Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowską jeździ tramwaj nocny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowską jeździ tramwaj nocny
04-02-2017 01:14   Janusz Ludwiczak
ZTM zwiększył częstotliwość kursowania nocnej linii tramwajowej nr 201, która w weekendy jeździ co kwadrans. Pasażerowie mogą również skorzystać z kursu prowadzącego bezpośrednio z Piątkowa na Łazarz.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie pasażerów zwiększamy w weekendy częstotliwość kursowania tramwajów linii nocnej nr 201. Od początku lutego, w noce z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele, w godzinach od 23:00 do 1:30, tramwaje linii nr 201 kursować będą co 15 minut – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Tramwajem nocnym można również dojechać bezpośrednio z Piątkowa na Łazarz, jednak tylko po godz. 2 w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę.

Kurs oznaczony symbolem „G” (w noce z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele, o godz. 2.17 z os. Sobieskiego) to tzw. kurs zjazdowy do zajezdni. Pasażerowie mogą nim dojechać z os. Sobieskiego do przystanku Głogowska/ Hetmańska (przez Most Teatralny, Dworzec Zachodni) – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzecznik ZTM.

Póki co ZTM nie planuje uruchomienia na stałe nocnego połączenia tramwajowego Piątkowa i Winograd z Dworcem Zachodnim i być może dalej z Łazarzem.

Na tę chwilę nie planujemy nowych połączeń nocnych. Dojazd z Piątkowa do Dworca Głównego zapewnia bezpośrednio linia nr 235. Ciąg ul. Głogowskiej obsługują natomiast linie nr 238 (co 30 minut), 249 i 252 (co 60 minut każda) – dodaje Agnieszka Smogulecka z ZTM.

W 2014 r. w związku z prowadzonymi pracami na węźle Most Teatralny tramwaje linii nocnej nr 201 dojeżdżały trasą PeSTki do Dworca Zachodniego i dalej przez Głogowską, Most Dworcowy, przystanek "Poznań Główny" na Rataje. Mieszkańcy Rataj zyskali nocne połączenie tramwajowe w marcu 2013 roku. Czy jest więc szansa, że do Dworca Zachodniego kursować będą również tramwaje nocne, które mogłyby zastąpić autobus nocny, kursujący podobną trasą (chodzi o linie nr 235).

Jest to pomysł godny rozważenia. Mogłaby to być linia dodatkowa, która nie powinna zastąpić linii 201, która zabiera pasażerów z centrum i Rataj. Całodobowe połączenie tramwajowe Piątkowa i Winograd z dworcem kolejowym i PKS jest potrzebne, tym bardziej, że jest to trasa wydzielona – uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

A może dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie linii nr 201 z os. Sobieskiego przez trasę PST do Dworca Zachodniego i dalej Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Matyi, Królowej Jadwigi do Ronda Rataje i następnie przez rondo Starołęka i górny taras Rataj, Most Rocha, centrum, Pl. Wolności, Teatralkę, Roosevelta, trasą PeSTki na Piątkowo? W drugą stronę tą samą trasą, ale w przeciwnym kierunku mógłby jeździć tramwaj linii 202. Dzięki temu nocne połączenie z centrum miasta oraz dworcem kolejowym i autobusowym Poznań Główny zyskaliby mieszkańcy nie tylko Piątkowa, Winograd i Rataj.

Kiedyś tramwaje nocne jeździły na Łazarz i to aż trzy linie: "czwórka" z Serbskiej (obecnie Połabskiej) przez Winogrady, Kaponierę, Głogowską, Hetmańską, os. Lecha na Zawady, linia 5N kursująca na trasie: Górczyn - Głogowska - Św.Marcin - Strzelecka - Zawady oraz 13N po trasie dziennej "13": Junikowo - Grunwaldzka - Św.Marcin - Strzelecka - Zamenhofa - Starołęka.

Ćwierć wieku temu, 18 listopada 1991 r. tramwaje nocne zostały zastąpione przez autobusy. Jedną z powodów zmiany były skargi mieszkańców, którzy narzekali, że bimby jeżdżące w nocy są za głośne i skrzypią, zwłaszcza na zakrętach, gdyż wtedy jeździły jeszcze e"N"ki, czyli wagonu typu N, pochodzące z lat 1948-1956.

Nocnym tramwajem z Piątkowa na Łazarz - w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedziele:
02:17 – OS. JANA III SOBIESKIEGO
02:18 – Szymanowskiego
02:19 – Kurpińskiego
02:21 – Lechicka/Poznań Plaza
02:22 – Aleje Solidarności
02:24 – Słowiańska
02:27 – Most Teatralny (dolny)
02:28 – Rondo Kaponiera (poziom –2)
02:30 – Dworzec Zachodni PST
02:32 – Park Wilsona
02:33 – Rynek Łazarski
02:34 – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

17

lip

12:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
XV Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: