Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ławki na Skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. Lejku) zostaną zlikwidowane - zdecydowała rada osiedla - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ławki na Skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. Lejku) zostaną zlikwidowane - zdecydowała rada osiedla
30-09-2016 08:47   Janusz Ludwiczak
Zaopiniowanie propozycji stałej zmiany trasy linii tramwajowej nr 10 przez ul. Towarową, wprowadzenie strefy "Tempo 30" na ul. Limanowskiego, nowe lokalizacje stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz likwidacja ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejka Łazarskiego") – tym zajmowali się podczas ostatniej sesji łazarscy radni.

Na początku środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła negatywną opinię w sprawie stałej zmiany trasy linii tramwajowej nr 10. Jak już informowaliśmy z inicjatywy Rady Osiedla Stare Miasto "dziesiątka" miałaby jeździć przez ulicę Towarową, Św. Marcin i Most Uniwersytecki, a nie tak jak teraz przez Most Dworcowy.

Nie popieram propozycji zmiany trasy linii nr 10. Argumenty: wydłużenie drogi dla pasażerów na dworzec (chyba że będzie druga nitka przejścia przez Matyi), obecnie przystanek "Most Dworcowy" to dobry punkt przesiadkowy w relacji Wilda-Łazarz, system ITS dobrze działa w rejonie przystanku "Most Dworcowy" dając priorytet komunikacji miejskiej, nie ma tego w relacji Towarowa – Św. Marcin co może wydłużyć czas przejazdu. Dodatkowa linia na Św. Marcinie może zakłócić funkcjonowanie tramwajów, które tam kursują – uważa Roman Modrzyński, motorniczy i członek Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni omawiali również projekt wprowadzenia strefy "Tempo 30" na całym odcinku ulicy Limanowskiego na wniosek części mieszkańców.

Strefa "Tempo 30" przydałaby się bardziej na ulicy Jarochowskiego i Wyspiańskiego, zobaczcie co się dzieje wieczorami i w nocy, gdy pulsuje już sygnalizacja świetlna – uważa radny Piotr Pałgan.

Wprowadzenie strefy "Tempo 30" tylko na jednej ulicy mija się z celem. Lepiej wprowadzić ja na większych obszarach Łazarza – przekonywał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Radni zaopiniowali projekt pozytywnie z względnieniem dodania kilku innych ulic.

Podczas środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zaopiniowała lokalizacje pięciu nowych stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Wypożyczalnie mają znaleźć się przy Dworcu Zachodnim (w pobliżu Poczty Głównej), przy skrzyżowaniu Jarochowskiego z Palacza i Potworowskiego, w pobliżu Areny – przy skrzyżowaniu Wyspiańskiego i Wojskowej oraz na Rondzie Jana Nowaka–Jeziorańskiego.

Łazarscy radni podjęli także decyzję o usunięciu ławek na skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskim"). Wielu mieszkańców skarży się na osoby bezdomne przesiadujące na tych ławkach.

Zarząd Zieleni Miejskiej zwraca się z prośbą o rozważenie likwidacji dwóch ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka i przeniesienie ich w bardziej ustronne miejsce. Bezpośrednie sąsiedztwo krzewów stanowi miejsce nie tylko do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale jest również "sypialnią" dla bezdomnych. Powoduje to konieczność corocznej wymiany i uzupełnienia nasadzeń krzewów – tłumaczy Jolanta Szymczak, inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zauważyłem, że panowie zaopatrzyli się nawet w kołdrę i poduszką. Nie może to być sypialnia i toaleta dla bezdomnych – zaznaczył Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

To nie jest jedyne rozwiązanie, usunięcie ławek problemu nie rozwiąże. Pokazuje to tylko stan naszych służb – przekonywał radny Roman Modrzyński.

Tym osobom oferowana była pomoc przez MOPR i miejskie służby, ale oni nie chcą z niej skorzystać – odpowiedział Filip Olszak.

Ostatecznie 13 głosami za i 2 wstrzymującymi się Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o likwidacji wszystkich ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka. Zostaną one przeniesione na ul. Stablewskiego, w okolicy dawnego budynku 8 LO, na skwer przy ul. Kolejowej oraz na Rynek Łazarski przy stacji roweru miejskiego.

Na zakończenie sesji przedstawione zostały nadesłane propozycje od mieszkańców do mapy dziur, którą zainicjowała Rada Osiedla Św. Łazarz. Dotyczą one lokalizacji:

 • Winklera/Jarochowskiego
 • Załęże
 • Śniadeckich/Orzeszkowej
 • Śniadeckich przy posesji nr 9 i 10
 • Śniadeckich przy Zespole Szkół Handlowych
 • Kanałowa/Małeckiego - dziura w studzience
 • Winklera 10
 • Jarochowskiego wzdłuż Parku Kasprowicza
 • Wojskowa (Grunwaldzka - Marcelińska)
 • Marcelińska (Przybyszewskiego - Polna)
 • Głogowska/Potworowskiego - dziura w studzience
 • Wyspiańskiego/Matejki - dziura w studzience
 • Grunwaldzka/Ułańska - dziura w studzience
 • Jarochowskiego/Hetmańska
 • Dmowskiego/Stablewskiego
 • Małeckiego/Strusia.

Otrzymane sygnały dotyczące dziur Rada Osiedla Św. Łazarz zgłosi teraz do Zarządu Dróg Miejskich.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXII (zwyczajna) 28.09.2016

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


R E K L A M A

Komentarze (25)

12-10-2016 13:35:26
Dziadek
Radni chcą zrobić z Łazarza centrum Paryża -Te co są niech zostaną niech wybudują schronisko dla bezdomnych załatają dziurawe chodniki i dziurawe jezdnie wszystko u nas jest krzywe dziurawe koślawe i do tego szare Brak konsekwencji w działaniach.Chcieli byście coś zrobić a wychodzi z tego zwykłe dziadostwo.(wymiecie po raz któryś śmietniki na ulicach jak nie wiecie na co wydać pieniądze) Pozdrawiam
10-10-2016 16:33:14
Hania
@mieszkanka, zgadzam sie z toba co do brudu w naszej dzielnicy. Kilkakrotnie dzwonilam do Zarzadu Zieleni Miejskiej, ze skwer Maleka przy ul. Maleckiego/Graniczna/Lukaszewicza jest zasmiecony, nie czyszczony, kupy psie nie usuwane. Dostalam odpowiedz, ze skwer jest czyszczony codziennie, BZDURA !!!! Sprawa ma sie tak, ze Zarzad Zieleni Miejskiej zleca te prace porzadkowe roznym firmom ale jestem pewna, ze NIKT tych firm nie sprawdza jak pracuja na biezaco a taki ktos kontrolujacy powinien byc bo firmy te biora multum pieniedzy za czyszczenie a pracuja nie rzetelnie. Przyklad, przez ponad rok lezala butelka po wodce i smieci, setki pet na trawniku wokol przystanku tramwajowego ale jak zadzwonilam gdzie trzeba to powiedziano mi, ze owszem oni sprzataja przystanek ale zielen wokol przystanku to juz ktos inny. PARANOJA !!!!!!! I takie absurdy to normalka w Poznaniu, poprostu w glowie sie nie miesci ! Jesli chcesz zglaszac rozne sprawy w naszej dzielnicy, mozesz takze dzwonic do naszego Straznika Miejskiego Lazarskiego, urzeduje ul.Janickiego, telefon do tej siedziby SM znajdziesz na internecie. Straznik Lazarski jest pomocny.
10-10-2016 11:03:58
mieszkanka
Brawo moi Mili .Ja nawet nie miałam takich wiadomości o możliwościach radnych ( np ,że mogą się .przyjrzeć u w a ż n i e dzielnicy Łazarz , n a w e t z samochodu.) A może to właśnie tak jest , nie zawsze prioretytowo, bo oglądaja dzielnice z samochodu. Zamiast przenosić ł a w k i , proszę aby przeszli sie na skwer , kiedyś się nim radni c h w a l i l i na ul. Lukaszewica ) Stablewskiego. B r u d i ś m i e c i .Nie mniejsze papiery i puszki leżą na niby zielonej przestrzeni przy sklepie Biedronka na Lukaszewicza.A nieruchomość L u k a s z e w i c z a 39 wpisuje sie w tą okolicę i przoduje w bałaganie. S z u k a m odpowiedzialnych za utrzymywanie porządku Przecież do sklepu o tak dużej powierzchni przyjeżdza duzo ludzi i co nikt nie zadba o czystość terenu.Myślę ,że jest wielka praca do odrobienia przez radnych . Chodzi o ustalenia w czyim z a r z a d z a n i u sa skwery, chodniki między blokami , d z i u r a w e i pełne stojących kałuż wody.A może należy aby pp radni zgłosili problem do Straży Miejskiej lub Zarządu Zieleni , lub gdzie nalezy. Pozdrawiam.
10-10-2016 07:27:26
Hania
@Ann, napisalam wyraznie, ze to jest dieta na :....miedzy innymi refundacji kosztow rozmow telefonicznych i korzystania z prywatnego samochodu........ Czy widac slowa "miedzy innymi" ? Dane, ktore przytoczylam pochodza z internetu ze stron: lazarz.pl i osiedla.poznan.pl, wiec dane sa publiczne. Nie znam pani Lazarz ale wierze, ze nie dochodzi do zadnych naduzyc, nie te czasy.
10-10-2016 00:06:13
Ann
@mieszkaniec, za abonament telefoniczny kosztujący pewnie z 40zł (all inclusive) i sądząc z killometrówki, za którą bierze kasę, robi 2000 km miesiecznie. Pani Łazarzowa przejeżdża 70km dziennie! Oj, ogromny ten nasz Łazarz, ogromny :) Etatowa społeczniczka. Polecam sprawdzić na ilu "społecznych" etatach przewodnicząca jeszcze siedzi. Spółdzielnie mieszkaniowe, PTTK w szkole 26 itd. itd.
09-10-2016 18:39:13
mieszkaniec
@Hania: za benzynę? To przepraszam radna osiedlowa nie może do urzędu jeździć tramwajem??? Zdaje się, że radni osiedlowy określają się mianem społecznik. Przepraszam 860 złotych pani przewodnicząca otrzymuje co miesiąc... za co???
09-10-2016 18:00:59
Hania
@mieszkaniec, Nie o tym jest tutaj temat ale w miastowych informacjach o dietach podano, ze maksymalnie Rada Osiedla Sw.Lazarz moze przeznaczyc sume 30.555,00 zl w roku 2016 na diety. Niestety nie wiem czy Rada Osiedla Sw.Lazarz wykorzystuje caly limit na wyplate diet. Skoro pani Lazarz otrzymuje taka a nie inna diete to znaczy, ze ma takie wydatki zwiazane z prowadzona przez siebie praca dla Osiedla Lazarz, miedzy innymi: "....refundacji kosztów rozmów telefonicznych oraz korzystania z prywatnego samochodu w sprawach dotyczących realizacji zadań osiedlowych". Trudno aby placila z wlasnej kieszeni za telefony i benzyne.
09-10-2016 17:05:21
mieszkaniec
A gdzie informacja o dietach?? Bardzo mnie ciekawi dlaczego radna Maria Łazarz dostaje co miesiąc w dietach aż 860 złotych - z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącej Zarządu Osiedla, wkładu pracy w realizację zadań Zarządu Osiedla, przygotowania i przeprowadzenia posiedzeń Zarządu oraz zwrotu kosztów związanych z realizacją zadań Osiedla... to jest pół etatu... przepraszam to są społecznicy jak się określają??????
07-10-2016 06:18:20
Negatyw
Pomoc dla potrzebujących by "Nowa demokracja"...
05-10-2016 12:52:51
mieszkanka2
A mi podoba się pomysł likwidacji ławek, w końcu będę mogła przechodzić tamtędy bez wstrzymywania oddechu
02-10-2016 15:52:34
Hania
@M, popieram kazde Twoje slowo w temacie i dziekuje.
02-10-2016 11:28:54
toms
Ale kretynizm. Jesli radni mysla ze w ten sposob pozbeda sie zuli to sa naiwni. Bezdomni beda okupywac klatki schodowe, stragany, przystanek tramwajowy. Ktos w ogole zglaszal ten proble na policje, straz miejska, mopr???? Co zrobily sluzby???
01-10-2016 16:53:46
M.
Likwidacja ławek to wyłącznie tymczasowe "rozwiązanie" problemu, a właściwie usunięcie problemu bezdomności z naszego widoku. Ci ludzie nigdzie się nie wyniosą, bo nie mają dokąd pójść. Może zamiast ławki wybiorą klatkę schodowa albo śmietnik. Wiem, że ci ludzie w znakomitej większości są alkoholikami, którzy odmawiają pomocy. Przy czym pomocą jest miejsce w schronisku o ile będą trzeźwi. Ale jak mają wytrzeźwieć z dnia na dzień bez niczyjej pomocy? Może nasze miasto znalazłoby pieniądze na kilka etatów, dla ludzi chcących wyjść zza biurek, żeby pracować z bezdomnymi. Którzy będą codziennie mozolnie wyciągali ich z alkoholizmu, bezdomności, próbowali dać tym ludziom nadzieję, że warto podjąć trud ciężkiej pracy nad sobą. Przy okazji pozwolę sobie zadać pytanie, czy idąc za ciosem Rada Osiedla będzie postulowała za likwidacją ławek w Parku Wilsona?
01-10-2016 14:46:08
xwe
No i dobrze z tymi ławkami. I tak tylko żule siedzieli na nich.
01-10-2016 11:25:54
MM
Brawo, Państwo Radni, stosując przyjętą przez Was logikę w sprawie ławek, już więcej na Was nie zagłosuję. Pozdrowienia serdeczne.
01-10-2016 10:06:35
Piezy Miejski
Rada przeciwko woli mieszkańcom. To jest jakiś cyrk. Stały patrol na miesiąc rozwiązałby problem z pijakami i zdziczałym parkowaniem, ale trzeba by chcieć podejmować interwencje. "Zdaniem mieszkańców przy Rynku powinno być też więcej ławek, zieleni, a mniej zwolenników picia alkoholu pod chmurką." Rynek Łazarski po przebudowie: więcej ławek i zieleni, kawiarenki i skate park? http://lazarz.pl/?id=2&nr=9698 Przebudowa Rynku Łazarskiego z budżetu obywatelskiego? http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=1066 Taki postulat jest we wnioskach z konsultacji zwięzłego dokumentu
01-10-2016 09:12:18
mieszkaniec
Co za kretynizm, jasne likwidacja ławek rozwiąże problem. Brawo, ale jak pani przewodnicząca potrafi mieć dietkę w wysokości 860 złotych (http://www.lazarz.pl/?id=275 - str. 24), pan przewodniczący też ma ładną pensyjkę to potem się nie dziwmy takich decyzji.
01-10-2016 08:54:40
MM
Brawo, Państwo Radni, stosując przyjętą przez Was logikę w sprawie ławek, już więcej na Was nie zagłosuję. Pozdrowienia serdeczne.
30-09-2016 18:31:08
emerytka
To ma Pani problem ze wzrokiem około 20 metrow od tego miejsca jest ławka i trochę dalej następne. Mieszkancy wielokrotnie zgłaszali problem okupowania ławek i potrzebę przeniesienia ich w inne miejsce.
30-09-2016 18:20:34
Łazarzanka
Zarząd Zieleni Miejskiej - najlepiej usunąć i święty spokój. Szkoda, że ławek nie będzie, w okolicy nie widzę innych, na których można by przysiąść. Nigdy nie widziałam i nie słyszałam, by problem zajmowania ławek przez bezdomnych zgłaszany był służbom porządkowym. Często tamtędy przechodzę i abstrahując od "lokatorów ławek" samo przejście porośnięte jest chwastami i zaśmiecone, nawet gdy nikogo tam nie ma. Sam skwer wymaga zdecydowanie większej uwagi pod kontem bieżącego utrzymania.
30-09-2016 16:09:19
mic
zająć się bezdomnymi, a nie likwidować ławki
30-09-2016 13:24:45
albańczyk
No nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Usuwać ławki, skwery, ogrodzić rynek. Im mniej możliwości skupisk bezdomnych i żuli tym lepiej! Pozdrowienia dla Marysi z RO Łazarz <3
30-09-2016 13:22:09
MIKI
Odnośnie dziur przy studzienkach - to polecam uwadze dwie przy ul. Berwińskiego - między przystankiem autobusowym i wejściem do WC przy Parku Wilsona. Codziennie tędy przechodzi w drodze z lub do tramwaju tysiące osób i o wypadek nie jest trudno.
30-09-2016 13:10:57
ixi
Fakt że razi (rażą) w oczy te miejscówki ale uczciwie - ostatnią, tą od Lodowej ławkę zostawiono osobom starszym i/lub zmęczonym - z której korzystają. A jeśli kogoś widok bezdomnego na ławeczce razi to, tym gorzej dla "paczacza". Asert w najbardziej zwyrodniałej formie bo znieczulicy. Ktoś zwrócił uwagę że o kasę tu chodzi? Jak młode, zdrowe po pijaku złamie małe drzewka - vide Matejki, Limanowskiego to O.K. Jak ktoś bez środków na życie wypróżnia się w krzaki to już bee bo wypala zasadzone krzaczki. Temu rzycioznawcy w trosce o zieleń w lejku chyba "toksyczny mocz bezdomnych" mózg wypalił. Albo nawet nie potrafił uprawiać szczypiorku na balkonie.
30-09-2016 09:26:34
mieszkanka
Brawo pp radni Co za wspaniała p r o p o z y c j a .Plan przewidywał ławki na rynku Lazarskim . i na ul. Kolejowej , patrz wiadomośc z 9 pażdz. 2o12 roku. I co teraz przeniesiemy . I tak wszyscy będa mieć co robic. To obiecywał pan Libich z ZDM.Myśle ,że ani p. inspektor Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miej. ani pan Przewodn. Rady Osiedla Sw.Łazarz nie myślą ,że jak przeniosą ławki to nie b ędzie bezdomnych.Od czego jest Straż Miejska i wiele innych służb.U w a g a , niech pani Jolanta Szymczak insp.Nadzoru Grunwald Zarządu Zieleni Miejskiej , p o p a t r z y na zabałaganione skwery, nie pielęgnowaną zieleń przypominająca śmieci na skwerach św.Lazarza . Szczególnie idąc ul. Lukaszewicza.zbliżając się do Biedronki.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: