Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dyrektor Gimnazjum 33 pisze do wiceprezydenta i urzędników w sprawie reformy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dyrektor Gimnazjum 33 pisze do wiceprezydenta i urzędników w sprawie reformy
09-12-2016 01:18   Janusz Ludwiczak
Dyrekcja Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych, w którym znajduje się Gimnazjum nr 33 napisała list do wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego, urzędników Wydziału Oświaty oraz radnych miejskich i Rady Osiedla Św. Łazarz list, w którym protestuje przeciwko planom miasta, które zakładają utworzenie odrębnej szkoły podstawowej i liceum dwujęzycznego, które powstałoby z połączenia obecnego 33 LO z Gimnazjum nr 58 z ul. Małoszyńskiej.

O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza". Dyrekcja Zespołu Szkół Gimnazjalno–Licealnych w liście do Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania, Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta oraz Rady Osiedla Św. Łazarz pisze:

"[...] Mamy świadomość realiów planowanej reformy oraz jej konsekwencji, jednak zaistniała sytuacja każe nam wątpić w racjonalność propozycji innych placówek. Zgłosiłem – drogą mailową – sugestię reaktywowania Szkoły Podstawowej nr 33, z rejonem jaki miała przed przekształceniem w Gimnazjum, bądź alternatywnie propozycję "wspólnoty działań" ze Szkołą Podstawową nr 26 – położoną w bardzo bliskiej odległości. W pierwszym przypadku spodziewamy się dobrego naboru – co wynika z wysokiej oceny szkoły przez społeczność lokalną (tak obecnie, jak i w przeszłości) – i pozwoliłoby na stopniowe wygaszanie Gimnazjum, wraz z rozwojem podstawówki. Mamy jednak świadomość, że liczba dzieci w rejonie jest ograniczona i takie rozwiązanie uderzyłoby w sąsiednie podstawówki. Z drugiej jednak strony likwidacja szkoły rejonowej w tym historycznym, upamiętnionym obeliskiem miejscu, dla mieszkańców Łazarza była by – z historycznego punktu widzenia – trudna do przyjęcia. Z tego też względu przygotowaliśmy propozycję związaną z połączeniem z SP nr 26. Naszą intuicję wsparły krążące na Łazarzu wieści o planach połączenia SP nr 10 z Gimnazjum nr 50. Ponieważ wzajemne usytuowanie Gimnazjum nr 33 oraz SP nr 26 jest jeszcze korzystniejsze, to – z wiarą w powtarzalność racjonalnych rozwiązań – mamy nadzieję na podjęcie analogicznych decyzji" – pisze w liście do wiceprezydenta i urzędników Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

"Bardzo zaniepokoiła nas jednak, wyemitowana w piątek 25 listopada, audycja w Radiu Merkury informująca o planach przeniesienia Gimnazjum nr 58 do budynków kierowanego przeze mnie Zespołu – w celu tworzenie w obiektach ZSGL Liceum Dwujęzycznego. Społeczność naszej szkoły nie może zrozumieć działań zmierzających do likwidacji jednego gimnazjum, aby wprowadzić w to miejsce inne gimnazjum, a także tworzenia dużego liceum, biorąc pod uwagę tak fakt, że liczba liceów w Poznaniu jest co najmniej wystarczająca, jak i to, że w ramach ZSGL funkcjonuje już niewielkie liceum (z możliwością rozbudowy) a zdawalność matur i wyniki jego maturzystów są powyżej średniej miasta.
Obok mamy SP nr 26 – działającą w betonowym otoczeniu, przy niezwykle ruchliwych ulicach, ubogą w obiekty sportowe. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby te dwie szkoły połączyć… SP nr 26 jest szkołą z Łazarza i w obecnej sytuacji wykorzystała by obiekt położony na Łazarzu – i w pewnej części przez rodziców z Łazarza sponsorowany. Skoro wprowadzana reforma systemu edukacji tak nakazuje, to likwidacja Gimnazjum nr 33 może być korzystna dla innej łazarskiej szkoły, co z mojego punktu widzenia jako urodzonego i całe życie na Łazarzu mieszkającego – a kierującego szkołą od 26 lat – jest najlepszym wyjściem"
– czytamy dalej w liście.

Jak przyznał Przemysław Alexandrowicz, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania koncepcja przeniesienia Gimnazjum nr 58 z ul. Małoszyńskiej na Wyspiańskiego wzbudzi duży opór i prawdopodobnie nie uzyska poparcia w radzie miasta.

A co stanie się z pozostałymi łazarskimi gimnazjami? Jak informowaliśmy w połowie listopada Gimnazjum nr 53 przy ul. Winklera przyjmie starsze klasy Szkoły Podstawowej nr 69.

Nasze gimnazjum zostanie wygaszone, jednak do tego samego budynku będą chodzić uczniowie klas starszych szkoły podstawowej. Dużym problemem będzie jednak przystosowanie klas. Poprzednia reforma zakłada likwidację klasopracowni w szkole podstawowej. Mają wrócić przedmioty przyrodnicze takie jak biologia, chemia, fizyka, geografia, trzeba będzie przebudować sale – wskazuje Ewa Baranowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 (Gimnazjum 53).

W zupełnie innym kierunku chce iść Gimnazjum nr 51 na Potockiej. Plany przewidują utworzenie tam liceum terapeutycznego.

Mało realna jest samodzielna szkoła podstawowa. Obok za płotem mamy Szkołę Podstawową nr 77. Na Łazarzu jest wystarczająca liczba szkół podstawowych. Jednak zgodnie z założeniami reformy mamy możliwość utworzenia oddziałów klas starszych od 5 do 8. Druga możliwość to znalezienie innej alternatywy. Chcielibyśmy iść w kierunku uruchomienia liceum terapeutycznego – powiedziała Małgorzata Sienkiewicz, dyrektor Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II.

Propozycje zmian ma przygotować specjalnie powołany zespół powołany przez władze Poznania i Wydział Oświaty. Największy problem dotyczyć będzie jednak gimnazjów, które znajdują się w budynkach wolnostojących.

Będziemy się starać, żeby te szkoły dalej funkcjonowały. Są pewne rozwiązania i pomysły. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Komisją Oświaty i Wychowania Rady Miasta. Lada moment powołany zostanie zespół roboczy do spraw przygotowania reformy i zmian, które będą w mieście Poznaniu. Dyrektorzy obecnych gimnazjów przygotowują pomysły na swoje szkoły. Musimy ponieść jak najmniejsze koszty, jednak sama reforma będzie kosztować wiele milionów złotych. Będzie trzeba przystosować budynki szkół, sale lekcyjne, przygotować pracownie, sanitariaty. Najpóźniej do końca lutego musimy podjąć decyzję o zmianach, które mają wejść w życie od 1 września – wyjaśnia Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty przygotowanej przez rząd i polityków PiS z początkiem września 2017 r. zlikwidowane mają zostać gimnazja. W zamian przywrócone będą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea., pięcioletnie technika i trzyletnie szkoły zawodowe. Zmiany, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładają, że w 2017 roku nie będzie już prowadzony nabór do gimnazjów, a uczniowie klas szóstych szkół podstawowych rozpoczną naukę w klasie 7. Gimnazja mają zostać zlikwidowane docelowo za trzy lata.


Komentarze (3)

09-12-2016 19:26:10
Olga
Pani dyr Gimnazjum nr 51 M. Sienkiewicz ma rację! Na dolnym Łazarzu nie ma żadnego liceum a tym bardziej terapeutycznego. Dałoby szansę uczniom z dysfunkcjami a takich nie brakuje.Nie wszyscy będą mieli szansę ukończyć liceum bez specjalnego wsparcia i wyrównania wiedzy . Mogą również z wielu powodów , nie nadawać się do szkół zawodowych.Co będzie ta młodzież robić po podstawówce????
09-12-2016 07:17:53
M.Łazarz
Wczoraj na spotkaniu Zespołu d/s zmian sieci szkół ustalono że powstanie nowa/stara szkoła podstawowa nr 33,szkołami podstawowymi 8 klasowymi pozostaną 9,26,77.Trzeba będzie dokonać korekty obwodów szkolnych.Gimnazjum 51 ma szansę przekształcić się w liceum terapeutyczne.
09-12-2016 06:21:07
Tomek
Dlaczego nie mogą zostać 2 szkoly podstawowe? W okolicy jest coraz więcej bloków, więc dzieci też będzie więcej.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: