Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - marzec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - marzec
18-03-2017 21:49   Janusz Ludwiczak
W 1945 roku z gmachu Urzędu Informacji i Propagandy przy ul. Chełmońskiego nadano pierwszą po wojnie audycję poznańskiego radia. Na ul. Marszałka Focha (obecnie Głogowską) powraca tramwaj. W 1992 r. przy ul. Nehringa 7 otwarto pierwszą w Polsce prywatną klinikę położniczą Korvita. Pierwsza połowa marca za nami, przedstawiamy kolejne ŁAZARSKIE KALENDARIUM.

2 marca 1945 - z gmachu Urzędu Informacji i Propagandy przy ul. Chełmońskiego nadano pierwszą po wojnie audycję poznańskiego radia.

4 marca 1945 - na ul. Marszałka Focha (obecnie Głogowską) powraca tramwaj.

5 marca 2012 – W poniedziałek drogowcy rozpoczęli kolejny etap przebudowy ulicy Roosevelta. Całkowicie dla ruchu kołowego zamknięty został fragment ulicy Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Roosevelta. Praktycznie przez cały dzień zakorkowane były ulice m.in. Matejki, Szylinga czy Bukowska. Autobusy stały w korkach nawet godzinę. Aż 40-minutowe opóźnienia miały autobusy "za tramwaj" T2, zaś autobusy linii 64 były spóźnione 50 minut.

6 marca 1898 - po raz pierwszy na ulice miasta wyjechał tramwaj elektryczny. Początkowo po Poznaniu jeździły trzy linie (z Dworca Głównego na Ostrów Tumski, z Rynku Jeżyckiego do Bramy Wildeckiej oraz pomiędzy Dworcem Głównym a Garbarami). Miesiąc później, 9 kwietnia 1898 roku uruchomiono czwartą linię - zieloną, która co 20 minut jeździła ze Starego Rynku na Łazarz (a później do Górczyna), zastępując tym samym omnibusy konne gminy Święty Łazarz.

8 marca 1992 - przy ul. Nehringa 7 otwarto pierwszą w Polsce prywatną klinikę położniczą – Korvita.

9 marca 1958 - rozpoczęły się Pierwsze Targi Wiosenne, które trwały przez 10 dni.

9 marca 2014 – Kilka dni temu na dobre zamknięta została restauracja McDonald`s. Była to druga placówka tej sieci w Poznaniu. W miejscu "Maca" ma powstać nowe wejście na teren MTP i wjazd na parking.

11 marca 1953 - uruchomiono nocną komunikację tramwaje. Linia 4N jeździła z Górczyna przez Głogowską, Most Teatralny, Śródmieście i Wildę na Dębiec, linia 13N na trasie Junikowo - Grunwaldzka - Most Uniwersytecki - Św. Marcin - Strzelecka - Rondo Rataje. W 1991 roku tramwaje nocne zostały zastąpione autobusami. Obecnie kursuje tylko jeden tramwaj nocny N21 z Piątkowa i Winograd trasą PeSTki do Centrum, a od marca także na Rataje.

11 marca 2014 – Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego nie mogą korzystać z niedawno otwartego gmachu Centrum Biologii Medycznej. Decyzją władz uczelni budynek został do odwołania wyłączony z eksploatacji. Nieoficjalnie ma to związek z faktem, że kilka osób źle poczuło się przebywając w obiekcie. Kilka dni później budynek został udostępniony.

12 marca 1928 - Minister Przemysłu i Handlu RP wydał zezwolenie na coroczne organizowanie targów w Poznaniu.

12 marca 1945 - Polskie Radio w Poznaniu przeniosło się do własnej siedziby przy ulicy Berwińskiego 5. Willa ta została zbudowana w 1908 roku dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

13 marca 2016 – W niedzielę wieczorem Park Kasprowicza zamienił się w jeden wielki parking! Kierowcy, którzy przyjechali na koncert Bajm w Arenie samochody parkowali na dopiero co wyremontowanych alejkach, ale również na trawnikach na terenie całego Parku Kasprowicza. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od Państwa w tej sprawie. Mieszkańcy informowali nas również, że Straż Miejska bagatelizowała problem: "My nie możemy nic zrobić, kierowcy muszą gdzieś parkować" - słyszeli w odpowiedzi po wykręceniu numeru Straży Miejskiej 986. M.in. po naszej interwencji na miejsce zostały skierowane patrole municypalnych i radiowozy drogówki.

14 marca 2009 – Groźnie wyglądało w sobotnie południe skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Ok. godz. 11:30 doszło do zderzenia dwóch tramwajów. W wyniku wypadku sześć osób zostało rannych, a przez godzinę przez Łazarz - zarówno Hetmańską jak i Głogowską nie jeździły bimby.

15 marca 2009 – Sporym zaskoczeniem okazały się niedzielne wybory do Rady Osiedla Targowego. Zagłosować na nowych radnych poszedł co 15 mieszkaniec osiedla. Frekwencja na Targowym wyniosła aż 6,9%. Dla porównania podczas poprzednich wyborów (cztery lata temu) frekwencja ta była niższa i wyniosła zaledwie 3,7%.

15 marca 2012 – W wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa, wikariusz parafii Matki Boskiej Bolesnej.

18 marca 2014 – Marek O., słynny "Szeryf Internetu" i sklepikarz z Głogowskiej, który był okradany został skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka". Mężczyzna będzie musiał również zwrócić ponad 138 tysięcy złotych poszkodowanym.

20 marca 1920 - Początek walnego zjazdu delegatów Związku Towarzystw Kupieckich. Powołanie Komitetu Targów Poznańskich.

20 marca 1946 - Ponownie otwarto Palmiarnię Poznańską.

20 marca 2011 – 3,33% - tyle wyniosła frekwencja w okręgu I Osiedla Święty Łazarz w niedzielnych wyborach. Tym samym była to najniższa frekwencja w Poznaniu. Zaledwie 200 z 6009 uprawnionych do głosowania wzięło udział w niedzielnych wyborach do Rady Osiedla Święty Łazarz w okręgu nr I (czyli na terenie dawnego Osiedla Targowego). Nie wiele lepiej było w okręgu drugim. Tam na 23 796 uprawnionych do głosowania do urn poszło zaledwie 1007 mieszkańców.

21 marca 1911 - Urodził się Stanisław Strugarek, aktor i dziennikarz utrwalający tradycję folkloru i gwary poznańskiej. Na budynku kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał znajduje się tablica pamiątkowa.

22 marca 2015 – Prawie pięć procent, dokładnie 4,93% - tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób.

23 marca 2012 – Po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, budowniczy kościoła Łaski Bożej przy Parku Manitiusa.

24 marca 1871 - Urodził się Roger Sławski, polski architekt. Naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. W 1948 otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania, w 1951 został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaprojektował wiele obiektów na PeWuKę.

25 marca 2009 – "Ósemka" wyszła na ulice. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zainteresowani wyszli na ulicę w obronie VIII LO. Demonstracja przeszła z liceum przez Głogowską i dalej na Plac Mickiewicza, pod siedzibę Urzędu Miasta i do kurii metropolitarnej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: