Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pix.House, Scena Robocza i Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" otrzymały dotację od miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pix.House, Scena Robocza i Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" otrzymały dotację od miasta
21-12-2016 16:18   redakcja, Urząd Miasta Poznania
45 organizacji pozarządowych otrzyma w latach 2017 - 2019 dofinansowanie od miasta w ramach otwartego konkursu na wieloletnie projekty kulturalne. Łączna kwota udzielonych dotacji to ponad 18 mln zł. Najwyższą ocenę od komisji konkursowej otrzymała galeria fotografii Pix.House.

Fundacja Pix. House - twórca galerii fotografii, która znajduje się przy ul. Głogowskiej 35a na kolejne trzy lata działalności otrzymała w sumie 300 tys. zł z miejskiego budżetu.

Początkowo szukaliśmy miejsca na galerię fotografii. W ostatnim roku zorganizowaliśmy 17 wystaw, w tym także międzynarodowych. Z czasem rozszerzyliśmy naszą działalność o ofertę edukacyjną. Organizujemy warsztaty, a także konkurs dla miłośników fotografii i te działania na pewno będziemy w kolejnych latach kontynuować. W ramach grantu planujemy też realizację projektów wydawniczych - książek, albumów, czy artbooków - a także kolejną edycję festiwalu książek fotograficznych X-Print – mówi Adrian Wykrota z Fundacji Pix. House.

Na kilkuletnią dotację może liczyć także m.in. znajdujące się w budynku dawnego kina Olimpia Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza czy Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" na realizację projektu "Lazarus On".

Konkurs wieloletni to taki ukłon w stronę organizacji pozarządowych, którym w takim trybie łatwiej jest pewne działania planować. A naszym celem jest stabilny rozwój kluczowych projektów na mapie kulturalnej Poznania. Warto też zaznaczyć, że jest to pierwszy konkurs przeprowadzony za pośrednictwem nowej platformy internetowej Witkac.pl. Jak skuteczne jest to narzędzie, pokazują liczby. W poprzednim konkursie na lata 2013-2016 mieliśmy 56 wniosków, z czego 18 zostało odrzuconych z powodów formalnych. W tym na 124 wnioski komisja nie odrzuciła ani jednego – wskazuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Dzięki platformie Witkac.pl wypełnienie wniosku o dotację od miasta jest dużo prostsze. - Tak naprawdę wystarczy wypełnić i wydrukować jeden formularz. To nie koniec, a tak naprawdę dopiero początek konkursów dla organizacji pozarządowych. Te, którym nie udało się uzyskać grantu w tym rozdaniu mogą składać wnioski w konkursach jednorocznych – zaznacza Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Wśród 45 dofinansowanych projektów najwięcej jest tych muzycznych. Trzyletnią dotację otrzymały podmioty realizujące znane już poznaniakom festiwale takie jak: Polska Akademia Gitary, Era Jazzu, Enter czy Spring Break. Nowością jest organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań wydarzenie "Poznań Miliana", dzięki któremu będziemy mogli bliżej poznać dorobek poznańskiego jazzmana Jerzego Miliana. Łącznie na projekty muzyczne miasto przeznaczy 4 mln 400 tys. zł.

2,5 mln zł zgarną projekty teatralne. Łącznie jest ich 5 - najwięcej, bo ponad 1,6 mln zł otrzyma Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Olimpii. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się też: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Trzeci Teatr Lecha Raczaka czy Asocjacja 2016: Teatralny Golęcin.

W ramach konkursu wieloletniego wsparcie od miasta uzyskały też festiwale miejskie - takie jak m.in. Pyrkon, Poznań Design czy Festiwal Nauki i Sztuki - a także projekty z zakresu edukacji kulturalnej czy sztuk wizualnych i filmu. W tej ostatniej grupie, oprócz wspomnianej galerii Pix.House i festiwalu Short Waves, znalazły się też Miejskie Galerie UAP oraz galeria Skala.

Dofinansowanie otrzymały też projekty wydawnicze i wspierające czytelnictwo, służące promocji naszego dziedzictwa, jak również 4 lokalne centra kultury: Pośrodku Śródki, Aktywator w Kontenerach, Dom Bretanii i Mały Dom Kultury.

Nie zawsze jest tak, że to mieszkańcy poszukują kultury, czasem to ona musi wyjść do niego. Dlatego oprócz organizacji realizujących projekty ogólnomiejskie, chcemy też wspierać działalność lokalnych centrów, które realizują ważną dla nas ideę akupunktury kultury w tkance miasta. Kultury, która dociera do mieszkańca, tam, gdzie on żyje – podsumowuje Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Pełna lista dofinansowanych projektów - POBIERZ {PDF}


R E K L A M A

Komentarze (1)

22-12-2016 23:55:11
Rafał Brzychcy
Rewelacja i gratulacje!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: