Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Miejsce bez Boga" przy dawnej 8-mce i pokój "ze śmieci" na Grunwaldzkiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Miejsce bez Boga" przy dawnej 8-mce i pokój "ze śmieci" na Grunwaldzkiej
23-11-2016 01:27   Janusz Ludwiczak
W miniony weekend duńscy artyści z grupy Bureau Detours wraz z Generatorem Malta przeprowadzili akcję upiększania Łazarza. Skwer przy ul. Głogowskiej należący do kurii stał się "miejscem bez Boga", okna piwnic przy ul. Małeckiego zostały oczyszczone ze śmieci i ozdobione odblaskowymi kwiatami ostrzegawczymi, zrobionymi z kamizelek. Z kolei przy ul. Grunwaldzkiej powstała namiastka pokoju mieszkalnego ze śmieci, zaś opuszczone boisko przy Dmowskiego stało się areną gier podwórkowych.

Działania odbyły się w ramach warsztatów pt. "Life expands from the cracks in the architecture" (Życie rozwija się z pęknięć w architekturze), które zostały przeprowadzone w ramach projektu "Akademia Miasta" – cyklu warsztatów, spotkań i pokazów filmowych dla artystów, animatorów i architektów organizowanych przez Fundację Malta. Partnerem warsztatów był Duński Instytut Kultury w Polsce, a finansowo wsparli je duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury oraz Agencja ds. Kultury i Pałaców.

Uczestnicy Akademii Miasta, podzieleni na 4 drużyny, wyruszyli na Łazarz w poszukiwaniu miejsc, które uważają za wyrwy w architekturze lub infrastrukturze miasta. Mieli przyglądać się otoczeniu, potencjałom, kolorystyce, fakturze przedmiotów i elementom, których mogliby użyć kolejnego dnia. Po powrocie zrobili "inwentaryzację", nanosząc zdjęcia znalezionych miejsc na mapę dzielnicy. Następnie każda z grup wybrała jedno miejsce i zaplanowała, jak można by je zmienić, wykorzystać, unaocznić. Musieli wziąć pod uwagę ograniczoną ilość czasu (4 godziny) oraz narzędzi (odblaskowe kamizelki, rękawiczki, miotła, łopata, materiał, lina, taśma). Każdy z pomysłów został przedstawiony i przedyskutowany wśród pozostałych uczestników. Następnego dnia drużyny wyruszyły znów na Łazarz, wprowadzać je w życie. Całość zakończył wspólnym spacerem po Łazarzu i burzliwa dyskusja, podsumowującą wszystkie interwencje – wyjaśnia Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta.

W ramach pierwszego projektu grupa zwróciła uwagę na przypiwniczne wyrwy przy ul Małeckiego, pozostawione bez zabezpieczeń, wypełnione śmieciami. Okna w piwnicach od strony ulicy zostały oczyszczone ze śmieci, zabezpieczone taśmami i ozdobione kwiatami zrobionymi z odblaskowych kamizelek.

To mój pierwszy raz kiedy działałem w przestrzeni publicznej. Zawsze wydawało mi się to niezwykle trudne, wymagające pozwoleń i budżetu. My mieliśmy tylko odblaskowe kamizelki, rękawiczki ochronne, miotłę i łopatę, no i bardzo mało czasu więc musieliśmy wymyślić coś prostego. I udało się (śmiech). Podczas spaceru ulicą Małeckiego zauważyliśmy wiele wnęk przypiwnicznych, bez kratek, całych wypełnionych śmieciami. Są niebezpieczne i szpecą ulicę. Posprzątaliśmy trzy z nich i otoczyliśmy kwiatkami, zrobionymi z naszych odblaskowych kamizelek. Są teraz ozdobą ulicy, ale też ostrzegają przechodniów. Jeden z mieszkańców przyniósł nam nawet ciastka w trakcie pracy. Myślę, że nie poprzestanę na tej interwencji i będę tak teraz działać – zauważa Krzysztof, uczestnik działań.

Przy ul. Grunwaldzkiej, niedaleko dawnego kina Olimpia artyści uporządkowali plac znajdujący się przed budynkiem mieszkalnym, na którym znajdowały się stare meble i inne wielkogabarytowe śmieci. Powstała z nich namiastka pokoju mieszkalnego.

Jest tutaj wiele porzuconych rzeczy, które są niebezpieczne. Żeby przestały być niebezpieczne, trzeba zacząć ich używać. Nie musi wiele się wydarzyć - wystarczy zaplanować np. małe siedzenie. Kiedy to już się stanie, efekt rozchodzi się na okolicę niczym kręgi na wodzie – opowiada Bureau Detours.

Natomiast na skwerze należącym do kurii, obok wyremontowanego za 10 mln zł budynku gimnazjum i liceum katolickiego przy ul. Głogowskiej umieszczony został transparent "Miejsce bez Boga". Czwarte działanie zostało przeprowadzone na boisko przy ul. Dmowskiego.

Na niezagospodarowanym boisku, przy ul. Dmowskiego, które kiedyś służyło do gry w koszykówkę a dziś jest tylko miejscem przechodnim dla osób wyprowadzających psy, grupa rozrysowała nowe ścieżki spacerów, które kończyły się prostymi grami podwórkowymi oraz zawiesiła ma słupie transparent z hasłem: „Wyjdziesz?”, zapraszający do zejścia na dół mieszkańców najwyższych pięter pobliskich bloków i skorzystania z otaczających boisko dwóch placów zabaw i orlika – podsumowuje Joanna Pańczak z Generatora Malta.

Projekt Akademia Miasta został zrealizowany przez Fundację Malta w ramach programu "Szkoła widza" przy wsparciu finansowym Miasta Poznań.


Fot: Jagoda Waśko (1-20), Krystian Daszkowski (21-32)

ZOBACZ TAKŻE: Oswoili nieużytki Łazarza

Komentarze (6)

25-11-2016 15:09:09
Hania
@Autorka, dziekuje bardzo /bo juz sama chcialam napisac/, za to wyjasnienie, czyli kawe na lawe, prosto aby coponiektorzy zrozumieli /z braku wiedzy i pozytywnych mysli/, co autorzy mieli na mysli. Ludzie juz naprawde nie wiedza co pisac jak "mieszane uczucia" takim wszystko jest nie tak i od razu jest hejt itd. Jesli ktos nie zna sie powiedzenia, /jak "mieszane uczucia"/, "miejsce zapomniane przez Boga i ludzi" to nie jest w stanie pokojarzyc w zaden sposob co autor mial na mysli. Za ciezko myslec jesli nie ma sie oleju w glowie.
25-11-2016 14:38:21
zawstydzona
Dziękuje autorce za mobilizację i piękne wyjaśnienie.To cieszy i wyzwala chęć wspołpracy.Pozdrawiam.
25-11-2016 13:09:26
Autorka
Dziękujemy za Pana/Pani głos. Baner z napisem "miejsce bez Boga" nie był zwrócony ani w stronę Gimnazjum ani w stronę szkoły muzycznej - był ustawiony równolegle do ulicy. To jak go interpretowano zależało od odbiorcy. W mediach wydźwięk zmieniał się w zależności od punktu z którego fotografowano baner. Określenie "miejsce bez boga", "miejsce opuszczone przez boga" odnosi się do przestrzeni zaniedbanych, zapomnianych, pominiętych - miejsc, którymi z różnych przyczyn nikt się nie zajmuje. To miejsce (pas szerokości kilku metrów) jest szczególnie widoczne gdyż sąsiaduje z dwoma dużymi budynkami, z których jeden został ostatnio wyremontowany. Dla nas ten pas był metaforą niemożności dogadania się między różnymi użytkownikami przestrzeni miejskiej. Zresztą to powszechne zjawisko w wielu miastach - spory wokół własności nieruchomości odciskają się zwykle niekorzystnie na tkance miejskiej. Nie stoimy po żadnej ze stron, nie oceniamy kto - miasto czy kościół - robi więcej dla społeczności lokalnej. A jak napisał jeden z komentatorów na innym forum - do miejsc bez boga dobrze jest czasem jakiegoś boga zaprosić ;) Najlepiej tego "boga" najbardziej uniwersalnego, ponad-religijnego - boga współpracy i wzajemnego zrozumienia ;)
23-11-2016 21:23:31
mieszane uczucia
Mega fajna akcja, kreatywne pomysły i musiała się do tego wkraść propaganda? "Miejsce bez Boga" to w gruncie rzeczy wulgarnie oczywisty przekaz i bardziej aktywizująco zadziałałby sarkazm z przymrużeniem oka, jakaś "zaczepka", ale zachęcająca do dialogu. Tu jest piasek między oczy i prosty hejt, poza tym w życie tej szkoły angażują sie różni ludzie i taki ignorancki txt może być dla nich krzywdzący. Płytko.
23-11-2016 15:41:09
zwolenniczka
Jest pierwsza jaskółka .Duńscy artyści wraz z Generatorem Malta pokazali nam akcję upiększania Łazarza .Chciałabym zobaczyć namiastke p o k o j u mieszkalnego ze ś m i e c i ..Zapewne świetny pomysł. Na Łazarzu mogłyby powstać nie j e d e n taki pokój. Chociażby ze śmieci , a może przyniesionych rożności na działkę między posesją ul. Kolejowej 17 i 18. Dużo tych śmieci pozostawili ci , których juz nie ma , a przy płocie można urządzić nie tylko pokój ale i prasowalnię .Dalej bliżej torów , kiedys pod namiotem tez by sie cokolwiek znalazło. Ale s z a , wstyd przed Duńczykami.Właściciel lub najemca dobrze znany to przodownik w tumiwisizmie . Jak mówią dawni staruszkowie państwo w państwie.
23-11-2016 15:18:37
zawstydzona
Właśnie przechodziłam ul. Małeckiego . Z o b a c z y ł a m przypiwniczne wyrwy, zabezpieczone sznurkiem i odblaskowymi kwiatkami.Pomyślałam odbywa sie n a r e s z c i e remont zabezpieczający okna piwniczne i n i e będzie śmieci. A tu odbywające się warsztaty z udziałem partnera Dunskiego Instytutu Kult. w Polsce.D z i ę k u j e . D z i ę k u j e. Ale napiszę ,że jestem zażenowana i zjada mnie wstyd.Powstają skwery , pięknieją nieruchomości , a l e wokoł brud i stosy śmieci.Zrobić ,jeszcze umiemy , a l e d b a ć to już niech zrobi kto inny !!!!!Panie Krzysztofie , uczestniku działan , dziękuje .Może i dobrze ,że w czasie wspólnego spacery po Łazarzu nie był Pan i inni uczestniczy i tu i tam na Łazarzu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: