Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ma 64 metry wysokości, wewnątrz znajduje się konstrukcja z 1911 roku – Iglica od środka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ma 64 metry wysokości, wewnątrz znajduje się konstrukcja z 1911 roku – Iglica od środka
26-03-2017 00:37   Janusz Ludwiczak
Jest to symbol Poznania, który został wzniesiony w latach 1954-1955. Mowa o Iglicy MTP, którą opisujemy w ósmym odcinku naszego cyklu "Łazarz od środka - architektura dzielnicy".

Iglica powstała w latach 1954-1955 według projektu Bolesława Szmidta. Obiekt powstał w tym samym miejscu, w którym znajdowała się Wieża Górnośląska, zbudowana w 1911 r. na Wystawę Wschodnioniemiecką. Wieża Górnośląska miała 52 metry wysokości, a znajdujący się na jej szczycie zbiornik mógł pomieścić 4 000 m3 wody.

Na najwyższej kondygnacji znajdował się zbiornik, który zaopatrywał Łazarz i część Jeżyc w wodę. W kwietniu 1944 roku Wieża Górnośląska została zniszczona częściowo przez Amerykanów w czasie bombardowania, a rok później w czasie walk o Poznań została zniszczona całkowicie. Nie zdecydowano się na jej odbudowę – opowiada Tomasz Mikszo z Archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Iglica ma 64 metry wysokości i znajduje się w pawilonie nr 11 (który ma 3 908 m3 powierzchni użytkowej, a jego kubatura wynosi 24 661 m3).

Przy jej budowie wykorzystano oryginalne konstrukcje stalowe Wieży Górnośląskiej. Połączenia nitowe były wzorowane na konstrukcji paryskiej Wieży Eiffla – dodaje Tomasz Mikszo z MTP.


Miała być okrąglakiem, a stała się stożkiem - rakietą

Pierwotnie Iglica miała być okrąglakiem. W 1948 r. architekt, Bolesław Szmidt zaproponował pierwszą wersję przebudowy głównego pawilonu MTP w formie masywnego, przeszklonego walca. ]Według Piotra Marciniaka forma pawilonu zawierała w sobie dwie tezy - poprzez kolistą kontynuację tematu Wieży Górnośląskiej, podkreślono stare tradycje targowe miasta i ciągłość wystaw w obecnym miejscu, a poprzez modernistyczną architekturę zasygnalizowano chęć zmian i promowania nowych wartości, niesionych przez współczesność. Stąd też Iglica otrzymała kształt stożka.

Iglica swoim wyglądem przypomina rakietę, co w ubiegłym roku pokazał Miłosz "Foc" Lisiecki – absolwent gospodarki przestrzennej UAM i architektury Uniwersytetu Technicznego (Politechniki) w Berlinie, grafik, prezenter radiowy i aktor. Dokonał on fotomontażu symbolu Poznania. Targowa Iglica odleciała w kosmos jak rakieta.

Pod koniec lat 90. pawilon 11 został poddany gruntownej modernizacji. Odsłonięto nitowano konstrukcję Wieży Górnośląskiej. Jednocześnie budowa przeszklonego nowego holu reprezentacyjnego - Wejścia Wschodniego (zwanego "Akwarium") przysłoniła częściowo sylwetkę Iglicy.


Jest też choinką

Od kilku lat w grudniu Iglica staje się choinką, a to dzięki podświetleniu konstrukcji na zielono. Ponadto pod koniec ubiegłego roku powieszono na Iglicy ponad półtorakilometrowy łańcuch choinkowy.

Łańcuch początkowo miał 190 metrów długości. Po trzech dniach Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, który odbył się na początku grudnia 2015 r. powstało kolejne 1110 metrów łańcucha.

Iglica, która jest sztuczną choinką obecną na mapie Poznania od 1955 roku. Kiedyś podkreśliliśmy ten fakt podświetlając ją na zielono. W tym roku ozdobiliśmy ją łańcuchem – powiedział Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Mała Iglica

Targi mają jeszcze drugą Iglicę - chodzi o przeszkloną, wieloboczną wieżę liczącą 35 metrów wysokości, która wieńczy Halę Reprezentacyjną (Centralną) - pawilon 3a, przy zbiegu ulic Roosevelta i Bukowskiej.


Ciekawostki:

  • Iglica – zwieńczenie wieży lub hełmu w formie wysmukłego ostrosłupa lub stożka. Czasem iglicą nazywany jest również dach wieżowy o dużej wysokości. W okresie gotyku wykonywano iglice ceglane lub kamienne, często ażurowe, dla baroku charakterystyczne były iglice miedziane wieńczące hełmy. Iglice były również często stosowane w architekturze rosyjskiej.
  • Iglica znajduje się również hali przylotów Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Została wykonana w technologii druku 3D. Wydrukowana trójwymiarowa Iglica prezentowana jest w części tzw. "showroomu", w którym pokazywane są najważniejsze marki Poznania, takie jak Międzynarodowe Targi Poznańskie, Allegro, Bridgestone, Centra, Nivea, Solaris, Volkswagen czy Żabka.
  • nie tylko Poznań ma swoją Iglicę. Iglica to również symbol Wrocławia. Chodzi o stalową konstrukcję wzniesioną w 1948 r. w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia (dawniej Ludowej) z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych (WZO). Konstrukcja mierzy 90 metrów (pierwotnie 106 metrów).
  • zawsze podczas każdych Targów na Iglicy wieszane są flagi państw, z których przyjechali wystawcy. Na szczycie Iglicy przez cały czas powiewa flaga Polski.


Komentarze (2)

28-03-2017 15:57:36
eka z małeki
-a szkoda,że ktoś to zasłonił szkaradą(akwarium)-coś podobnego jak chlebaczek.Już o tym pisałem ach szkoda się denerwować.W Poznaniu nie ma prawa być pięknie,czy muszę pisać jakiemu miastu na tym zależy,myślę że nie..... eka
28-03-2017 07:52:30
DK
Szacun za wspaniały artykuł!!!!! :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: