Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pierwsza apteka na Łazarzu powstała 120 lat temu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pierwsza apteka na Łazarzu powstała 120 lat temu
13-10-2016 01:13   Janusz Ludwiczak
Gdzie powstała pierwsza i w którym mieści znajduje się najstarsza apteka na Łazarzu – tego można dowiedzieć się w najnowszej książce "Poznańskie apteki" autorstwa dr Hanny Cytryńskiej.

Książka "Poznańskie apteki - wnętrza, historia, wyposażenie" autorstwa dr Hanny Cytryńskiej przedstawia historię aptek w stolicy Wielkopolski. Z publikacji możemy dowiedzieć się między innymi, że pierwsza apteka - "Pod Białym Orłem" powstała w 1496 roku i istniała na Starym Rynku przez ponad 500 lat!

Prace nad książką trwały dwa lata. Pomysł wyszedł stąd, że jestem architektem wnętrz i zajmowałam się m.in. aranżacją aptek w całej Polsce. W publikacji opisuję 30 aptek, z czego 15 z nich przetrwało do dziś – opowiada dr Hanna Cytryńska, autorka książki "Poznańskie apteki".

W publikacji tej znajdziemy również informacje o pięciu łazarskich aptekach. Pierwszy "sklep z lekami" powstał równo 120 lat temu.

"W 1896 roku Teofil Koffer otrzymał koncesję osobistą na prowadzenie apteki "Św. Łazarza" przy Parkstrasse (obecnie ul. Strusia 9, narożnik Małeckiego 26) [...]
Apteka była usytuowana w dobrym punkcie komunikacyjnym Łazarza, widoczna z ul. Głogowskiej, przy głównym trakcie wiodącym na Rynek Łazarski"
– pisze w swojej książce dr Hanna Cytryńska.

Z kolei w 1918 roku na rogu Głogowskiej i Niegolewskich powstała apteka "Saxonia". Tego typu placówka w tym miejscu znajduje się do dziś, ale już pod zupełnie inną nazwą.

Książka "Poznańskie apteki - wnętrza, historia, wyposażenie" trafi niebawem do księgarń i sklepów. Ponadto w holu Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim można oglądać wystawę "Apteki dawnego Poznania" z okazji 25-lecia powstania odrodzonego Samorządu Aptekarskiego, przygotowaną przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: