Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzy łazarskie świątynie będą kościołami stacyjnymi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trzy łazarskie świątynie będą kościołami stacyjnymi
02-04-2017 23:42   Janusz Ludwiczak
Kościół Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny oraz Michała Archanioła staną się kościołami stacyjnymi. Arcybiskup Stanisław Gądecki zaprosił wiernych do pielgrzymowania, "aby adorować Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

W środę popielcową arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował inicjatywę kościołów stacyjnych. W okresie Wielkiego Postu wierni mają pielgrzymować do 34 świątyń parafialnych, rektoralnych i zakonnych, "aby adorować Pana Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

Chciałbym zaprosić mieszkańców miasta Poznania i najbliższych okolic do włączenia się w wielkopostne wydarzenie "Kościołów stacyjnych miasta Poznania". Jest ono kolejną propozycją obok wymienionych już tradycyjnych nabożeństw świętego czasu Wielkiego Postu do podjęcia wyrzeczeń, pokuty i modlitwy, które mają pomagać dobrze ten czas przeżyć. Każdego dnia, począwszy od Środy Popielcowej, z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia będziemy gromadzić się w innej świątyni naszego miasta, aby trwać na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, poprzez sakrament pokuty powracać do jedności z Bogiem, rozważać mękę i śmierć Pana Jezusa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz karmić się słowem Bożym i Ciałem Pańskim w czasie Eucharystii – powiedział abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

W poniedziałek kościołem stacyjnym stanie się kościół Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97. Dzień później będzie nim kościół Św. Anny przy zbiegu Matejki i Limanowskiego, a w środę - kościół św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej 7.

Od godziny 15:00 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godzinie 17:00 celebrowane będzie nabożeństwo drogi krzyżowej. Przed wieczorną mszą św. pielgrzymi wysłuchają historii danego kościoła oraz dowiedzą się, w której świątyni gromadzą się wierni w Rzymie.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej wierni będą się modlić "o ducha bezinteresownej służby bliźnim", w kościele Św. Anny "o dar zdrowia dla ciężko chorych", a w środę w kościele Michała Archanioła "o poszanowanie godności każdego człowieka".

Tradycja pielgrzymowania do kościołów stacyjnych zrodziła się w Rzymie na przełomie IV i V wieku. Na przestrzeni wieków przyjmowała różny kształt. Upadła w czasie niewoli awiniońskiej papieży. Obecna forma rzymskiego pielgrzymowania stacyjnego w okresie Wielkiego Postu zaczęła się odradzać w XX wieku. W Polsce wierni mogą pielgrzymować do kościołów stacyjnych w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Lublinie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: