Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PKP ogłosiło przetarg na remont Dworca Zachodniego. Na Głogowskiej będzie dworzec tymczasowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PKP ogłosiło przetarg na remont Dworca Zachodniego. Na Głogowskiej będzie dworzec tymczasowy
13-01-2017 00:35   Janusz Ludwiczak
Dworzec Zachodni ma zostać zrewitalizowany. PKP ogłosiły przetarg na przebudowę obiektu. Prace mają potrwać rok. Na czas remontu podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.

O tym, że Dworzec Zachodni zostanie wyremontowany pisaliśmy już na początku lipca. W poniedziałek Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na remont obiektu.

10 stycznia 2017r. PKP S.A. ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót na dworcu Poznań Zachodni. Zakres prac obejmie przebudowę budynku w tym renowację elewacji dachu, przebudowę pomieszczeń z wykonaniem toalet, wymianę instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych oraz zagospodarowanie terenu przed dworcem. W czasie prowadzonych prac podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego. Szczegółowe informacje takie jak koszt i termin realizacji inwestycji będzie znany po wyborze wykonawcy prac. Już teraz wiadomo, że prace nie będą trwały więcej niż 61 tygodni od daty podpisania umowy– tłumaczy Maciej Bułtowicz, rzecznik PKP.

W ramach inwestycji w holu zmodernizowanego Dworca Zachodniego znajdzie się poczekalnia, nowe kasy biletowe, toalety, lokale handlowe i restauracje, do której zaprojektowano bezpośrednie wyjście na zewnątrz, co umożliwi powstanie ogródków letnich.

Ponadto o 2 metry podwyższony ma zostać dach dworca, a na elewacji pojawi się napis stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

PKP czeka na oferty wykonawców do 26 stycznia. Remont Dworca Zachodniego ma rozpocząć się jeszcze wiosną i potrwa do połowy 2018 roku.


Niegdyś był to Dworzec Łazarski

W latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni.

Budynek Dworca Zachodniego oprócz niewielkich zmian dokonanych w trakcie odbudowy ze zniszczeń wojennych i późniejszych modernizacji wnętrza zachował swój pierwotny, klasycystyczny wygląd. W 1978 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1992-1996 został odnowiony.

Od grudnia 2011 do lutego 2013 r. prowadzony był kolejny remont Dworca Zachodniego. W związku z przedłużeniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki poszerzono przejście podziemne, łączące peron 6 z Dworcem Zachodnim, wybudowano tunel do stacji PST. Zamontowano również dwie windy w miejscu, gdzie znajdowały się toalety oraz schody ruchome, które będą prowadzić z przejścia podziemnego na Dworzec Zachodni oraz przystanek szybkiego tramwaju.

W kwietniu 2012 roku inwestycja została na chwilę wstrzymana, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty, a niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć. Wykonawca zastosował metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów.

Na czas prowadzonych prac jeden tor był wyłączony z ruchu kolejowego, a piesi aby dostać się z ulicy Głogowskiej na Dworzec Główny oraz na perony podróżni musieli chodzić trasą okrężną - obejść lewą stroną budynek Dworca Zachodniego, a następnie przejść tymczasowym przejściem do peronu 6.

ZOBACZ TAKŻE: Ma układ w kształcie odwróconej litery L, zwała się Westweg - ul. Zachodnia


R E K L A M A

Komentarze (9)

18-01-2017 08:56:45
Hania
Zdjecia wymienione i teraz moj komentarz zupelnie nie ma sensu, prosze wiec o usuniecie poniewaz pisalam o wizji z poprzednich zdjec gdzie byly radykalne zmiany fasady /szklana witryna/, ktorej juz na obecnych zdjeciach nie ma. Dziekuje.
17-01-2017 13:34:31
Albin
@aneta: Wizki są najświeższe, jakie są dostępne, ale zauważ, że szczegółami różnią się od szkiców projektowych - np. rzeźba czy zegar. Co ważne: za projekt i nadzór odpowiada to samo biuro, które przeprowadziło wzorcową rekonstrukcję dworca w Gdyni, aktualnie robią Piłę, też z ogromnym szacunkiem dla historii. To bardzo dobrze rokuje.
17-01-2017 01:44:46
aneta
wizaulizacje są najbardziej aktualne, poprzednie były sprzed paru lat wiec mylisz się kolego, zanim napiszesz komentarz pod negacją artykułu zapoznaj się z projektem, a później się wypowiadaj
14-01-2017 22:13:55
REDAKCJA
@Albin: Niestety nie szło rozpakować pdf ze strony PKP, które były spakowane w dziwnym formacie zakodowanym. Na przyszłość proszę o kontakt na: redakcja@lazarz.pl. Pozdrawiam.
14-01-2017 12:17:06
x
Wystawili obok szklaną bryłę przystanków tramwajowych, Chlebak jest ze szkła, więc stary, dobry Dworzec Zachodni tez trzeba przerobić na te modłę. Skoro "mógł runąć", to dlaczego na siłę grzebać przy nim? Ma swój charakter, charakterystyczny wygląd i jest zabytkiem. Co na to Konserwator?
13-01-2017 14:44:50
pozanianka
Jeżeli Dworzec Zachodni jest wpisany do rejestru zabytków , to musi zachować swoją 'pierwotność ".Powinien pozostać jak dotychczas .Wpisany w architekturę tego miejsca , gdzie jest ładna Poczta Polska.To piękna część naszego Poznania.Z daleka widoczny zegar i napis Dworzec Zachodni.Z kasami biletowymi , kolportażem prasy i może mała czarną.Oby nie zapach bigosu,smażonej kiełbasy i frytek.Toalety słusznie . Może małe stoliczki na chwilowy odpoczynek i ruszamy na peron dworcowy.Z wielką ochotą będę omijać chlebak.Może tym razem PKP przekona nas mieszkańców ,że funkcjonalność dworca pogodzi z prostotą .Odkupi winy Dworca Chlebaka , a jak mu teraz ....??????
13-01-2017 13:22:03
Albin
Powyższe wizki są nieaktualne. Przesłałem do redakcji linki do nowych projektów. Wstrzymajcie się z komentowaniem, są diametralnie różne od zamieszczonych.
13-01-2017 11:31:40
morlock
Powstaną "...lokale handlowe i restauracje, do której zaprojektowano bezpośrednie wyjście na zewnątrz, co umożliwi powstanie ogródków letnich... " Zamieni stryjek siekierkę na kijek. To właśnie jest clou tematu.
13-01-2017 07:48:55
Hania
Dobrze, ze bedzie remont ale dlaczego znowu wprowadza sie tak radykalne zmiany jak "szklana witryna" ???!!! przeciez to zmiana totalna fasady tego starego budynku. Nie wyobrazam sobie jak bedzie ta szklana witryna wygladala w praniu bo nikt jej nie bedzie przeciez czyscil na biezaco znajac zycie i to jak w Poznaniu "dba sie" o czystosc. Wszedzie na swiecie odnawia sie remontuje stare dworce i przywraca do pierwotnego wygladu a u nas odwrotnie. Znikna kolumny i bedzie szklo. Dla mnie taka drastyczna zmiana jest nie do zaakceptowania. Wystarczy zobaczyc co zrobiono z Dworcem Glownym.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: