Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kawiarenka w zabytkowym tramwaju stanie przy Dworcu Zachodnim? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kawiarenka w zabytkowym tramwaju stanie przy Dworcu Zachodnim?
26-02-2017 13:49   Janusz Ludwiczak
Jest pomysł, by przed Dworcem Zachodnim lub na placu przy dworcu Poznań Główny stanął zabytkowy tramwaj, który stałby się kawiarenką.

W maju 2014 roku przy ul. Zielonej w centrum Poznania stanęła pierwsza "Cafe bimba", czyli kawiarenka tramwajowa w tzw. "eNce" - zabytkowym wagonie typu N. Ponad rok później, we wrześniu 2015 r. kolejną "Cafe Bimba" otwarto przy rondzie Rataje. Obie serwują poznańskie szneki z glancem i aromatyczną kawę. W menu "Cafe bimba" oprócz drożdżówek, pączków, eklerków, jabłeczników, serników i innych słodkości znajdują się kanapki, cebularze, tarty na słono i ciepłe przekąski, a do tego lampka wina.

Jednak w zeszłym roku kawiarenka tramwajowa przy Zielonej została zamknięta.

Kawiarenka była widocznie zlokalizowana na uboczu, zbyt daleko od Starego Rynku. Na początku przychodziło do nas dużo ludzi, potem było znacznie mniej osób – mówi Tomasz Zieliński, właściciel i pomysłodawca "Cafe Bimba".

Teraz pojawił się pomysł, by kawiarenka tramwajowa stanęła przed Dworcem Zachodnim lub na placu przy dworcu Poznań Główny.

Jest to duży punkt komunikacyjny, przez który przechodzi sporo ludzi. Pojawia się tam wielu turystów. Na ten temat rozmawialiśmy z Radą Osiedla Św. Łazarz, która zaproponowała, by "Cafe Bimba" stanęła na ul. Dworcowej. Pod asfaltem jest tam jeszcze torowisko. Nie byłoby problemów z doprowadzeniem mediów – przyznaje Tomasz Zieliński.

Idea kawiarenek tramwajowych pojawiła się od pomysłu Mariusza Wiśniewskiego, ówczesnego przewodniczącego Komisji Rewitalizacji, a obecnie zastępcy prezydenta Poznania.

Miejsce, które początkowo proponował pan Tomasz Zieliński zostało niedawno odnowione. Powstały tam elementy małej architektury i nowa zieleń. Pozostaje pytanie czy można lokować tramwaj w miejscu, gdzie powstał estetyczny kwietnik, a także czy tramwaj zmieści się w tym miejscu i nie przesłoni Dworca Zachodniego, który ma być odrestaurowany czy budynku Poczty Głównej – mówi w rozmowie z portalem lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Pan Tomasz miał od nas wsparcie, by Cafe Bimba ulokować na Półwiejskiej czy na placu Dworcowym. W każdym przypadku nie powiodły się rozmowy albo z właścicielem terenu albo z gestorem sieci. Pan Tomasz wykonał kawał dobrej roboty remontując stary tramwaj typu N. Z naszej strony będziemy starać się pomagać i docenić wysiłek pana Tomasza, który również władował duże pieniądze w wyremontowanie starego tramwaju, jednak są miejsca, gdzie taki tramwaj można ulokować – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.


Fot: Janusz Ludwiczak, Wiz: Tomasz Zieliński

ZOBACZ TAKŻE: Nie będzie kawiarenki tramwajowej na Sczanieckiej

Komentarze (4)

28-02-2017 11:10:31
fad
Najlepiej przed dworcem zachodnim w miejscu gdzie stoi kiosk. Kiosk przeciez tam szpeci zaslaniajac dworzec jak i pocztę swym wygodęm, po za ty w kolo tego kiosku zawsze pelno meneli i sikają wszędzie. Tramwaj bylby w tym miejscu bylby bardziej osteryczny i cieszyl by oko swym wyglądem. A i podejrzewam ze melownia by znikla
27-02-2017 14:16:12
eka z małeki
-czemu nie?widziałem takie w kilku miastach,co prawda- nie skorzystałem z usług,ale wyglądały fajnie,czy musi to być takie eł.ioł.Ciekawe,że takie budy z kebabami nie rażą a nasze własne to już tak.Odnowione dużym nakładem sił pojazdy,przecież czasem zabytkowe stanowią oprócz proponowanych usług nie lada atrakcję nie tylko dla nas miejscowych ale i gości -też MTP i innych można właśnie to tak wykorzystać-no nie wiem może się mylę....eka
27-02-2017 00:44:45
as
Kretynizm. Przeciez juz takie cos bylo w tym rejonie... Kojarze jak przez mgle ze w tym fyrtlu stal jakis wagon kolejowy. I jakos chyba sie nie przyjal, bo go dzis tam nigdzie nie ma.
26-02-2017 16:45:37
poznanianka
Jestem na tak. Swietny pomysł pana Wiceprezydenta, radnych.Na gorąco myślę ,że pomysł Dworcowej byłby właściwy.Może więcej inwencji trzeba by włożyć w rozpropagowanie miejsca, na początku. Jeżeli będzie smaczna kawa i słodkie przekąski ,interes będzie się kręcił.A jeżeli w okolicy czysto i miejsce szczególne to będzie zachęcać.
Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: