy smarfony.


Komentarze (4)

06-06-2017 15:22:49
Martyna
Z całym szacunkiem ale ks. Maciej robi najwięcej z tymi dzieciakami od dekady. Konkursy, czekoladki co się zmieszczą, łakoć od zająca... jasne, że nie o to chodzi ale słyszycie jak mówi do naszych dzieci? jak go słuchają? jeśli mam być szczera to najgorszy czas jaki tam przeżywamy to jak przychodzi inny ksiądz za niego.
05-06-2017 11:45:42
Anka
jak znów zmienią nam księdza to ja idę do parafii obok. Jak tak można? Może rzeczywiście czas na zmianę ale proboszcza. Może się wypalił? Może już jest tak zmęczony, że już mu się nie chce. Warto mu podpowiedzieć. ks. proboszczu może zmiana ale księdza?
02-06-2017 19:15:16
Hubert
Noś kurcze no... znów zmiany? Mam dwójkę dzieci. Chodzimy na 11 do kaplicy w niedzielę, jest naprawdę super. I miło i ciekawie dla dzieci i dorosłych zarazem. Jest z życiem po prostu. Może trzeba by popracować nad zmianą proboszcza w końcu... bo rzeczywiście ostatni raz był u nas w kaplicy jak chyba odchodził ks. Marcin. To my, sami rodzice moglibyśmy się wypowiedzieć na ten temat. Nie do pojęcie po prostu... zmienić proboszcza po tylu latach... popieram zatem parafiankę...
31-05-2017 18:30:54
parafianka
Witam. A słyszał ktoś, może, że znów mają zmienić księdza zajmującego się dziećmi u Antkowiaka? ZNÓW. Dzieciaki tak się przyzwyczaiły i znów zmiany? Podobno a wiem od znajomego księdza pracującego w kurii, że proboszcz jeździ i skarży bo jest zazdrosny o to, co czasem sam powinien zrobić. Chodzę na mszę św. dziecięce od 5 lat i na palcach jednej ręki mogłabym policzyć proboszcza obecność. Tylko zgarnia życzenia i podziękowania od rodziców pierwszo-komunijnych a nic nie robi.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: