Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - maj - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - maj
07-05-2017 21:30   Janusz Ludwiczak
W zabytkowym pawilonie MTP znajdowało się studio telewizyjne, skąd nadano pierwszą audycję. Obejrzano ją na stu zarejestrowanych odbiornikach. 16 maja 1929 prezydent RP Ignacy Mościcki otworzył Powszechną Wystawę Krajową. Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans "PeWuKi".
W 1987 r. po raz pierwszy przed wokół hali Arena odbyła się "Majówka z książką". Natomiast osiemnaście lat później na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców. Z kolei 29 maja 2012 r. po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył we wtorek nowy dworzec kolejowy - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: maj.

1 maja 1957 - w zabytkowym pawilonie 101 Międzynarodowych Targów Poznańskich (dawniejszym Belwederze), znajdującym się od strony ulicy Głogowskiej znajdowało się studio telewizyjne. To właśnie stąd Telewizja Poznań nadała pierwszą audycję, którą obejrzano na stu zarejestrowanych odbiornikach, głównie w świetlicach i zakładach pracy.

2 maja 1927 - w cieniu wielkich wydarzeń związanych z otwarciem Targów Poznańskich i powołaniem Towarzystwa "Powszechna Wystawa Krajowa" położono kamień węgielny pod budowę "Domu Rzemieślniczego".

3 maja 1987 - pogoda się popsuła, a momentami kropił deszcz. Mimo to bawiono się i wypoczywano na świeżym powietrzu, uczestnicząc w bogatym programie festynów oraz innych imprezach przygotowanych na trzy pierwsze dni maja. Nowe miejsce kiermaszu książek – Park Kasprowicza – okazało się bardzo szczęśliwe. Przez wszystkie dni 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tys. egz. książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze “Posnaniana” Władysława Czarneckiego "To był też mój Poznań", Aleksandra Rogalskiego "Wspomnienia i przypomnienia" i Tadeusza Switały "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.

4 maja 1910 - urodził się Jerzy Waldorff-Preyss, publicysta i krytyk muzyczny, działacz społeczny. Ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego przy ul. Bukowskiej. Mieszkał przy ul. Matejki.

7 maja 2011 – zaprószenie ognia od fajerwerków było przyczyną pożaru, który wybuchł w sobotę wieczorem w trakcie pokazu sztucznych ogni podczas obchodów 100-lecia Palmiarni. Pożar gasiło pięć jednostek straży pożarnej.

14 maja 2005 - na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców. Pomnik został zaprojektowany przez Wiesława Koronowskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Zamontowano go 8 maja 2005, a odsłonięto 14 maja tego samego roku o godz. 17:00. Inicjatorem powstania było Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.
Rzeźba wykonana jest metodą traconego wosku i przedstawia Marcinkowskiego w pozie siedzącej, odpoczywającego na dużym głazie, jakby w drodze od jednego pacjenta do drugiego, o czym świadczą buty do jazdy konnej i lekarski neseser podróżny.

15 maja 1911 - rozpoczęła się Wystawa Wschodnioniemiecka, która trwała do 30 września.

16 maja 1929 - punktualnie o godzinie 10:00 do reprezentacyjnej hali targowej u zbiegu ulic Marszałka Focha (obecnie Roosevelta) i Bukowskiej przybył w asyście honorowego szwadronu 15. Pułku Ułanów Poznańskich prezydent Rzeczypospolitej, profesor Ignacy Mościcki. Kilka minut później przeciął nożyczkami biało-czerwoną wstęgę i wypuścił z dłoni białego pocztowego gołębia. W ten sposób, w obecności 1000 zaproszonych gości, otwarta została w Poznaniu "PeWuKa", czyli Powszechna Wystawa Krajowa. Była to największa wystawa jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce, porównywalna do dzisiejszego Expo.
Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczora. PeWuKa odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów. Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans Powszechnej Wystawy Krajowej.

23 maja 2009 – w sobotnie popołudnie na murze kamienicy przy ulicy Niegolewskich 24 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Konstantemu Antoniemu Gorskiemu - polskiemu skrzypkowi, kompozytorowi, pedagogowi, działaczowi społecznemu, autorowi pieśni, oper i wielu utworów instrumentalnych, który mieszkał przez kilka lat na Łazarzu.

27 maja 2008 – w aż w ośmiu łazarskich placówkach oświatowych nie było lekcji i zajęć. Dlaczego? Strajk nauczycieli. W Poznaniu strajkowało 21% szkół, czyli co piąta szkoła. Najgorsza sytuacja była w województwie kujawsko-pomorskim – tam nie pracowało aż 80% szkół. Prawie wszystkie szkoły były zamknięte w Toruniu i na Śląsku. Nie wiele lepiej było na Łazarzu. Strajkowało osiem placówek oświatowych: Przedszkola nr 25, 44, Szkoły Podstawowe nr: 26, 77 i 90 oraz Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych i Zespół Szkół Handlowych. Dzieci, które przyszły we wtorek do szkół nie byli pozbawieni opieki. Otwarte były świetlice. Jednak większość rodziców strajkujących szkół postanowiła nie puścić swoich pociech do szkół.
A co walczą związki ZNP? Przede wszystkim o zmianę zapisów w karcie nauczyciela i podwyżki. Związkowcy chcą, aby nauczyciel stażysta, który dziś zarabia 1218 zł otrzymywał 1818 złotych, a nauczyciel dyplomowany zamiast 2,2 tys. zł ponad 6 tys. zł. ZNP chce też, aby nauczyciel kontraktowy otrzymywał 2144 zł (obecnie 1444 zł), a mianowany 2700 zł (obecnie 1800 zł). Średnia zarobki nauczycieli w skali rocznej w Polsce wynoszą 21 tysięcy złotych. Dla porównania w mniejszych Czechach 43,2 tys., w Anglii 86,4, a w Szwajcarii 119 tys. zł. (po przeliczeniu z euro).

28 maja 1921 - rozpoczął się 1. Targ Poznański, który dał początek Międzynarodowym Targom Poznańskim. Pierwsze ogólnopolskie targi trwały do 6 czerwca 1921 r.

29 maja 2012 – po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył we wtorek nowy dworzec kolejowy. W trakcie uroczystości Prezydent Komorowski stwierdził, że Poznań jest miastem jego dzieciństwa. Wielokrotnie bywał na Łazarzu, gdzie przy ul. Małeckiego mieszkali jego dziadkowie.

29 maja 2014 – 3 186 200 zł otrzyma Archidiecezja Poznańska w ramach odszkodowania za zajmowanie nieruchomości przy ul. Głogowskiej. Chodzi o bezumowne korzystanie z budynków, w których mieści się VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych oraz za grunty przeznaczone pod drogi.

30 maja 2013 – ulicami Stablewskiego i Kasprzaka, w strugach ulewnego deszczu przeszła procesja Bożego Ciała z najstarszej, bo liczącej 100 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej do najmłodszej łazarskiej parafii Chrystusa Sługi, która jesienią będzie obchodzić 10-lecie istnienia.

31 maja 2006 - po raz pierwszy ulicami dzielnicy przeszła Parada Łazarska, która odbywa się już co roku w ramach Dni Łazarza.

31 maja 2009 – po raz pierwszy w Parku Kasprowicza rozegrano Otwarty Bieg Łazarski "Arena". Od tego czasu roku z okazji Dni Łazarza odbywają się biegi dla dzieci, a także na dystans 2,5 i 5 km alejkami Parku Kasprowicza i dookoła Areny. W pierwszej edycji wzięło udział 50 osób, w kolejnej 100, w następnej ponad 200.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: