Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z MDK3? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z MDK3?
18-02-2017 00:38   Janusz Ludwiczak
Czy Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 zostanie zlikwidowany, a w jego miejscu utworzona filia domu kultury z Cytadeli? W czwartek Komisja Oświaty Rady Miasta odstąpiła od zaopiniowania projektu, zakładającego likwidację placówki na Jarochowskiego 1. W tej sprawie ma wypowiedzieć się Rada Osiedla Św. Łazarz, a także związki zawodowe.

Jak już informowaliśmy miasto planuje zlikwidować istniejący od 1974 r. Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 przy ul. Jarochowskiego 1. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przy ul. Za Cytadelą miałby stać się centralnym ośrodkiem w Poznaniu. Placówka stałaby się główną siedzibą - zmieni nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury w Poznaniu. Natomiast MDK3 miałby stać się filią, podobnie jak MDK1. Ponadto utworzona miałaby zostać czwarta tego typu placówka na Ratajach.

Dziś mamy trzy oddzielne placówki, różne formy zarządzania, komunikowania i promowania, a jednocześnie ogromny potencjał kadry i oferty zajęć. Po połączeniu powstanie jednostka z jednolitą i wspólną promocją, jednolicie zarządzana, wspólna baza dokumentów, kompetencje i podział zadań. Pracownicy zostaną zatrudnieni na tych samych zasadach. Nadzór obejmą dyrektor i wicedyrektorzy. Ten zespół będzie budował markę placówki – tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Sporo wątpliwości i zastrzeżeń mieli poznańscy radni z Komisji Oświaty i Wychowania, którzy odstąpili w czwartek od wydania opinii w tej sprawie.

Nie widzę uzasadnienia centralizowania MDK-ów, lepsza w zarządzaniu jest decentralizacja. Czy ustanawiamy jednego dyrektora dla kilku szkół albo przedszkoli? Jestem przeciwna temu rozwiązaniu – powiedziała radna Katarzyna Kretkowska.

Dlaczego akurat MDK nr 2 ma być tym głównym wokół, którego nastąpi połączenie? Młodzieżowy Dom Kultury powinien zostać utworzony również na Jeżycach – dodaje radna Lidia Dudziak.

Negatywną ocenę w sprawie propozycji przekształcenia przedstawił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Stanowiska w sprawie MDK nr 3 nie zajęła jeszcze Rada Osiedla Św. Łazarz.

Chcielibyśmy mieć jeszcze czas na merytoryczne rozmowy i wypracowanie decyzji – zauważa Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

A co zakładają planowane zmiany? Jak wyjaśnia Wydział Oświaty: "Zmiana opiera się na założeniu stworzenia jednej placówki Młodzieżowego Domu Kultury wraz z filiami. Do tej pory istniały trzy Młodzieżowe Domy Kultury i działały niezależnie. Dyrekcja i nauczyciele podejmowali próby współpracy, powstawały wspólne projekty, jednak działania te były marginalne i trudne do przeprowadzenia ze względów organizacyjnych. Proponowane zmiany umożliwią lepsze wykorzystanie potencjału kadry, zaplecza lokalowego i doświadczenia wszystkich trzech miejsc. Wśród pozytywnych aspektów zmian organizacyjnych należy wyróżnić m.in. jednolite zarządzanie placówką wraz z filiami, ujednolicenie i wzmocnienie dotychczasowych praktyk organizacyjnych, wprowadzenie mobilnej kadry, która będzie obsługiwać kilka MDK-ów w zależności od ich potrzeb (m.in. rzemieślnicy, operator audiowizualny), centralizację kadr, płac, administracji ogólnej oraz podnoszenie kompetencji i mobilności kadry pedagogicznej, a także tworzenie wśród nauczycieli zespołów międzyplacówkowych, które zajmą się wspólną organizacją imprez, wnioskami o dofinansowanie, współpracą z innymi placówkami i instytucjami".

Odnoszę się do tego z pewną rezerwą. Reorganizacja jest źle przygotowana. Wszystko jest za późno realizowane. Stworzenie jednej placówki i czterech filii spowoduje, że Młodzieżowy Dom Kultury straci swój charakter, każdy MDK jest inny – uważa Jan Górski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 3.

Współpraca: Mateusz Malinowski, "Biuletyn Miejski"


O planach likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 było już głośno w 2011 roku. Według koncepcji ówczesnego wiceprezydenta Sławomira Hinca i Wydziału Oświaty Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 miałby zostać przeniesiony na ulicę Solną, gdzie mieści się Ogród Jordanowski nr 2, który z kolei miałby zostać zlikwidowany. W zamian Przedszkole nr 51, znajdujące się nad Magnolią miałoby zostać przeniesione do budynku przy ul. Jarochowskiego 1, po MDK3.

Rozpoczęto wówczas zbiórkę podpisów pod petycją. W połowie grudnia 2011 nauczyciele MDK3 i rodzice dzieci wyszli na ulice, biorąc udział w marszu w obronie Młodzieżowych Domów Kultury. Miesiąc później Wydział Oświaty wycofał się z planów likwidacji, jednak urzędnicy rozważali wprowadzenie oferty również dla seniorów przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 3.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: