Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Towarzyszki i Towarzysze 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Towarzyszki i Towarzysze 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm
04-06-2009 01:03   Janusz Ludwiczak
O 4 czerwca 1989 roku nie trzeba nikomu opowiadać. Sprawdzamy jakie zmiany nastąpiły na Łazarzu po 89 roku.

"4 czerwca [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] skończył się [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]" powiedziała Joanna [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] odbyły się w Polsce [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] wybory. Od 20 lat możemy żyć w [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Tak przed 4 czerwca 1989 roku mógłby wyglądać zamieszczony powyżej tekst, a tak może wyglądać dziś:
"4 czerwca 1981 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji.

Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 20 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

Na szczęście nie znamy zbytnio tamtych czasów, gdyż miałem dopiero 4 latka. Ale z opowiadań mamy czy babci wiem, były to ciężkie i trudne czasy. Cieszę się, że nie doświadczyłem pustych półek w sklepach. Cieszę się, że nie doświadczyłem godziny milicyjnej i ciągłych kontroli. Cieszę się, że nie doświadczyłem kartek na żywność.

Po 1989 roku sporo zmieniło się w naszej dzielnicy. Mamy pełne półki w sklepach, nie ma zdecydowanie takich kolejek, w których po żywność stało się niekiedy po kilka godzin, nawet od 5 rano. Zmienił się też sam Łazarz. Przybyło wiele nowych obiektów - nowe kompleksy mieszkaniowe przy Ułańskiej i Wojskowej, kościół Chrystusa Sługi na Palacza, zamiast trzeszczących i hałasujących tramwajów możemy jeździć cichymi, klimatyzowanymi bimbami. W latach 90. całkowicie przebudowano ulicę Głogowską i wiadukt kolejowy na Hetmańskiej. Pomyśleć, że jeszcze dziesięć lat temu na Hetmańskiej tworzyły się korki od Dmowskiego po Rolną, gdyż cały ruch tramwajowy i samochodowy odbywał się jednym przepustem (obecnie wiadukt samochodowy w kierunku Głogowskiej).
Kolejne zmiany to przede wszystkim rozwój samorządności lokalnej - powstanie chociażby Rad Osiedli.

Po 1989 roku zmieniło się wiele. Może Państwo wiedzą jakie zmiany nastąpiły w minionych 20 latach i opowiedzą o nich szczególnie ludziom młodym, takim jak ja na przykład? Zapraszam do pisania komentarzy i Państwa opinii.


Komentarze (1)

04-06-2009 11:21:40
madzia
Oby te czasy już nie wróciły
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

22

lis

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Jesienne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Kredki" - dla dzieci szkolnych

25

lis

do 28-11-2019
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Świąteczny Kiermasz Rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

27

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

28

lis

17:00
XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II Gimnazjum nr 51 ul. Potockiej 38
Konsultacje społeczne ws. przebudowy ulicy Kolejowej
► więcej szczegółów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: