Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Policjant zatrzymał radiowóz, wstrzymał ruch i przeprowadził starszego mężczyznę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Policjant zatrzymał radiowóz, wstrzymał ruch i przeprowadził starszego mężczyznę
02-02-2017 01:12   Janusz Ludwiczak
Do nietypowej sytuacji doszło w poniedziałkowe przedpołudnie. Policyjny radiowóz zatrzymał się na środku ulicy Głogowskiej. Z pojazdu wyszedł funkcjonariusz, który postanowił pomóc starszemu mężczyźnie przejść na drugą stronę ulicy.
Od wielu lat mówi się o konieczności wybudowania przejścia dla pieszych na ul. Głogowskiej, przy skrzyżowaniu z Winklera. Wiele osób przechodzi tutaj na tzw. "szagę". Najbliższe przejście dla pieszych znajduje się dopiero przy skrzyżowaniu z ul. Palacza.

Całe zdarzenie uwieczniła kamera motorniczego "ósemki". W poniedziałek tuż przed godz. 10 policyjny radiowóz zatrzymał się. Z samochodu wyszedł policjant, który podszedł do stojącego przy torowisku tramwajowym starszego mężczyzny. Funkcjonariusz pomógł przejść pieszemu na drugą stronę ulicy.

Co ciekawe starszy mężczyzna, który przechodził w miejscu niedozwolonym został tylko pouczony. Mandat nie został przyznany.

Od wielu lat mówi się o konieczności wybudowania przejścia dla pieszych na ul. Głogowskiej, przy skrzyżowaniu z Winklera. Wiele osób przechodzi tutaj na tzw. "szagę". Najbliższe przejście dla pieszych znajduje się dopiero przy skrzyżowaniu z ul. Palacza.

Kolejny problem dotyczy braku przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Podczas przebudowy "krzyżówki" w 2006 r. nie utworzono "pasów" po południowej stronie (od strony Górczyna). Piesi, którzy chcą dostać się np. z przystanku autobusu linii nr 79 w kierunku Dębca na os. Hetmańskie lub przesiąść się na "jedynkę", "siódemkę" lub "jedenastkę", albo też doładować sieciówkę w punkcie ZTM przy ul. Głogowskiej 133 (przy zajezdni) muszą skorzystać aż z trzech przejść dla pieszych i pokonać dodatkowo dystans ponad 150 metrów, a także tracić minuty w oczekiwaniu na zielone światło.

Podczas wizji lokalnej na ulicy Głogowskiej mieliśmy problem, by przejść na drugą stronę ulicy. Musieliśmy iść po prostu zwyczajnie na "szagę". Tak nie powinno być, że na 350-metrowym odcinku nie ma przejścia dla pieszych, zwłaszcza, że przejście to funkcjonowało w trakcie remontu wiaduktu Górczyńskiego – mówił w 2014 r. powiedział Mariusz Wiśniewski, ówczesny przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, obecnie wiceprezydent Poznania.

Na zlecenie Rady Osiedla Św. Łazarz opracowane zostały projekty przejścia dla pieszych na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z Winklera. We wrześniu 2015 r. łazarscy radni spotkali się z przedstawicielami Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz zespołem pracowni projektowej, która przygotowała pięć wariantów budowy przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, przy skrzyżowaniu z Winklera.

Wszystkie warianty przewidują zwężenie jednego pasa ruchu w kierunku Górczyna, na jezdni miałaby powstać wysepka. Ponadto jeden z projektów przewiduje również utworzenie prawoskrętu z ulicy Głogowskiej w Winklera. Po wybudowaniu przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Palacza a Winklera byłyby w sumie trzy przejścia dla pieszych - przed skrzyżowaniem z Palacza, na końcu wysepki - za przystankiem tramwajowym w kierunku Górczyna oraz przy skrzyżowaniu z ul. Winklera.

Wysepka będzie musiała się pojawić, gdyż takie są wymogi prawne i przepisy. Wysepka dla pieszych musi się pojawić przy dwupasmowych drogach i przebiegającej linii tramwajowej. Wysepka miałaby szerokość 2,5 metrów i długość ok. 4 metrów – objaśnia mgr inż. Michał Krüger, projektant.

Ostatecznie łazarscy radni wybrali projekt 1 i 3. Oba przewidują utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, za skrzyżowaniem z Winklera.

Na tą chwilę nie powiem kiedy to przejście może powstać. Zależy to od środków finansowych. Obecnie jesteśmy etapie na projektowania tego przejścia. Nie znamy kosztorysu. Projekt przewiduje wybudowanie sygnalizacji świetlnej i wysepki – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (3)

03-02-2017 09:17:38
mk35
@norbi Konkretnie chodzi tutaj o Art. 13. pkt. 2 PoRD: "Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m." Pewne wątpliwości można mieć przy art. 13. pkt. 5: "Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych." Czytając definicje i interpretacje można dojść do wniosku, że nie ma tutaj ani drogi dwujezdniowej (bo nie są one oddzielone np. pasem zieleni), ani wyodrębnionego torowiska, bo można na nie wjechać (brak np. krawężników), więc można tutaj przechodzić, ale z uwagi na cztery pasy i dwa tory trzeba to robić bardzo ostrożnie. W tym konkretnym przypadku jeszcze dochodzi mało znany art. 26. pkt. 7 PoRD: "W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia." Pan moim zdaniem łapie się pod widoczną ograniczoną sprawność, więc tutaj nie powinno być pouczenia dla pieszego, ale mandaty dla kierowców, którzy omijali radiowóz.
02-02-2017 22:57:48
norbi
Szanowny Panie redaktorze. Miejsce w którym przechodził ten mężczyzna nie jest niedozwolone i dlatego policjant nie mógł wystawić mu mandatu bo gdyby tak zrobił to złamał by prawo. Też kiedyś myślałem, że ludzie przechodzący w tym miejscu mogą zostać ukarani. Jednak mój znajomy (którego pasją były zawsze wszelkie regulaminy i kodeksy) poinformował mnie, że on zawsze tu przechodzi i nigdy nie dostał mandatu (wtedy kiedy zatrzymał go klika razy patrol policji), gdyż powołał się na dokładny artykuł w kodeksie drogowym odnośnie pieszych i zawsze tę konfrontację z mundurowymi wygrał. Nie wierzyłem mu i sam sprawdziłem i - chociaż to wszystko jest bardzo zawile napisane - to okazało się, że rzeczywiście ma rację. A ci co przechodzili i dostali mandaty to nawet nie wiedzieli, że niesłusznie zostali ukarani.
02-02-2017 12:31:21
Ostatni normalny
Piękne zachowanie. Takie normalne, że aż dziwne....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: