Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnica od kuchni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnica od kuchni
05-02-2017 21:47   Janusz Ludwiczak
W niedzielę strażacy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nr 2 przy Grunwaldzkiej zaprosili na drzwi otwarte, podczas których można było nie tylko przekonać się na czym polega praca strażaka, ale również nauczyć udzielania pierwszej pomocy, wziąć w grze polegającej na odszukaniu pluszowego misia w zadymionym pomieszczeniu za pomocą kamery termowizyjnej czy zobaczyć zjazd po ześlizgu podczas ogłoszenia alarmu próbnego.

Podczas drzwi otwartych można było zobaczyć na czym polega praca strażaka, a także jakie są związane z nią zagrożenia.

Strażacy zaprezentowali cały swój sprzęt pożarniczy i ratowniczy, a także pokazali jak wygląda zjazd na rurze. Zwiedzający mogli również nauczyć się pierwszej pomocy i dowiedzieć się co robić w przypadku wystąpienia pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się zabawa "odszukaj misia w zadymieniu".

W specjalnie zadymionym pomieszczeniu (bezpiecznym, przy wykorzystaniu nieszkodliwego dymu parafinowego wykorzystywanego m.in. w teatrach bądź dyskotekach) zwiedzający będzie miał za zadanie odszukać pluszowego misia po omacku oraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Chętni będą mogli również wykorzystując węże pożarnicze sprawdzić się w ich rozwijaniu i strącaniu pachołków, a także wziął udział w zabawie w gaszenie –wykorzystując podręczny sprzęt gaśniczy – hydronetkę plecakową będzie można poczuć się jak strażak i podać prąd gaśniczy wody – wyjaśnia mł. bryg. Jarosław Kuśmirek, dowódca Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nr 2.

Podczas drzwi otwartych można było poczuć się jak strażak - zasiąść za kierownicą strażackiego wozu z drabiną, założyć hełm czy zobaczyć zjazd po ześlizgu podczas ogłoszenia alarmu próbnego. Odbyła się również prezentacja całego sprzętu ratowniczego, w tym aparatów ochrony dróg oddechowych, sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego.

W jednostce przy Grunwaldzkiej 16a pracuje 50 strażaków, każdego dnia służbę pełni i pozostaje w gotowości do wyjazdu pozostaje 11 z nich, który służbę pełnią aż przez 24 godziny, po czym mają następnie dobę lub 48 godzin przerwy. Bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Łazarza i sąsiednich dzielnic zapewnia pięć wozów strażackich.

Na wyposażeniu JRG nr 2 znajduje się pięć pojazdów pożarniczych, w tym samochód z drabiną mechaniczną o maksymalnym wysuwie 32 metrów – dodaje mł. bryg. Jarosław Kuśmirek.

Kolejne drzwi otwarte w ramach akcji "Otwarte strażnice" odbędą się w pierwszą niedzielę marca.


Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 powstała w 1900 roku. Natomiast budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, tuż obok szpitala klinicznego (dawniej szpitala wojskowego, a wcześniej Hotelu Polonia) zbudowano w latach 1908-1909 według projektu architekta miejskiego Fritza Teubnera. Początkowo budynek służył jednostce jeżyckiej.

Strażnica, nakryta mansardowym dachem z powiekowymi oknami, wieżą obserwacyjną i wykuszem łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Na parterze budynku znajdowały się garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków oraz pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną.

Na początku stycznia 2013 r. zakończył się kapitalny remont, w ramach którego wymieniono dach, zmodernizowano pomieszczenia i przeprowadzono również renowację elewacji. Prace budowlane prowadziła wybrana w przetargu firma budowlana Eugeniusz Dota. Rewitalizacja strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 kosztowała Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ok. 4,5 mln zł.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte

31

mar

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał Konkursu Piosenki Przedszkolnej dla dzieci od 3 do 6 latODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowy Wieczór Integracyjny przygotowany przez wolontariuszy CIM HoryzontyODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: