Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szykują się duże zmiany w organizacji ruchu na Grunwaldzkiej - wydzielą torowisko za pół mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szykują się duże zmiany w organizacji ruchu na Grunwaldzkiej - wydzielą torowisko za pół mln zł
02-11-2016 01:17   Janusz Ludwiczak
W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z wydzieleniem torowiska w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. Zmiany czekać będą również kierowców, którzy nie będą mogli skręcić z Grunwaldzkiej w lewo w Matejki oraz pojechać z Roosevelta prosto wzdłuż hotelu Sheraton ulicą Bukowską. Inwestycja będzie kosztować pół miliona złotych.

W połowie września Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na "Wprowadzenie stałej organizacji ruchu na ul. Grunwaldzkiej, Bukowskiej, Szylinga wraz z wdrożeniem zmian na sygnalizacjach świetlnych". Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma.

Prace zostaną wykonane przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "FILBAR". Zanim to nastąpi wykonawca musi przygotować projekt tymczasowej organizacji ruchu, który powinien zostać zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu. Zgodnie z zapisami przetargu prace na jezdniach mogą odbywać się w godzinach nocnych (od 22 do 6) jednak z uwagi na charakter nie będą uciążliwe dla okolicznych mieszkańców) oraz przez cały dzień w weekendy. Tak, by nie powodowały utrudnień komunikacyjnych. W pozostałym czasie wykonawca może prowadzić inne roboty np. na chodnikach – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Prace związane z wydzieleniem torowiska na ul. Grunwaldzkiej i zmianą organizacji ruchu mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Inwestycja będzie kosztować 489 814,73 złotych.

Pierwotnie torowisko na Grunwaldzkiej miało być wydzielone do końca sierpnia. Tak jednak się nie stało.

Wydzielenie torowiska na ulicy Grunwaldzkiej jest konieczne. Tramwaje nie powinny stać w korkach. Zmiany planujemy wprowadzić do otwarcia Kaponiery, najpóźniej do końca wakacji, czyli 31 sierpnia – mówił na początku lipca Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zmiany, które zostaną wprowadzone w przyszłym tygodniu zakładają, że wydzielone zostanie torowisko tramwajowe na ulicy Grunwaldzkiej, pomiędzy Matejki a Roosevelta. Kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu. Torowisko ma zostać wydzielone od jezdni liniami poziomymi i separatorami z tworzywa sztucznego.

To nie jedyne zmiany. Zlikwidowany zostanie lewoskręt z ul. Grunwaldzkiej w Matejki (od strony szpitala).

Z tego lewoskrętu korzystało niewielu kierowców, a powodował on kolizję z ruchem tramwajowym. Teraz będzie można tak przeprogramować sygnalizację świetlną, by samochody jechały równocześnie z tramwajami, co znacznie usprawni ruch na tym skrzyżowaniu. Do ulicy Matejki będzie można dojechać skręcając wcześniej w ul. Śniadeckich i potem w Konopnickiej. Planujemy uruchomienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Grunwaldzka/Śniadeckich, by poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Będziemy to realizować równolegle ze ścieżką rowerową na odcinku od Stolarskiej do Roosevelta, czyli na początku przyszłego roku – tłumaczy Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. inżynierii ruchu.

Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, Matejki i Szylinga wprowadzone zostaną również inne zmiany w organizacji ruchu. Wydzielony zostanie osoby pas ruchu do skrętu w lewo z Grunwaldzkiej w Szylinga dla kierowców jadących od strony Ronda Jeziorańskiego w kierunku centrum i Jeżyc. Z lewego pasa na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej z Matejki będzie można skręcać tylko w ulicę Szylinga, z prawego zaś kierować się na wprost ulicą Grunwaldzką lub w prawo w ulicę Matejki.

Ponadto dla ruchu samochodowego (z wyjątkiem autobusów, taksówek i rowerzystów) zamknięty zostanie przejazd ulicą Bukowską na wprost wzdłuż hotelu Sheraton przez skrzyżowanie z ul. Zeylanda.

Nie obawiamy się, że cały ruch z Bukowskiej przeniesie się na Grunwaldzką. Dróg alternatywnych jest sporo. Można jechać przez rondo Kaponiera i ulicą Zeylanda dojechać do Bukowskiej, albo jechać prosto Grunwaldzką i w zależności od celu podróży dojechać do Bukowskiej, skręcając w Szylinga lub którąś z kolejnych ulic prostopadłych. Na szczęście nie potwierdziły się obawy, że otwarcie ronda Kaponiera spowoduje większe natężenie ruchu na Grunwaldzkiej. Z naszych analiz wynika, że jest to zaledwie 7 samochodów na godzinę więcej – przekonuje Tadeusz Nawalaniec, wicedyrektor ZDM.


Komentarze (3)

03-11-2016 10:38:36
as
debilizm, a ci co to tutaj chwala to pewnie jakies urzedasy od teczowego...
02-11-2016 20:33:00
m
no i pięknie może wreszcie tramwaje nie będą stały z samochodami w korku :)
02-11-2016 16:28:18
Negatyw
NARESZCIE!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: