Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogłoszono konkurs na koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego - przebudowa ruszy za rok - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ogłoszono konkurs na koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego - przebudowa ruszy za rok
31-10-2016 08:01   Janusz Ludwiczak
Najpóźniej za dwa lata Rynek Łazarski ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Miasto ogłosiło konkurs na rewaloryzację targowiska. Prace budowlane mają rozpocząć się jesienią przyszłego roku.

Mieszkańcy, a także kupcy narzekają na fatalny stan Rynku Łazarskiego, na którym czas już dawno się zatrzymał. Nieestetyczne, dziurawe i przeciekające stragany - tak wygląda targowisko w XXI wieku, w pół milionowym mieście. Niebawem ma się to zmienić.

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta ogłosiło konkurs na koncepcję rewaloryzacji Rynku Łazarskiego.

Miasto Poznań ogłosiło dwuetapowy konkurs realizacyjny na rewaloryzację Rynku Łazarskiego w Poznaniu. Forma konkursu jest inspirowana doświadczeniami flamandzkimi. Działania dotyczące rewaloryzacji Rynku Łazarskiego prowadzone są pod auspicjami Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przy współpracy z innymi jednostkami miejskimi oraz lokalną społecznością – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do 17 listopada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przyjmować będzie wnioski o dopuszczenie do udziału w procedurze konkursowej. Po zaproszeniu wszystkich zakwalifikowanych pracowni, 14 grudnia rozpocznie się I etap, którego celem będzie przygotowanie opisu wizji Rewaloryzacji Rynku Łazarskiego, która wraz z portfolio zostanie oceniona przez Sąd Konkursowy do 22 grudnia. Po tym dniu, zaproszenie do II etapu konkursu otrzyma 5 zespołów projektowych.

W styczniu 2017 roku, odbędą się dwa spotkania informacyjne na terenie projektu z udziałem zaproszonych do II etapu pracowni. Pierwsze zaplanowano na 3 stycznia a drugie 31 stycznia. Każdy zespół projektowy biorący udział w II etapie otrzyma wynagrodzenie w wysokości 14.000 złotych brutto. Ostatnim krokiem będzie natomiast wybór finalnego zespołu projektowego, który nastąpi do 31 marca 2017 roku. Jego członkowie otrzymają 15.000 złotych brutto, a laureaci II i III nagrody odpowiednio 10.000 i 8 tys. zł – informuje Urząd Miasta.

Jak zapewnia magistrat zakładany harmonogram przewiduje ogłoszenie przetargu na prace budowlane w IV kwartale 2017 roku. Całość ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Celem konkursu jest podniesienie atrakcyjności przestrzeni Rynku Łazarskiego poprzez modernizację infrastruktury istniejącego targowiska, odnowę nawierzchni, wprowadzenie nowych funkcji społecznych i kulturowych oraz wprowadzenie nowych atrakcyjnych elementów urbanistyczno-architektonicznych pozwalających wykreować dla tego miejsca wysoką jakość przestrzeni publicznej. Konkurs wpisuje się w cele ujęte w Strategii Rozwoju Miasta Poznania do roku 2030, realizując program Przyjazne Śródmieście, w ramach którego prowadzona jest m.in. kontynuacja wcześniejszego programu strategicznego dotyczącego śródmiejskich rynków i placów. Działania planowane dla Rynku Łazarskiego są również elementem realizacji Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030 zwanego Programem dla Śródmieścia.

Dodajmy, że na przebudowę Rynku Łazarskiego zarezerwowano 10 milionów złotych ze środków budżetu miasta. Czy faktycznie łazarskie targowisko doczeka się w końcu remontu i otrzyma nowe oblicze – przekonamy się za dwa lata.


R E K L A M A

Komentarze (9)

02-11-2016 16:30:53
Negatyw
@ tonny: Jeśli masz masz coś rzeczowego do powiedzenia pajacu - to słucham.
02-11-2016 07:49:56
zdziwiona
Zakończyć w p i e r w s z e j kolejności przebudowę ul. K o l e j o w e j .Nastepnie relowaryzować t a r g o w i s k o łazarskie.Wszystko ma się zbiegać w jednym czasie.M o ż e ju ż zakupić t a x i p o w i e t r z n e.!!!!Tylko proszę budować m r a w o .A nie jedna rura , jeden pracownik i wokół przez kilka dni cisza.Od lat kupuję na rynku.Jego estetyka z grubsza pozostawia wiele do zyczenia.Należy tak zaprojektować targowisko , aby w przyzwoitych warunkach dla sprzedawców mogli nadal być z kupującymi .Zachować pewien stały klimat. Dla sprzedających niejedne cudeńska starocie.Pytam , a c o r o b i l i ludzie z zarządu T a r g o w i s k a .Na co wydawali pieniądze z pobieranych opłat . Czy tylko roznosili kawe i herbate.
01-11-2016 00:03:33
as
@karol ja jeszcze bym wrocil do tych starych straganow co byly przed tymi obecnymi i wprowadzil ruskich na lejek, przynajmnie penerstwa by nie bylo...
31-10-2016 21:28:03
morlock
By ożywić temat bo w sieci znalazłem: niejaki Maryś Kowalski pisze : "Poligonem tzw. uchodźców są arabskie bazary, tam niczego się nie kupi bez konieczności targowania się, czyli złamania kodu mentalnego kontrahenta." To jest tylko (mea maxima...) wyrwane z całości zdanie. Otóż drogie dzieci u nas drzewiej to też było powszechną praktyką. W czasach o których wspominałem w pierwszym poście. Targowanie istniało. Co prawda nie tak drastyczne jak w krajach Orientu, niemniej jednak t a r g o w a n i e. Niestety nastąpiły czasy gdy Łazarek został zdominowany przez straganiarzy de facto zatrudnionych przez jedną firmę/osobę (nie wnikam) i sru. Małżeństwo sprzedające wyroby nabiałowe poniżej "dyktowanych cen" nagle "spłonęło". Tak więc po głębszym zastanowieniu rzem doszet do wniosku - a niech to w 4 odbyty rozmontują. Byle nie kolejne "apartamendowce" ( robiłem przy Pelikanie więc wiem co to za standardy). Nawet schludne baraki dla indywidualnych, byle niezależnych handlowców wystarczą. I pelasie nad achach posadzić zadowalając tym samym estetów. Mrruub ringpom pingcia mga mar. Kto do końca uważnie przeczytał hehe? Howng!
31-10-2016 20:54:41
karol
zostawcie rynek taki jaki jest, to jest legenda !
31-10-2016 12:34:29
morlock
@ tonny Wpisz sobie w wyszukiwarkę Portalu "remont Rynku Łazarskiego", prześledź historię "historii remontów", projektów reinkarnacji itp.( choć to nie pełne kompendium). Potem pisz. Ps. Od zrzędzenia, genetycznego zmalkontencenia ale również chamstwa pisanego jestem tu ja.
31-10-2016 11:08:36
tonny
@Negatyw: Chłopie daj sobie spokój. Tak czyram Twoje komentarze i tylko zrzędzisz i zrzędzisz? Więcej optymizmu a każdy Twój dzień będzie lepszy bo póki co jesteś jak typowy marudny nędzny Polak.
31-10-2016 09:36:50
Negatyw
Niech przywrócą klimat, jak za komuny i będzie git. Przynajmniej czas tak nie zaiwaniał, jak teraz - za "nowej demokracji"... (!!!).
31-10-2016 09:01:20
morlock
Rewaloryzacja, rewitalizacja, reinkarnacja, renowacja. Łazarek ma ten swój klimacik delikatnego szuszfolstwa który tak zapadł mi w podświadomość że chyba zgłoszę projekt przywrócenia klombu na murku którego babuszki handlowały Donaldami, ćmikami na sztuki i ruskimi koncentratami perfum. A poważniej - tyle lat mówi się o odnowieniu Rynku że po prostu wszyscy eksploatujący kładą lachę na stan straganów, płyty i prowadzą działalność jak w warunkach poligonowych albo na biwaku. Ps. Mam nadzieję że do konkursu nie staną lubownicy deweloperów i/lub sieci wielkopowierzchniowych.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: