Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kawka do 15 marca - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kawka do 15 marca
22-02-2017 00:41   Janusz Ludwiczak
Do 15 marca można składać wnioski o dofinansowanie likwidacji pieców czy kotłów opalanych węglem w ramach programu KAWKA, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w tym najdrobniejszych frakcji pyłów, które powstają przede wszystkim na skutek spalania paliw stałych (węglowych, na drewno, brykiety, biomasę, itp) w przydomowych piecach, kotłach i w kominkach.

W ramach programu można starać się o dofinansowanie likwidacji tych palenisk, w tym pieców i kotłów stanowiących wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych, a następnie przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zmianę ogrzewania na gazowe czy elektryczne – objaśnia Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Programem objęte są dzielnice o największym stopniu emisji pyłów drobnych PM10 i benzo-alfa-pirenu, w tym również Łazarz (podobszar C6 ograniczony: ul. Hetmańską, Przybyszewskiego i Reymonta, Marcelińską, Matejki, Konopnickiej, Śniadeckich, Głogowską oraz torami kolejowymi).

Wysokość wsparcia wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych netto, ale nie więcej niż 80 zł/m2/lokal. Górny limit dofinansowania to 6.000 zł/lokal.

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z załącznikami należy złożyć najpóźniej do 15 marca w Urzędzie Miasta Poznania, najlepiej bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska UMP, ul. Gronowa 22a, pokój nr 202 (sekretariat Wydziału), piętro II, w godzinach pracy wydziału: pon. 7:30 - 17:00, wt. - pt. 7:30 - 15:30. Można to także zrobić za pośrednictwem poczty na adres Wydział Ochrony Środowiska UMP, 61-655 Poznań, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań.

Formularze i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.poznan.pl/srodowisko - baner "KAWKA".

W roku 2017 po raz trzeci i ostatni będzie można starać się o dofinansowanie w ramach programu. W latach 2015 i 2016 z dotacji skorzystało 157 wnioskodawców, modernizując 312 mieszkań w Poznaniu. Dzięki temu udało się wyeliminować 478 pieców lub kotłów opalanych paliwem stałym i zastąpiono je ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowym lub elektrycznym. W efekcie w Poznaniu zmniejszono w skali każdego roku emisję zanieczyszczeń do powietrza: o prawie 10 ton pyłów PM10 i 6 kg B (α)P.

Program KAWKA dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej (45%), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (5%) oraz budżetu miasta (30%).


Komentarze (3)

25-02-2017 22:17:15
poznanianka
Zgadzam się z obserwacją p.Hani.Przecież każdy " produkuje " śmieci.Nie każdy segreguje.Nie każdy płaci.Myślę ,że pomysł opłat wg zużycia wody byłby właściwy.Pomoc państwa dla ludzi powinna być duża, zachęcająca do zmiany ogrzewania.Teraz trujemy się powoli my. Póżniej będą chorować nasze dzieci i wnuki.A gdyby popalić ten bałagan ( gabaryty) , które leżą w dzielnicy Łazarz ,Przykłady . .Zaplecze bloku Kolejowa 30 )31 , sterty mebli i nie tylko Kolejowa 33 ,wzdłuż przedszkola.Cały teren(butelek i papierów to Biedronka na łukaszewicza .
23-02-2017 16:26:42
Hania
@r, akurat nie masz racji, smog jest przedewszystkim z opalania/ogrzewania weglem i innymi produktami, ktore Polak/Polka pali aby uzyskac cieplo. Samochody osobowe stanowia jedynie 10% zanieczyszczenia powietrza. Nie masz pojecia co ludzie pala w piecach i kominkach. Nawet gazet jest bardzo szkodliwe poniewaz farby drukarskie sa tak napakowane chemia, ze jedna trucizna i smrod wydobywa sie z komina...wiem, mam przyjaciol z kominkami, ktorzy pala makulature w kominkach. Nie ma czym oddychac. Zapraszam na moje podworko gdzie stoja male, jednopietrowe budynki mieszkalne oraz obok duze kamienice, razem kominow bedzie okolo 15 sztuk lub wiecej. Nie mozna otwierac okien aby wywietrzyc mieszkanie przed snem, SMROD CHEMII i SMOG w podworku jest TRAGICZNY a wietrzyc rano mozna tylko wtedy jak winowajcy jeszcze spia. Nikogo to nie interesuje a wedlug mnie rak wisi w powietrzu. Moze Rada Osiedla powinna sie tym zajac bo to jest naprawde zagrazajaca zdrowiu i zyciu sytuacja. Telefony do SM tak, tak, dajcie spokoj... Mysle, ze musialby tutaj mieszkac jakis wazny czlowiek to sytuacja juz dawno bylaby rozwiazana a tak ludzie starsi nie maja power aby walczyc a studenci maja w nosie a ja mam dosc w harmonogramie innych spraw do zalatwiania.
23-02-2017 12:21:49
r
To nie kominy z prywatnych domów a kominy z fabryk i samochody jeżdżące po Poznaniu. O samochodach i kominach fabrycznych jakoś bardzo mało się wspomina...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

do 25-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

25

wrz

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie muzykalia - koncert z utworami Grzegorza Ciechowskiego

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: