Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski: "Zabytkowe latarnie gazowe powrócą na Łazarz" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski: "Zabytkowe latarnie gazowe powrócą na Łazarz"
02-11-2016 12:16   Janusz Ludwiczak
Zabytkowe latarnie gazowe nie znikną z Łazarza. Kilka dni temu Aqaunet zdemontował ponad stuletnią lampę w celu przeprowadzenia remontu. Po zakończeniu prac instalacja miała jednak nie wrócić na Łazarz. Aquanet planował zamontować latarnię przy przepompowni ścieków na Garbarach. O planach tych nie wiedział jednak konserwator zabytków. Po interwencji wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego odrestaurowana latarnia gazowa powróci na Małeckiego.

Jak informowaliśmy w sobotę łazarski radny Roman Modrzyński chciał, by ponad stuletnie latarnie gazowe, połączone z hydrantem zostały zrewitalizowane i przeniesione na skwer przy zbiegu ul. Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. W tym celu interweniował u Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także odpowiedzialnych instytucji, w tym do gazowni. Projekt został zgłoszony nawet do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, ale negatywną opinię wydali miejscy urzędnicy. Ostatecznie Aqaunet zdemontował latarnie gazowe z hydrantem i postanowił je wyremontować. Nie wrócą jednak one na Łazarz, a pojawią się przy siedzibie firmy na Garbarach. Więcej na ten temat w artykule: "Zdemontowano zabytkową latarnię gazową na ul. Małeckiego. Aquanet zamontuje tu "ładny hydrant".

O planach tych nie wiedział jednak konserwator zabytków. Po interwencji wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego odrestaurowana latarnia gazowa powróci na Małeckiego.

Po sygnale od mieszkańca poprosiłem Miejską Konserwator Zabytków o wyjaśnienie tej sprawy. Jednocześnie w rozmowie z prezesem Aquanetu zwróciłem uwagę, że zabytkowa latarnia ma pozostać na Łazarzu, co zostało przyjęte. Dlaczego Aqaunet chciał przenieść latarnie na Garbary tego nie wiem – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na Łazarzu zachowały się dwie ostatnie latarnie gazowe, które były połączone z hydrantem, nazywano je potocznie kandelabrem. Pojawiły się one ok. 1910 roku. Jedna z nich znajdowała się na ul. Małeckiego przy kamienicy pod numerem 36. Druga lampa stoi na ul. Mottego, przy posesji nr 2.


R E K L A M A

Komentarze (2)

04-11-2016 11:54:07
xx
Mieszkańcy brAWO !!!! NEGATYWNĄ DECYZJE WYDALI miejscy urzędnicy( tak było ).Wiceprezydent M. Wiśniewski podjął starania lL a t a r n i e będą na łazarzu.Może zwolnić urzędników , n a p e w n o . Będą t r a f n i e j s z e i właściwsze decyzje.
02-11-2016 13:27:36
x
Mieszkańcy - brawo za czujność!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: