Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer sąsiedzki, historia Głogowskiej, scena muzyczna w Parku Wilsona - Łazarz warty Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer sąsiedzki, historia Głogowskiej, scena muzyczna w Parku Wilsona - Łazarz warty Poznania
11-04-2017 04:17   Janusz Ludwiczak
Plac przed dawnym kinem Olimpia znów zamieni się w skwer sąsiedzki, a witrynach sklepowych po zachodniej stronie ulicy Głogowskiej pojawi się wystawa przypominająca historię głównej arterii Łazarza. Miasto rozstrzygnęło konkurs Centrum Warte Poznania.

Konkurs "Centrum warte Poznania" organizowany jest od 2012 r. z inicjatywy Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Do programu zgłaszać można było wydarzenia kulturalne, artystyczne, edukacyjne i społeczne, kształtujące tożsamość kulturalną centrum miasta i zachęcające do aktywnego udziału mieszkańców oraz turystów. Programem objęte są Śródka i Ostrów Tumski, Stare Miasto, Wilda, Jeżyce i Łazarz. Warunkiem zgłoszenia do konkursu jest realizacja wyróżnionego pomysłu do końca roku. Maksymalna kwota dotacji to 50 tysięcy złotych. W poniedziałek ogłoszono wyniki tegorocznej edycji. W sumie zgłoszono 85 projektów.

Na Łazarzu plac przed dawnym kinem Olimpia przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej znów zamieni się w skwer sąsiedzki. Na początku czerwca otwarta zostanie wystawa "Ulica Głogowska: Historia miejsca - pamięć o miejscu". W witrynach sklepowych tym razem po zachodniej stronie głównej arterii Łazarza pojawią się plansze prezentujące historię i stare zdjęcia kamienic wraz z informacją jakie sklepy, punkty handlowe i usługowe w nich się znajdowały. Z kolei w Parku Wilsona pojawi się publiczna scena muzyczna.

Pokazuje to potencjał poznaniaków, którzy chcą na różne sposoby uatrakcyjnić swój fyrtel. Szczególnie cieszą mnie projekty międzypokoleniowe oraz otwarcie pomysłodawców na seniorów. Z satysfakcją odnajduję ten wątek w kilku projektach, między innymi w działaniach Teatru Strefa Ciszy, który po raz drugi w historii konkursu działać będzie nie tylko w samej Olimpii, ale i przed budynkiem, tworząc skwer sąsiedzki – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Z nowości na pewno ciekawą rzeczą jest projekt "Baltic Waves", autorstwa fundacji Ad Arte znanej z organizacji festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves. Tym razem będą to w większości długie filmy, wybrane spośród produkcji krajów nadbałtyckich. Istotne jest też miejsce - będzie to przestrzeń pomiędzy powstającym Bałtykiem a Concordia Design. Bardzo ciekawy pomysł na niebanalne kino plenerowe – dodaje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Centrum warte Poznania na Łazarzu w 2017 roku:

 • Kraina Olimpia - skwer sąsiedzki (47 500 zł)
  Projekt, który sprawdził się już w zeszłym roku, ponownie otrzymał najwyższe dofinansowanie w konkursie. Przestrzeń na pograniczu Łazarza i Jeżyc - plac przed starym kinem Olimpia, gdzie obecnie mieści się Scena Robocza, po raz drugi zmieni się w skwer sąsiedzki. Dzieci wraz z artystą Miłoszem Flisem będą tam tworzyć wielkoformatowe rzeźby, które przeobrażą plac w magiczną krainę wyplenioną zwierzętami i postaciami stworzonymi przez dziecięcą wyobraźnię. Ważną częścią programu będą warsztaty teatralne oraz spektakle dla dzieci.
 • Czujemy rytm, widzimy piosenkę (9 950 zł)
  Celem cyklu wydarzeń "Czujemy rytm, widzimy piosenkę" jest obalenie stereotypu, że osoby niesłyszące nie mogą cieszyć się tańcem i muzyką. W programie znajdą się pokazy i warsztaty tańca towarzyskiego i ludowego, a każde pokazy tłumaczenia piosenek na język migowy. W rekrutację odbiorców oraz realizację projektu zaangażowane będą lokalne szkoły i organizacje osób z niepełnosprawnościami. Do udziału w zajęciach zaproszone są nie tylko osoby niesłyszące - organizatorzy zapraszają również poznaniaków, którzy chcieliby nauczyć się podstaw języka migowego.
 • Ulica Głogowska 26 do 84. Historia miejsca - pamięć o miejscu (7 000 zł)
  Projekt polega na umieszczeniu w witrynach sklepów plansz zawierających materiał historyczny oraz ilustracje dotyczące danej kamienicy. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego projektu. Tym razem wystawa obejmie zachodnią stronę ul. Głogowskiej, od numeru 24 do 84. Wystawa zostanie otwarta w czasie Dni Łazarza, później plansze będzie można oglądać w Inkubatorze Kultury Pireus oraz w bibliotece Wydziału Historycznego UAM.
 • Śladami poznańskich ewangelików - gra miejska (5 800 zł)
  10 poznańskich zabytków, stanowiących ewangelicką spuściznę miasta, znajdzie się na mapie gry miejskiej "Śladami poznańskich ewangelików". Gra ma zachęcać do odwiedzania i zapoznania się z miejscami rozlokowanymi w różnych częściach miasta, tworzącymi tożsamość religijną i kulturalną Poznania.
 • Publiczne sceny muzyczne 2017 (20 000 zł)
  Cykl 12 otwartych sesji muzykoterapii w przestrzeniach publicznych Poznania. Planowane miejsca to Park Cytadela, Park Wilsona, Park Stare Koryto Warty oraz Park Sołacki. Zadanie polega na włączeniu osób z niepełnosprawnościami, dzieci oraz młodzieży do aktywnego tworzenia muzyki. Podczas sesji wspólnej gry i śpiewu włączani będą również chętni przechodnie. Spotkania poprowadzone przez muzyków i terapeutów będą sposobem na integrację niezwiązanych ze sobą na co dzień grup społecznych.
 • Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz (10 000 zł)
  Łazarski ogród społeczny przy klubie "Krąg" wpisał się w życie dzielnicy za sprawą wielu aktywności. W planach na ten rok znalazły się między innymi pikniki sąsiedzkie, biesiady muzyczne, turnieje gier planszowych, a przede wszystkim warsztaty - kulinarne oraz z tworzenia żywych obrazów, dzieł sztuki z roślin i pieczątek na tkaninach.
 • Scena z bliska
  Po raz kolejny Klub Osiedlowy "Krąg" zaprosi mieszkańców do świata teatru i piosenki. "Dorosłe" spektakle pokaże Mój Teatr Marka Zgaińskiego, natomiast dla dzieci wystąpią dwa poznańskie teatry wędrowne: Krokodyl oraz Bum Cyk Cyk. Istotną częścią programu będzie cykl "Śpiewamy Polskie Piosenki", podczas których poznańscy artyści wspólnie z publicznością wykonają znane, polskie kawałki z róznych epok - od Kabaretu Starszych Panów, przez Wojciecha Młynarskiego i Agnieszkę Osiecką, po współczesnych artystów.
 • Baltic Waves: przegląd filmów z krajów nadbałtyckich
  Twórcy festiwalu Short Waves zapraszają na cykl plenerowych pokazów odbywających się na podwórku przy ul. Roosevelta 22, miejscu styku Bałtyku i Concordia Design. Baltic Waves to nawiązanie do historycznej lokalizacji Kina Bałtyk zamkniętego w 2002 r. Program cyklu obejmie panoramę filmów pełnometrażowych z krajów z basenu Morza Bałtyckiego, a także nagradzanych na festiwalach filmowych krótkie produkcje z pogranicza filmu i innych dziedzin sztuki. Projekcje odbywać się będą we wszystkie czwartki lipca i sierpnia o godz. 21.30.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: