Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzy łazarskie świątynie będą kościołami stacyjnymi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trzy łazarskie świątynie będą kościołami stacyjnymi
02-04-2017 23:42   Janusz Ludwiczak
Kościół Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny oraz Michała Archanioła staną się kościołami stacyjnymi. Arcybiskup Stanisław Gądecki zaprosił wiernych do pielgrzymowania, "aby adorować Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

W środę popielcową arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował inicjatywę kościołów stacyjnych. W okresie Wielkiego Postu wierni mają pielgrzymować do 34 świątyń parafialnych, rektoralnych i zakonnych, "aby adorować Pana Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

Chciałbym zaprosić mieszkańców miasta Poznania i najbliższych okolic do włączenia się w wielkopostne wydarzenie "Kościołów stacyjnych miasta Poznania". Jest ono kolejną propozycją obok wymienionych już tradycyjnych nabożeństw świętego czasu Wielkiego Postu do podjęcia wyrzeczeń, pokuty i modlitwy, które mają pomagać dobrze ten czas przeżyć. Każdego dnia, począwszy od Środy Popielcowej, z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia będziemy gromadzić się w innej świątyni naszego miasta, aby trwać na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, poprzez sakrament pokuty powracać do jedności z Bogiem, rozważać mękę i śmierć Pana Jezusa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz karmić się słowem Bożym i Ciałem Pańskim w czasie Eucharystii – powiedział abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

W poniedziałek kościołem stacyjnym stanie się kościół Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97. Dzień później będzie nim kościół Św. Anny przy zbiegu Matejki i Limanowskiego, a w środę - kościół św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej 7.

Od godziny 15:00 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godzinie 17:00 celebrowane będzie nabożeństwo drogi krzyżowej. Przed wieczorną mszą św. pielgrzymi wysłuchają historii danego kościoła oraz dowiedzą się, w której świątyni gromadzą się wierni w Rzymie.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej wierni będą się modlić "o ducha bezinteresownej służby bliźnim", w kościele Św. Anny "o dar zdrowia dla ciężko chorych", a w środę w kościele Michała Archanioła "o poszanowanie godności każdego człowieka".

Tradycja pielgrzymowania do kościołów stacyjnych zrodziła się w Rzymie na przełomie IV i V wieku. Na przestrzeni wieków przyjmowała różny kształt. Upadła w czasie niewoli awiniońskiej papieży. Obecna forma rzymskiego pielgrzymowania stacyjnego w okresie Wielkiego Postu zaczęła się odradzać w XX wieku. W Polsce wierni mogą pielgrzymować do kościołów stacyjnych w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Lublinie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: