Na początku pierwszej w tym roku sesji, która odbyła się w środę Rada Osiedla Św. Łazarz omawiała projekt dotyczący rozszerzenia strefy płatnego parkowania.
Jak wiemy Rada Miasta przeznaczyła 500 tys. zł w tym roku na wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania oraz strefy Tempo 30 na Łazarzu. Podczas ostatniego spotkania z ZDM dowiedzieliśmy się, że do końca marca przeprowadzona zostanie analiza ruchu oraz analiza napełnienia miejsc postojowych – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.
Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona do granic II ramy komunikacyjnej i obejmować będzie obszar w obrębie ulic: Bukowska - Grunwaldzka - rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Kolejowa - Gąsiorowskich - Głogowska - Roosevelta - Bukowska.
A co z ulicą Przybyszewskiego i Marcelińską? Czy za Hetmańską wszystkie ulice staną się parkingiem? Co zrobimy dla tych mieszkańców ulic? – pytała radna Bogumiła Maćkowiak.
Będziemy odnawiać pas zieleni. Miasto nie zgadza się na rozszerzenie strefy poza II ramę komunikacyjną. Również Rada Osiedla Górczyn nie chce, by strefa sięgała aż do ulicy Palacza. Na Hetmańskiej nie możemy zabrać jednego pasa na parkowanie. Jakieś rozwiązania zostaną wprowadzone. ZDM nie chce popełnić takich błędów jak na Jeżycach, nie skończy się tylko na wymalowania pasów – odpowiedział przewodniczący Filip Olszak.
Wraz ze strefą parkowania ma zostać wprowadzona strefa Tempo 30. Ograniczenie prędkości do 30 km/h ma być na wszystkcih ulicach z wyjątkiem tych stanowiących II ramę komunikacyjną i o ważnym znaczeniu komunikacyjnym, czyli: Bukowskiej, Przybyszewskiego, Reymonta, Hetmańskiej, Głogowskiej, Arciszewskeigo,Palacza, Krauthofera i Szylinga, Roosevelta. Strefa Tempo 30 będzie jednak wprowadzona na ulicach: Matejki, Kasprzaka czy Chociszewskiego.
Zmienić ma się również organizacja ruchu. Niektóre ulice dwukierunkowe mogą stać się jednokierunkowe, ponadto zmiana sposobu parkowania np. z ukośnego na równoległe.
Czy projekt będzie współgrał z rewitalacją Rynku Łazarskiego? – dopytywał radny Roman Modrzyński.
Ruch odbywać będzie dookoła płyty rynku w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Nie będzie tak jak teraz przejazdu środkiem Rynku. Jezdnia będzie oddalona od budynków. Możliwe będzie zlokalizowanie ogródków, miejmy nadzieję, że przy rynku pojawią się kawiarenki – wyjaśnił Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
Na przełomie maja i czerwca mają odbyć się pierwsze konsultacje społeczne ws. rozszerzenia strefy płatnego parkowania oraz strefy Tempo 30. Do tego czasu będą gotowe analizy ruchu i miejsc postojowych.
Strefa parkowania ma zostać częściowo wprowadzona już w przyszłym roku, a docelowo do 2019 r.
W uchwale łazarscy radni wnioskują też o przeprowadzenie aktualizacji projektu przebudowy ul. Kolejowej.
W dalszej części sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ustalenia projektu remontu miejskich chodników.
Ponieważ ulica Wojskowa znajdzie się w strefie płatnego parkowania, a remonty chodników mają być wykonywane ze środków ZDM powinna zmienić się lista prioryretetowych remontów chodników. W zeszłym roku chodniki na ul. Konopnickiej i Orzeszkowej zostały wyremontowane za 120 tys. zł ze środków pozostawionych za parkowanie w srtrefie. Otrzymujemy sporo sygnałów z ulicy Biedrzyckiego. Są inne ulice, które potrzebuja remontu – wyjaśniała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.
I tak w pierwszej kolejności mają zostać wyremontowane chodniki po wschodniej stronie ulicy Dmowskiego - od Stablewskiego do Potockiej oraz dokończenie remontu chodnika na ul. Siemiradzkiego. W dalszej kolejności remontowane mają być chodniki na ulicy Biedrzyckiego i Winklera.
Łazarscy radni zajmowali się również projektem "Rowerowy Łazarz". Wiadomo już, że na pewno zmiany nie zostaną wprowadzone na ulicy Skrytej. Nie będzie również wyłączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Limanowskiego i Jarochowskiego, na co nie zgodził się Miejski Inżynier Ruchu. Natomiast na ulicy Klonowica wprowadzone zostanie tymczasowe parkowanie przy żłóbku, a przy skrzyżowaniu ulic Morawskiego i Kasprzaka wymalowane zostanie nowe przejście dla pieszych. Te zadania mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.
Dalsza koncepcja projektu "Rowerowy Łazarz" przewiduje:
- ul. Berwińskiego – pas rowerowy wzdłuż szkoły
- ul. Wyspiańskiego – przeniesienie przejście dla pieszych z ul. Chełmońskiego bliżej Drużbackiej. Przed skrzyżowaniem z ul. Głogowską będzie jedne pas - wspólny do skrętu w lewo, w prawo i do jazdy prosto. Drugi pas przeznaczony będzie dla ruchu rowerowego
- Matejki/Berwińskiego - likwidacja krótkiego lewoskrętu, który okazał się niezgodny z przepisami. Z jednego pasa pojedziemy zarówno prosto jak i w lewo. Przeprogramowana ma być sygnalizacja świetlna. Światło zielone w pierwszej kolejności mają otrzymywać kierowcy jadący ulicą Matejki od strony południowej.
- Plac Wyspiańskiego – wprowadzenie zakazu parkowania i oznakowania P-21 (powierzchnia wyłączona)
- ul. Niegolewskich – likwidacja kilku miejsc postojowych i wyznaczenie przejazdu rowerowego przez ul. Głogowską.
Ponadto łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie wskazania kierunku ruchu na drodze wewnętrznej łączącej ulicę Stablewskiego z Potworowskiego. Kierowcy będą teraz wjeżdżać od strony ulicy Potworowskiego, wyjazd bedzie na Stablewskiego.
Na zakończenie środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła projekt uchwały w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania o zintensyfikowanie działań zmierzających do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza na terenie Miasta Poznania.
Trzeba walczyć z zanieczyszczenmi powietrza, ostatnio dużo słyszymy o smogu, dlatego proponujemy, by na budynku Szkoły Podstawowej nr 9 pojawiłą się tablica do pomiaru zanieczyszczeń, która będzie pokazywać stopień zanieczyszczeń. Po drugie należy przeprowadzić szerokie działania edukacyjne. Ponadto wygaszany będzie program Kawka, dlatego ZKZL i MPGM powinny z własnych środków wymieniać ogrzewanie węglowe na cieplik. Miasto powinno powinno dawać przykład, a nie tylko zmuszać właścicieli prywatnych nieruchomości – podsumował Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXVII (zwyczajna) 18.01.2017
ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych
ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Rada Osiedla Św. Łazarz przeciwna budowie parkingu na terenie boiska SP69
(07-10-2024 12:38)
· Ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim
(07-10-2024 01:21)
· Na Targach wciąż trwa lato…
(06-10-2024 01:19)
· Skwer przy zbiegu ulic Palacza i Kasprzaka otrzymał imię Witolda Jeszkego
(04-10-2024 01:12)
· Przy Jarochowskiego powstał parking
(04-10-2024 00:25)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Oto nowa Rada Osiedla Św. Łazarz – znamy wyniki wyborów
(13-05-2024 03:04)
· "Dziewiątka" i "dziesiątka" będą jeździć przez Łazarz
(02-10-2024 00:41)
· Wyniki wyborów – kto zostanie łazarskim radnym na najbliższe 5 lat? {dane 9 z 9 komisji}
(13-05-2024 01:20)
· "Trwa analiza opcji strategicznych dotyczących rozbudowy" – co dalej z Areną?
(29-07-2024 12:01)
Niezapominajka |
paź
18:30
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
5. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad
paź
do 12-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla seniorów i nie tylko
do 13-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe
paź
do 13-10-2024
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Kiermasz dla zwierząt
• książki
• konsultacje adopcyjne
• wykład behawiorystki
• malowanie buzi i zaplatanie kolorowych warkoczyków
sb 12:00-20:00, ndz 11:00-18:00
paź
Poznań * Łazarz
23. Poznań Maraton
Ogłoszenia |
· Sprzedam Renault Clio Privilege 1.4 o mocy 98 KM.
Auto świeżo po ...
(09-09-2024 11:27)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: