Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

10 listopada zostanie odsłonięta tablica Jarosława Ziętary - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
10 listopada zostanie odsłonięta tablica Jarosława Ziętary
22-10-2016 00:32   Janusz Ludwiczak
Dzień przed Świętem Niepodległości na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 zostanie odsłonięta tablica poświęcona Jarosławowi Ziętarze, dziennikarzowi śledczemu, który 24 lata zaginął bez śladu.

W połowie września niewielki fragment ulicy Marcelińskiej, na odcinku od Grunwaldzkiej do budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wzdłuż redakcji "Głosu Wielkopolskiego" został przemianowany na Jarosława Ziętary. Z kolei za niespełna trzy tygodni na budynku kamienicy przy ul. Kolejowej 49 pojawi się tablica pamiątkowa, na której pojawi się wizerunek Jarosława Ziętary i napis: "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara porwany 1 września 1992 roku. Zginął dlatego, że był dziennikarzem". Zgodę na umieszczenie tablicy wydała Rada Osiedla Św. Łazarz i wspólnota mieszkaniowa. Jak tłumaczą pomysłodawcy "Ziętara jest uważany za jednego z prekursorów polskiego dziennikarstwa śledczego i jedną z najtragiczniejszych ofiar okresu transformacji ustrojowej Polski".

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę na budynku przy ul. Kolejowej w Poznaniu odbędzie się 10 listopada o godz. 12:00. Nastąpi to dokładnie pięćsetnego dnia od skierowania do sądu pierwszego aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza – wyjaśnia Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego", przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Tablica zostanie sfinansowania ze społecznej zbiórki, która trwała od sierpnia.

Wynik zbiórki jest zaskakująco pozytywny. Na konto Komitetu Społecznego Upamiętnienia Jarosława Ziętary wpłacono łącznie 17.885 zł. Przekazywano kwoty od 20 do 5.000 zł – większość wspierających inicjatywę była z Wielkopolski, ale nie brakowało datków z innych regionów kraju. Według ostatecznego kosztorysu przedstawionego przez autora tablicy, rzeźbiarza Romana Kosmalę całkowity koszt jej wykonania i montażu zamknie się w kwocie 8.020 zł (brutto). Trudno żeby zwracać część darowanych pieniędzy – byłoby to fizycznie kłopotliwe w realizacji, a przede wszystkim mogłoby urazić darczyńców, bo trzeba by zdecydować kogo datek odrzucić. W tej sytuacji Komitet Społeczny Upamiętnienia Jarosława Ziętary zdecydował, że nadwyżka zostanie przeznaczona także na upamiętnienie dziennikarza. Wydana zostanie bezpłatna broszura informująca o sprawie Ziętary, a pozostałe pieniądze posłuż do ustanowienia Nagrody im. Jarosława Ziętary dla młodych dziennikarzy – będzie ona przyznawana od przyszłego roku – dodaje Krzysztof Kaźmierczak.

Jarosław Ziętara po raz ostatni widziany był 1 września 1992 r. na ul. Kolejowej, w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginał dziennikarz śledczy. W 1995 roku umorzono śledztwo w sprawie jego zaginięcia. Podczas ponownego śledztwa w latach 1998-1999 ustalono, że Jarosława Ziętarę porwano na zlecenie i zamordowano. Rodzice dziennikarza już nie żyją. Całymi latami lekceważono ich prośby o wznowienie i przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Starania o to kontynuował utworzony w 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". W efekcie ich działań w czerwcu 2011 roku wznowiono śledztwo, które obecnie prowadzi krakowska prokuratura. Do dziś jednak jest to sprawa niewyjaśniona, nie odnaleziono ciała. Jedynie byłemu senatorowi, biznesmenowi Aleksandrowi G. postawiono zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza.


Wiz: Roman Kosmala, Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Powstała ulica Jarosława Ziętary

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa centralna

25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: