Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Operator dźwigu, który doprowadził do katastrofy na budowie nowego dworca – niewinny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Operator dźwigu, który doprowadził do katastrofy na budowie nowego dworca – niewinny
21-12-2016 15:10   Janusz Ludwiczak
Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił 54-letniego Tadeusza M., operatora dźwigu, który w grudniu 2011 roku spowodował wypadek na budowie nowego dworca kolejowego Poznań Główny. Mężczyzna był nietrzeźwy w pracy i spowodował śmierć jednego z pracowników budowy.

Przypomnijmy. 12 grudnia 2011 r. na budowie nowego budynku dworca głównego w Poznaniu przewrócił się dźwig. Ramię dźwigu runęło na znajdujących się na budowie pracowników. Jeden mężczyzna spadł z wysokości 4 metrów. Początkowo podejrzewano, że ma złamaną nogę. Skończyło się tylko na uszkodzonych więzadłach. Niestety drugi mężczyzna, którego przygniótł dźwig, zmarł w szpitalu niecałe cztery godziny po wypadku. Po zdarzeniu operator dźwigu uciekł z miejsca wypadku. Po kilku godzinach policjantom udało zatrzymać się dźwigowego. Okazało się, że miał 2,74 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu oskarżyła Tadeusza M., że ten przystąpił do pracy, będąc pod wpływem alkoholu, a także za to, że kierował dźwigiem będąc skazany prawomocnym wyrokiem sądu za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym i miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podczas pracy operator dźwigu podnosił też żurawiem przedmioty cięższe od dopuszczalnych.

W październiku zeszłego roku poznański sąd skazał operatora dźwigu na trzy lata pozbawienia wolności. Prokurator domagał się ośmiu lat więzienia. Oskarżony otrzymał również pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów. Wyrok nie był prawomocny, strony odwołały się.

Na początku lutego Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, w którym operator dźwigu za przyjście do pracy w stanie nietrzeźwym i brak uprawnień do prowadzenia pojazdów został skazany na karę roku więzienia i 5-lecioletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei w poniedziałek po apelacji adwokatów Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił dźwigowego, który uznał, że Tadeusz M. nie ponosi odpowiedzialności za spowodowanie katastrofy budowlanej.

Jak mówiła sędzia Danuta Kasprzyk oskarżony nie ponosi odpowiedzialności za to, co się stało, bo nie wiedział, że grunt, na którym postawił dźwig, jest niestabilny. Mężczyzna nie miał obowiązku sprawdzenia gruntu, na którym stał dźwig. Był za to odpowiedzialny kierownik montażu. Jak uznał sąd za odpowiednie przygotowanie gruntu oraz miejsca do ustawienia była odpowiedzialna firma Pekabex. Wyrok nie jest prawomocny.


R E K L A M A

Komentarze (1)

21-12-2016 21:35:15
Hania
W glowie sie nie miesci, ta sedzina powinna byc usunieta ze stolka. Pijany bez uprawnien spowodowal smierc czlowieka i obrazenia drugiego czlowieka i zostal uniewinniony !!! Czy wyrok bylby taki sam gdyby ten wlasnie oskarzony a uniewinniony przez nia przestepca zabilby kogos z jej bliskich ? Zapewne nie. A uniewinniony przestepca bedzie pil nadal i robil kolejne wypadki bo przeciez prawo ma po swojej stronie. NIE DO WIARY !!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: