Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Górczynie powstanie parking park&ride - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Górczynie powstanie parking park&ride
25-02-2017 10:57   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Przy pętli tramwajowo-autobusowej na Górczynie powstanie parking typu park&ride (parkuj i jedź), który ma zachęcić kierowców, zwłaszcza z okolic Poznania do przesiadki z samochodu na tramwaj lub autobus i kontynuowania podróży do centrum miasta właśnie tym środkiem transportu.

Pierwszy parking typu park&ride wybudowanie zostanie na osiedlu Sobieskiego, przy pętli PST. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w mieście. Parkingów, które od lat są ważnym elementem modelu zrównoważonego transportu w Europie Zachodniej w ciągu najbliższych dwóch lat Poznaniu i aglomeracji będzie więcej.

Parkingi typu Parkuj & Jedź są sprawdzonym sposobem na zatłoczone ulice miast. Dzięki ich peryferyjnemu położeniu są alternatywą dla osób, które mieszkają poza granicami miasta a codziennie odwiedzają je na przykład ze względu na pracę. Mogą one tam pozostawić swój samochód by potem kontynuować podróż komunikacją miejską.

Zapotrzebowanie na parkingi jest ogromne, liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców Poznania dynamicznie rośnie i według danych GUS w 2015 roku wynosiła aż 625 samochodów. Dla porównania europejska średnia to 564 samochody.

Podstawowym warunkiem aby parking tego typu okazał się skuteczny jest fakt, że musi on być doskonale skomunikowany z centrum. Aby zachęcić kierowców do korzystania z miejsc postojowych miasto chce, aby na podstawie karty parkingowej mogli oni podróżować transportem publicznym za darmo.

Pierwszy parking tego typu w Poznaniu powstaje przy pętli szybkiego tramwaju na os. Sobieskiego. Tramwaj PST jest wstanie zawieźć pasażerów do centrum już w przeciągu 20 minut. Za budowę odpowiada firma Skanska, a wszelkie prace mają się zakończyć na przełomie września i października 2017 – tłumaczy Jan Gosiewski z Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Środki przeznaczone na budowę parkingu P&R pochodzą z budżetu miasta, a także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość przyznanej miastu dotacji opiewa na kwotę 3 mln zł.

Tego typu parkingi powstaną również w innych częściach miasta. M.in. przy stacji kolejowej Karolin, na Strzeszynie, Podolanach, przy ul. Św. Michała, niedaleko ronda Starołęka a także na Górczynie. Podczas ostatniej sesji poznańscy radni przyjęli uchwałę zabezpieczającą środki w budżecie na poczet realizacji wniosku o dotację.


Komentarze (3)

25-02-2017 20:31:29
marysia
niech nie zapomną zrobić parkingu strzeżonego bo na niestrzeżonym nikt nie będzie chciał ryzykować postawienia samochodu
25-02-2017 12:57:29
tonny
No to żeś poszalała. Głogowska jest szeroka, po co tam tramwaj. Po za tym czy wiesz jakie to są miliony złotych??? Przede wszystkim trzeba dociągnąć tramwaj przez tory kolejowe. Jechałaś może kiedyś 80??? Tramwaj tam nie ma sensu.
25-02-2017 12:52:42
Mieszkanka
Linia tramwajowa piwinna byc przedluzona do Auchan w Komrnikach srodkiem ul Glogowskiej i tam parkingi buforowe dla kierowców. Napewno mieszkancy Plewisk i Komornik oraz innych okolic korzystali by z tego zamuazt stac w korku na Glogowskiej
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: