Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W pobliżu ronda Jeziorańskiego powstanie szpital centralny na ponad tysiąc łóżek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W pobliżu ronda Jeziorańskiego powstanie szpital centralny na ponad tysiąc łóżek
07-03-2017 12:53   Janusz Ludwiczak
Zamiast czterech szpitali jedna centralna lecznica, w których leczyć będzie mogło się na raz 1050 pacjentów. Parlamentarzyści, samorządowcy i władze Uniwersytetu Medycznego podpisały list intencyjny w sprawie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, który ma powstać do 2025 r. przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego i Marcelińskiej. Obiekt ma mieć 100 tys. m kw, a koszt jego budowy szacowany jest nawet na miliard złotych.

List intencyjny podpisali w czwartek m.in. Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, ponad 30 parlamentarzystów i samorządowców, a także rektor Uniwersytetu Medycznego.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny ma powstać w obrębie ulic Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego i Marcelińskiej, w pobliżu istniejącego Szpitala im. Święcickiego.

Jak czytamy w liście intencyjnym "Ideą poznańskiego Uniwersytetu Medycznego jest integracja wybranych szpitali klinicznych i stworzenie jednego centralnego obiektu spełniającego nie tylko najwyższe standardy jakości opieki i bezpieczeństwa, ale także będącego miejscem przyjaznym dla pacjentów".

Szpital centralny ma mieć 100 tysięcy metrów kwadratowych. Mają powstać w nim oddziały: chorób serca i naczyń, chirurgia, chorób wewnętrznych, ortopedia, neurologii, a także SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego nie ma w zachodnio-południowej części Poznania.

Do nowej lecznicy miałby przenieść się cztery istniejące szpitale: ortopedyczno-rehabilitacyjny z ul. 28 Czerwca, im. Przemienienia Pańskiego z Długiej, dawny szpital wojskowy z Grunwaldzkiej oraz szpital kliniczny im. Heliodora Święcickiego z ul. Przybyszewskiego. Szpitale te znajdują się w zabytkowych budynkach, w których nie zawsze panują warunki spełniające normy XXI wieku.

Ten szpital oferowałby wysokospecjalistyczne usługi medyczne dla mieszkańców nie tylko Poznania, ale i całego województwa wielkopolskiego i północno-zachodniej Polski. Poznań jest jedynym dużym medycznym ośrodkiem akademickim w kraju, który nie posiada centralnego szpitala klinicznego – powiedział prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Budowa szpitala centralnego ma ruszyć w przyszłym roku i będzie prowadzona etapami. Na początku w ciągu dwóch lat miałby powstać SOR.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny ma być sfinansowany z budżetu państwa, a jego realizacja ma zakończyć się do 2025 r. Realizacja inwestycji szacowana jest na ok. 1 miliard złotych. Dla porównania w latach 2010-2015 rząd przeznaczył 3,1 mld zł na budowę szpitali klinicznych m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: