Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zdemontowano zabytkową latarnię gazową na ul. Małeckiego. Aquanet zamontuje tu "ładny hydrant" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zdemontowano zabytkową latarnię gazową na ul. Małeckiego. Aquanet zamontuje tu "ładny hydrant"
29-10-2016 13:49   Janusz Ludwiczak
Przy ulicy Małeckiego i Mottego od ponad stu lat znajdowały się dwie ostatnie latarnie gazowe, które były połączone z hydrantem. Łazarski radny Roman Modrzyński chciał, by zostały one zrewitalizowane i przeniesione na skwer przy zbiegu ul. Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. W tym celu interweniował u Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także odpowiedzialnych instytucji, w tym do gazowni. Projekt został zgłoszony nawet do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, ale negatywną opinię wydali miejscy urzędnicy. Ostatecznie Aqaunet zdemontował latarnie gazowe z hydrantem i postanowił je wyremontować. Nie wrócą jednak one na Łazarz, a pojawią się przy siedzibie firmy na Garbarach.

Dwie ostatnie latarnie gazowe, które były połączone z hydrantem zachowały się na ul. Małeckiego przy posesji nr 36 oraz na Mottego. Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz i lokalny społecznik wpadł na pomysł, by pochodzące z początku XX wieku latarnie gazowe otrzymały drugie życie.

W dawnych czasach oświetlenie naszych ulic stanowiły latarnie gazowe. Zapał je ręcznie pan latarnik. Postanowiłem, że latarniom należy dać drugie życie. Zgłosiłem projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, zakładający rewitalizacje tego elementu oraz przeniesienie go w przestrzeń skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Niestety projekt, który szacowany był na 30 tys. zł dostał negatywną opinie Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta, argumentując to, że jest to własność PGNiG. Okazało się, że sprawą zajął się dalej Aquanet – mówi Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz i Stowarzyszenia "Łazarz zakorzenieni w tradycji".

Latarnie gazowe na ul. Małeckiego i Mottego pojawiły się ok. 1910 roku. Urządzenie to było połączeniem latarni gazowej i hydrantu, nazywane potocznie kandelabrem.

Dwie zabytkowe latarnie gazowe, jako świadkowie przeszłości zabytkowej dzielnicy podlegają ochronie konserwatorskiej. Miejski Konserwator Zabytków zwrócił się do PGNiG w sprawie możliwości naprawienia latarni przy ul. Małeckiego i Calliera. Zdajemy sobie sprawę, że przywrócenie historycznego oświetlenia gazowego jest niemożliwe, jednak sugerujemy rozważenie możliwości rozświetlenia w nowej lokalizacji przy użyciu współczesnych technologii. Niepokojącą jednak kwestią jest zagospodarowanie chodników w otoczeniu latarni, które zastawiane są śmietnikami uszkadzającymi zabytkowe latarnie i blokującymi jednocześnie możliwe do wykorzystania miejsca parkingowe. W związku z powyższym Miejski Konserwator Zabytków prosi o uregulowanie kwestii rozmieszczenia pojemników na odpady i możliwe uporządkowanie otoczenia latarni – czytamy w piśmie Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej, Miejskiego Konserwatora Zabytków do Zarządu Dróg Miejskich oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Poznaniu.

Jednak w środę zabytkowa latarnia gazowa została zdemontowana przez pracowników Aqaunetu. Zapytaliśmy spółkę czy faktycznie latarnia gazowa będzie demontowana i po zakończeniu rewitalizacji powróci na ul. Małeckiego.

Ponieważ latarnie są piękne, chcemy by cieszyły oczy wielu osób. Po odnowieniu postawimy je gdzieś bardziej w centrum. Może przed naszą przepompownia na Garbarach. Zobaczymy. Na Małeckiego zamontujemy ładny hydrant – tłumaczy Dorota Wiśniewska, rzecznik prasowy Aquanetu.

Oburzenia nie kryje inicjator rewitalizacji latarni gazowych.

Aqaunet powinien odnowić latarnię i w odnowionym stanie przenieść w miejsce, w którym się znajdowała. Zaczynam żałować, że zacząłem interesować się tą sprawą, tak nikt by się dalej nie interesował i latarnia dalej by stała przez kolejne lata – żali się Roman Modrzyński.

O sprawie poinformowany został wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Nie zostało to uzgodnione. Pani Konserwator już działa. Latarnia zostanie na Łazarzu – zadeklarował na profilu Stowarzyszenia "Łazarz zakorzeni w tradycji" Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do sprawy wrócimy.


Komentarze (10)

02-11-2016 08:41:20
zdziwiona
Brawo brońcie mieszkańcy tego co pamietacie i co jest z dawien dawna charakterystyczne dla naszej , a póżniej wnuków pamięci.Podziwiam Was za determincje i chęć zabrania głosu .Należy pomyśleć , a le również działać , aby w r a d z i e Sw.Łazarza figurowała młodość i chęć do nowoczesnego działania i myślenia.Do zobaczenia na następnych konsultacjach społecznych.
29-10-2016 23:26:13
De.
Na Garbarach nie ma siedziby aquanetu. Jest tylko nowa i stara przepompownia ścieków, z której i tak nie wiadomo co będzie.
29-10-2016 20:43:57
cud
zabytkowa kostka na Kolejowej musi zostać, ale zabytkowe latarnie trzeba przenieść tam, gdzie zobaczy je więcej ludzi - co za bzdura!!!!!!!!!!!!! a na Łazarzu to psy, anie ludzie mieszkają?
29-10-2016 19:38:15
M.
@as, pani radna słynie z umiejętności nagłośniania różnych spraw. Widocznie latarnie nie były tak medialne jak osiołki... @Roman Modrzyński, intencje miał pan bardzo dobre. Nawet może się okazać, że całe zamieszanie wyjdzie sprawie na dobre. Nie rozumiem tylko jak Aquanet mógł zdemontować obiekt zabytkowy bez zgody konserwatora. Czy ta firma może też bez pytania zdemontować Bamberkę i przenieść ją przed swoją siedzibę??? Biedaczka stoi za ratuszem, zbyt słabo wyeksponowana, a w końcu to "tylko" studia publiczna...
29-10-2016 18:09:45
as
I co by niby zrobila, skoro wszystkie urzedy zajmuja ludzie teczowego to raz. A dwa gdzie na Calliera stoi taka latarnia, bo mieszkam tu i nic takie widze...
29-10-2016 16:37:42
k70
Do "as" ,radna ma do tego dużo,została wybrana aby dbać o wyborców i popierać ich inicjatywy, ma prawo głosu, interpelacji we wspieraniu inicjatyw społecznych.Nie tylko siedzieć na sesji, dłubać w laptopie.Tam gdzie jej niewygodnie i nie po pisowsku siedzi cichutko.szkoda.
29-10-2016 15:20:43
Mieszkanka
Brawo Panie Romanie ! Wierzę, że latarnia zostanie na naszym pięknym Łazarzu.
29-10-2016 14:58:40
as
A co ma do tego radna, skoro to ludzie tęczowego zdecydowali???
29-10-2016 14:51:12
k70
A gdzie radna- bezradna Dudziak?Nie mogła pomóc w realizacji pomysłu radnego i mieszkańców? Ważniejszy jest" seks koziołków " , miejsce dla własnego auta po domem i nie szanowanie zieleni niż sprawy Łazarza.Odrestaurowane latarnie powinny zostać na Łazarzu jako pamiątka i część historii Łazarza.Brawo Panie Modrzynski za pomysł ,popieram pozostawienie latarni w ich historycznym miejscu.Tym bardziej,że jako mały chłopiec chodziłem z kolegą i jego dziadkiem zapalać i gasić takie latarnie na Małeckiego,w Parku Wilsona i innych ulicach Łazarza(dziadek był latarnikiem gazowego oświetlenia). Szkodliwa decyzja. Może jeszce można ją zmienić?
29-10-2016 14:12:43
Roman Modrzynski
Dodam jeszcze że w sprawę rewitalizacji byli zaangażowani mieszkańcy kamienicy gdzie stał hydrant o czym nie wiedziałem. Interweniowali też podczas jego demontaźu
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: