Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wycinki drzew przy MDK-u nie będzie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wycinki drzew przy MDK-u nie będzie
31-01-2017 22:21   Janusz Ludwiczak
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania odrzucił wniosek Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 dotyczący wycinki przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego.

Tydzień temu pisaliśmy, że dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 złożyła wniosek na całkowicą wycinkę kilku drzew przy ul. Jarochowskiego. Trzy lata temu na zlecenie MDK3 dokonano przycinki kilku drzew, o czym alarmowała nas nasza Czytelniczka.

To woła o pomstę do nieba. Na ulicy Jarochowskiego tak przycięto drzewa, że zrobiono z nich słupy telegraficzne. Te drzewa już nigdy nie odżyją. To są słupy telegraficzne a nie drzewa! Te drzewa już nigdy nie odżyją i nie odrosną. Dziwie się, że na to zgodę wydał Wydział Ochrony Środowiska – alarmowała nasza Czytelniczka Małgorzata Czarkowska.

Miesiąc później, w styczniu 2014 r. dyrekcja MDK3 zapewniała, że drzewa odrosną. Pod topór poszły m.in. topola, akacje i dąb.

Zapewniam, że drzewa odrosną. Mamy na to najlepszy dowód. Kilka lat temu drzewa były już przycinane, znów bardzo się rozrosły. Przy ubiegłorocznych wiatrach gałęzie zwłaszcza z zabytkowych akacji spadały na budynek. Drzewa, które stoją blisko budynku niszczą dach, w dodatku jesienią liście gniją w rynnach. Przez drzewa nie mamy światła w naszej placówce. Latem przez cały dzień musimy mieć zapalone światła. Niestety co parę lat musi być przycinka tych drzew – tłumaczył wtedy Jan Górski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 3.

Trzy lata od tej sytuacji sprawa powraca. MDK3 złożył teraz wniosek o całkowitą wycinkę drzew.

Obiecanki, obiecanki... słychać, jak rosną! Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 zwracała się do mnie z prośbą o wyrażenie zgody na wycinkę drzew. Nie zgadzam się na to. Nie tak się postępuje. Te drzewa można było uratować – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych (Gimnazjum 33 i XXXIII LO).

O stanowisko poprosiliśmy dyrekcje Młodzieżowego Domu Kultury nr 3.

Złożyliśmy wniosek o wycinkę tylko jednej topoli. Od jakiegoś czasu jest to drzewo martwe. Gałęzie są suche, przez dwa sezony topola nie wydała żadnych liści. Inne drzewa odrastają. W tym miejscu można nasadzić nowe drzewa – wskazuje Jan Górski, dyrektor MDK3.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 wnioskował wycinkę drzew następująco:
"Jedno drzewo to uschnięta topola o średnicy pnia 277 cm, stojąca przy wejściu do budynku od ul. Jarochowskiego, która po obcięciu uschniętych konarów nie wypuściła nowych pędów". Natomiast drugie drzew jest żywe na jednym konarze, ale jest mocno pochylone nad chodnikiem i stwarza zagrożenie dla przechodniów."<.p>

Podanie wnioskodawcy było niekompletne i nie zostało uzupełnione w wyznaczonym terminie, wobec czego sprawa została pozostawiona bez rozpatrzenia – wyjaśnia Katarzyna Walkiewicz, inspektor ds. ochrony zieleni Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zmieniona została ustawa o ochronie przyrody w następujących kwestiach: właściciel terenu (w przypadku gdy nieruchomość stanowi współwłasność, konieczne jest uzgodnienie wycinki drzew pomiędzy wszystkimi właścicielami) może usunąć drzewa, bez konieczności uzyskania zezwolenia właściwego organu jeśli, obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, nie przekracza: 100 cm dla topoli, wierzb, kasztanowców, robinii, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych i platanów lub 50 cm dla pozostałych gatunków drzew – dodaje Katarzyna Walkiewicz z Wydziału Ochrony Środowiska.

Zgodnie ze zmianami w ustawie o ochronie przyrody również oosba fizyczna, będąca właścicielem terenu (nie dotyczy to użytkowników wieczystych, najemców, dzierżawców itp.) może usunąć każde drzewo bez zezwolenia, jeśli wycinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Decyzję o związku z działanościa gospdarczą podejmuje sam wnioskodawca. W praktyce oznacza to, że w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości co do związku wycinki drzewa z prowadzoną działanością gospodarczą, bezpieczniej jest złożyć wniosek i otrzymać rozstrzygnięcie od organu.


Komentarze (3)

01-02-2017 20:30:47
M.
@poznanianko, prawidłowo wykonane przycięcie drzewa nie jest prostą sprawą. Niestety teraz każdemu, kto posiada piłę łańcuchową wydaje się, że jest fachowcem. Dobre przycięcie to odpowiednie ukształtowanie korony, które zapobiegnie powstawaniu wiatrołomów, obłamywaniu konarów, wybijania dziczek i odpowiednie zabezpieczenie miejsc cięć, żeby drzewo przeżyło kolejnych kilkadziesiąt lat. Obumieranie przyciętych drzew i połamane konary po niemal każdej burzy są najlepszym świadectwem niekompetencji firm ogrodniczych...
01-02-2017 18:03:00
poznanianka
A swoja droga to te przepisy są dla "uczonych ".Ale tak naprawdę , to gdyby ludzie nie [przycinali drzew to byłby w mieście busz, a nawet niebezpiecznie.Rozumiem jeszcze parki .Ale na ulicach jaka przeszkoda , aby w miejsce rozłożystych , czy b. np.starych kasztanów , nasadzić nowe.Chyba , ,że ci od zieleni tylko umieją mówić nie .Nie zmęczą sie pracą , a jak przycinają gałezie .Uzasadniaja : proszę pani ) pana " my tylko mamy drzewo naznaczone ".Myśle .że szkoda ,że nie poszczególne gałęzie na drzewach.A swoją drogą gałezie odrosna.Na brudnym i wyboistym podwórku zostały tylko pieńki.Teraz są piękne gałęzie z pięknymi liśćmi.Trzeba tylko zrobic cięcie o odpowiednij porze roku.A kwietniki i place zieleni sprzątać.
01-02-2017 11:50:18
morlock
I dobrze! Najnowszy farosz Św.Anny wpierw wykosił wszystkie konary topól (pewnie po wypadku, gdy na jakimś cmentarzu spadający konar zabił dziewczynkę) ale jak zaczęły pięknie odrastać (zachowałem liść - wielkości talerza do schabowego z pyrami i surówą!) wyciął je wszystkie, z korzeniami na "swojej" działce. @Kaśka wie że jestem macka w mackę z KK bo się "zderzaliśmy" ale takich "praktyk" już nie toleruję więc Panią Walkiewicz proszę o znalezienie kolejnych, prawnych uwarunkowań umożliwiających ochronę łazarskiej zieleni. Ps. Dziękuję Pani za zaangażowanie w ochronie zieleni m.in. na Oś. Św.Łazarz. Pozdrawiam również malkontentów pyszczących kiedyś na ogolenie akacji na Drużbackiej. Odrosły jeszcze piękniejsze, buraki. Ps. I dalej - "nawóz naturalny" i "inny ściek" którzy są odPOwiedzialni za "kwietnik" przed Przychodnią na Kasprzaka w miejscu gdzie parkowaliśmy przywożąc niepełnosprawnych na badania - karma was gnoje dopadnie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: