Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Smog nad Poznaniem: ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Smog nad Poznaniem: ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego!
03-02-2017 00:49   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Mieszkańcy Poznania 3 lutego powinni zachować szczególną ostrożność. Tego dnia w stolicy Wielkopolski może wystąpić przekroczenie poziomu alarmowego stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10.

Mimo, że w Poznaniu sytuacja jest lepsza niż na południu Polski, to jednak i u nas notowane są przekroczenia norm jakości powietrza. Zwłaszcza styczeń i luty to już tradycyjnie miesiące charakteryzujące się przede wszystkim wzrostem stężeń pyłów PM10.

Jak wynika z danych Ekoprognozy dla Poznania, 3 lutego przewidywane są bardzo wysokie wartości stężeń pyłów drobnych PM10 na obszarze całego miasta, wynoszące 217 μg/m3. Nie jest to jeszcze poziom alarmowy, tak jak go określają polskie normy. Jednak po przekroczeniu wartości średniodobowej 200 µg/m3 władze zobowiązane są poinformować o nim mieszkańców, ponieważ osoby wrażliwe (dzieci, kobiety w ciąży, chorzy, osoby starsze i alergicy) mogą odczuwać poważne problemy zdrowotne.

Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny ograniczyć wychodzenie z domów do niezbędnego minimum. Osoby zdrowe mogą przebywać na zewnątrz, jednak powinny powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu – informuje Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Konieczne jest zaprzestanie przez mieszkańców spalania paliw stałych, w tym także drewna w piecach i kominkach. W przypadku posiadania innego alternatywnego systemu ogrzewania (z miejskiej sieci ciepłowniczej, elektrycznego albo gazowego) należy korzystać wyłącznie z niego. Jeśli jednak dom lub mieszkanie jest ogrzewane tylko piecem węglowym, w tych dniach należy stosować wyłącznie węgiel dobrej jakości.

Trzeba podkreślić, że z uwagi na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne każdy ładunek zanieczyszczeń, nawet ten "niewielki" z naszego punktu widzenia, jest dodatkowym obciążeniem, kumulującym się i powodującym lokalnie kolejne pogorszenie jakości powietrza. Zwróćmy więc uwagę sąsiadom, którzy być może nie są świadomi zagrożeń, żeby przestali korzystać z paliw stałych, w tym także drewna w kominku. W wyniku spalania drewna emitowane jest 2 razy więcej pyłów niż węgla dobrej jakości! Trzeba też pamiętać, że zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet – wyjaśnia Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń nie powinno się korzystać z pojazdów napędzanych silnikami Diesla, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych. Emisja zanieczyszczeń z tego rodzaju silników jest 100 razy większa niż z silników benzynowych! By ograniczyć ruch samochodowy i zanieczyszczenia, jakie generuje, kierowcy i pasażerowie taki aut powinni korzystać z komunikacji miejskiej. Obowiązuje też zakaz używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.

Lilia Łada
Urząd Miasta Poznania


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: