Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowcy będą mogli za darmo jeździć tramwajami i autobusami podczas smogu? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowcy będą mogli za darmo jeździć tramwajami i autobusami podczas smogu?
11-02-2017 21:23   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Czy zmotoryzowani poznaniacy podczas pogody sprzyjającej powstawaniu smogu będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją? Projekt uchwały w tej sprawie trafi na obrady podczas lutowej sesji Rady Miasta Poznania.

Sprawa bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami dla kierowców w czasie wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza była już omawiana podczas styczniowej sesji. Jednak tak radni, jak prezydent uznali, że należy jeszcze dopracować kryteria przyznawania takich przejazdów.

Uchwała ma zachęcać poznaniaków do przesiadania się z indywidualnych samochodów do miejskiej komunikacji. To pozwoli przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę emisji lokalnej podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki pozostawieniu w tym dniu samochodu na parkingu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy – tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Zgodnie z nowym projektem prawo do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji w strefie A będą mieli posiadacze ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego wraz z jedną osobą towarzyszącą. Będzie ono obowiązywało w czasie następnej doby od dnia, w którym doszło do przekroczenia na terenie miasta poziomu informowania, dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10.

Poziom informowania oznacza więcej niż 200 mikrogramów/m3 w ciągu doby na którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego na terenie Poznania. Drugim warunkiem musi być występujące w tym czasie ryzyko kontynuacji przekroczenia w następnym dniu, identyczne normy tj. poziomu informowania zanieczyszczeń pyłowych PM10 (200 mikrogramów/m3 w ciągu doby). Informacja jest dostępna dla mieszkańców w Ekoprognozie dla Poznania, znajdującej się na stronie miasta w zakładce "Środowisko".

Jak informuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, uchwała będzie uzupełnieniem działań, które podejmuje miasto w zakresie ochrony powietrza: wcześniej realizowanych z powodzeniem programów KAWKA oraz "Trzymaj ciepło" czy udostępnieniu aplikacji "Atmosfera dla Poznania", która ma charakter informacyjny oraz edukacyjny.

Kolejne kroki, które podejmiemy, to zakup mobilnej stacji do pomiaru lokalnych zanieczyszczeń, który jest realizacją poprawki Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta. Współpraca z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w zakresie ustalenia możliwości rozbudowy systemu monitoringu państwowego oraz wspólne działania z Marszałkiem Województwa przy opracowaniu założeń do uchwały antysmogowej – wylicza Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta. Jak informuje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, przeprowadzone szacunki wskazują, że koszt jednego dnia, w którym obowiązywać będzie zwolnienie kierowców z opłat za jazdę komunikacją miejską, wyniesie około 50 tys. zł.

Jednak, jak uspokaja Leszek Kurek, takie poziomy stężenia zanieczyszczeń w Poznaniu występują bardzo rzadko. Na przykład poziom informowania na terenie Poznania zdarza się statystycznie 1-2 razy w ciągu roku.

Wiceprezydent Maciej Wudarski dodaje, że uchwała ma przede wszystkich charakter edukacyjny: zwrócić uwagę mieszkańców na dni, w których dochodzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza i skłonić do proekologicznych zachowań.

Lilia Łada, biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: