Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Politura" na Gąsiorowskich wskrzesi zapomniane projekty mebli z PRL-u - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Politura" na Gąsiorowskich wskrzesi zapomniane projekty mebli z PRL-u
16-12-2016 01:21   Janusz Ludwiczak
W oficynie kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 12 w piątkowy wieczór rozpocznie działalność Politura, miejsce, w którym zamieszkiwał Janusz Różański, wybitny projektant mebli.

"Politura" przy ul. Gąsiorowskich 12 rozpocznie swoją działalność instalacją graficzno-dźwiękową "Podłoga" Aleksandry Cieślewicz.

Instalacja jest ściśle związana z miejscem wydarzenia i opowiada o procesie tworzenia oraz międzypokoleniowym dialogu, który jednocześnie buduje związek między designem i sztuką współczesną. W instalacji zostaną wykorzystane uratowane cudem rysunki techniczne mebli proj. Janusza Różańskiego. Są one jedyną pozostałością po instytucji, w której pracował niemal całe swoje zawodowe życie – wyjaśnia Przybyrad Paszyn, Politura.

Aleksandra Cieślewicz jest wnuczką Janusza Różańskiego - wybitnego, poznańskiego projektanta mebli, który przez niemal całe swoje życie zamieszkiwał przy ul. Gąsiorowskich 12 w Poznaniu. Wystawa będzie symbolicznym kamieniem węgielnym, który da początek nowemu miejscu na kulturalnej mapie miasta - galerii wzornictwa im. Janusza Różańskiego.

Artystka studiuje grafikę warsztatową i projektowanie graficzne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wzięła udział w wielu wystawach zbiorowych takich jak Fama w Świnoujściu, Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, Rituale und Mysterien w Kilonii, pokazach filmów (między innymi One Minute Festival), oraz projektach indywidualnych (Negativraum w Blackbox w Kilonii, Etna - Militello in Val di Catania). Obecnie mieszka i tworzy w Berlinie.

Janusz Różański– urodził się w 1921 roku w Poznaniu. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w poznańskiej PWSSP. Już rok później związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego, gdzie awansował na stanowisko kierownika pracowni w Przedsiębiorstwie Projektowo-Konstrukcyjnym (PPKPM). W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym CORM - Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 przemianowany na OBROM), gdzie kierował grupą projektantów aż do 1981 roku. Instytucja ta była najważniejszą jednostką projektującą meble dla Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego, sercem ówczesnego wzornictwa meblowego w Polsce.

Politura – to wspólne przedsięwzięcie dwóch przyjaciół, Michała Szarko i Przybyrada Paszyna. Obaj postawili sobie za cel promocją polskiego wzornictwa lat 50., 60. i 70. poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji mebli autorstwa wybitnych projektanów tamtego okresu. Dotychczas Politura wprowadziła do produkcji meble projektów Janusza Różańskiego oraz Edmunda Homy.

Wernisaż i otwarcie Galerii Polskiego Wzornictwa rozpocznie się dziś (tj. w piątek, 16 grudnia) o godz. 19:00 - oficyna kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 12.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: