Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mistrz Paderewski przyjechał na Dworzec Letni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mistrz Paderewski przyjechał na Dworzec Letni
27-12-2016 01:16   Janusz Ludwiczak
Podobnie jak miało to miejsce 98 lat temu na poznański dworzec wjechał pociąg ciągnięty przez parowóz, z którego wysiadł Ignacy Paderewski. Na Dworcu Letnim już po raz 28 odbyła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka. Przyjazd Paderewskiego do Poznania przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie, już po raz 28. w drugi dzień świąt, o godz. 16 na odrestaurowany peron 4b, czyli Dworzec Letni wjechał historyczny pociąg, ciągnięty przez zabytkowy parowóz z połowy XX wieku. W ten sposób rozpoczęła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka.

Wybitnego Polaka witał tłum poznaniaków, których nie zniechęciła deszczowa i wietrzna pogoda. W rolę Ignacego Paderewskiego już po raz dwunasty wcielił się aktor Edmund Dudziński. Zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy przywitali gościa okrzykami "Niech żyje Mistrz! Niech żyje Polska! Wiwat Maestro. Niech żyje Jan Paderewski! Niech żyje! Niech żyje!".

Nasza Rzeczpospolita zaczyna się budować, po wielu latach niewoli powstaje wreszcie Polska. W Warszawie jest już nowy rząd, działa tam Piłsudski, tworzą się nowe zręby naszej ojczyzny. Wzywam tu wszystkich, Polaków i z Wielkopolski, aby budowali nową Rzeczpospolitą – powiedział Ignacy Jan Paderwski [którego zagrał Edmund Dudziński].

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania, na ówczesny dworzec boczny - Cesarski 26 grudnia 1918 roku o godz. 21:10. Niemcy próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do przyjazdu Paderewskiego. Nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło dzień później, 27 grudnia 1918 roku.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon

07

lut

18:00
I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
TEDxMarcinekSchool

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: