Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz się zazieleni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz się zazieleni
27-09-2016 09:49   redakcja, Zarząd Dróg Miejskich
118 drzew będzie posadzonych na Łazarzu. Jest to jeden z elementów przywracania dawnego blasku tej części Poznania.

Już wkrótce Zarząd Dróg Miejski rozpocznie sadzenie drzew na Łazarzu między innymi w ramach projektu "100 drzew dla Łazarza". Mają się one pojawić głównie tam, gdzie już kiedyś rosły, a z różnych przyczyn zostały usunięte.

W wielu tych miejscach wciąż widać pozostałości po wycince – mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

O konieczności powiększenia liczby "zielonych" miejsc mówią także inni przedstawiciele lokalnej społeczności. Nasadzenia realizowane są w ramach projekt "100 drzew dla Łazarza" zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Dodatkowo ZDM posadzi drzewa wzdłuż ulic Stablewskiego, Dmowskiego i Łukaszewicza.

Lokalizacja poszczególnych drzew jest wynikiem precyzyjnego projektu, którego celem było takie zagospodarowanie terenu, aby możliwie najpełniej wykorzystać, i tak niewystarczającą, wolną przestrzeń jaką mamy na Łazarzu.

Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, kumulacja robót nastąpi w październiku i listopadzie. Na ich postęp wpływ będzie miało wiele czynników - jednym z głównych jest pogoda. Do tego okazuje się, że w niektórych miejscach pod ziemią znajdują się kawałki betonu, pokruszone cegły. Trzeba będzie je usunąć, zanim będzie można przystąpić do typowo ogrodniczych prac. Na Łazarzu oprócz drzew pojawią się także krzewy i byliny – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Trzeba zaznaczyć, że głównym celem drzewostanu przyulicznego nie jest upiększanie miasta. Nadrzędną funkcją jest poprawa warunków życia mieszkańców. Korzyści, jakie dają drzewa w mieście są nieocenione. Poprawiają jakość powietrza ? pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Oczyszczają powietrze z pyłów i gazów. Dzięki jednemu drzewu zapylenie w jego otoczeniu może zostać zredukowane nawet o 75 procent. Dodatkowo mogą pełnić rolę ekranów akustycznych i zmniejszać hałas dobiegający z ulicy o połowę. Pochłaniają również wody opadowe przez co zmniejsza się ryzyko podtopień podczas deszczu – dodaje ZDM.


Komentarze (7)

28-09-2016 22:34:07
M.
@Haniu, powiem przewrotnie - pracownicy Zieleni Przyulicznej nie muszą się martwić o spadające liście, bo to nie oni odpowiadają za ich sprzątanie. Sprzątanie chodników jest obowiązkiem właścicieli posesji. Problem ze sprzątaniem mają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, to oni odpowiadają m.in. za skwery i parki. To są dwie różne jednostki miejskie. Z tą pierwszą miałam bezpośrednio do czynienia i po interwencji udało się dosadzić część drzew (lipy) po mojej stronie ulicy. Innych nie ze względu na kable. Za to wszystkie drzewa "wróciły" na chodnik po przeciwnej stronie. Co do infrastruktury podziemnej, to jednak nie do końca bzdura. Kolejne ekipy przychodzą, dokładają nowe kable/rury, nie usuwają starych i jest spory bałagan. Co gorsza nikt tego nie kontroluje, a pracownicy wkopują nie jak jest w planach, ale jak im wygodniej. Z projektami też nie jest lepiej. Ostatnio przyszła do mnie ekipa wykonująca projekt dla Aquanetu. Pani wskazała palcem gdzie jej się widzi przyłacze i w związku z tym w promieniu 3 metrów od tego miejsca nie może rosnąć żaden krzaczek, drzewo tym bardziej odpada. Na pytanie dlaczego akurat w tym miejscu usłyszałam, że tak Pani pasuje. Nie wyraziłam zgody i wskazałam inne miejsce. Usłyszałam, że w sumie plan to jedno, a jak się dogadam z pracownikami to już inna sprawa.
28-09-2016 16:44:06
Hania
@M, uwazam, ze to co mowi pani z Zieleni Przyulicznej to jest wyuczona regulka aby sie "odwalic" i nie zawracac glowy w sprawie sadzenia drzew przy ulicach. Jesli wycina sie drzewo to natychmiast na jego miejsce powinno byc sadzone drzewo w tym samym miejscu a nie w innym miejscu sadzony jest patyk, ktory albo sie przyjmie albo nie i wyrasta tylko na kilka metrow w gore i jest rachityczny, nie spelnia swoich zadan ani dla zdrowia mieszkancow ani nie jest dekoracyjny. Problem jest w tym chyba, ze miasto nie chce tracic pieniedzy na czyszczenie lisci, ktore pokazuja sie na jesien, miasto nie chce tracic pieniedzy na wywoz lisci i "ich likwidacje". Najlepiej niech bedzie pustynia i ewentualne nasadzanie malutkich krzaczkow i zasypywanie terenu kora drzewna. Nawet nie stac miasta aby sadzic bez lub forsycje. No tak, te krzewy maja liscie. Zyczylabym sobie aby nareszcie na stolku prezydenta miasta Poznania zasiadl czlowiek, ktory ma dla naszego miasta milosc, energie, entuzjazm, ktory bedzie czynnie zainteresowany co by naprawde ulepszyc w naszym miescie a nie psuc to co jest dobre. Notabene nie wierze, ze okablowania byly kladzione bez pozwolen, uzgodnien i nielegalnie, to jest totalna bzdura. Moglo sie zdarzyc w jakims jednym przypadku, na jakims odcinku jakiejs ulicy ale nie wierze, ze caly Poznan zostal nielegalnie okablowany, BZDURA !!! Poznaniacy nie sa idiotami i prosze nie mowic nam BZDUR !
28-09-2016 13:17:37
M.
Wiosną nasza Spółdzielnia Mieszkaniowa wywiesiła ogłoszenie, w którym poinformowano nas o zamiarze wycięcia kilku drzew w podwórzu. Z jego treści wynikało, że decyzja jest już podjęta, pozwolenia już są, los trzech drzew już jest przesądzony, ale jeżeli mieszkańcy mają takie życzenie, to jeszcze można coś wyciąć. I oczywiście wycinka jest na prośbę mieszkańców. Sęk w tym, że wśród wymienionych drzew pojawił się klon, który u nas nie rośnie. Napisałam do SM z prośbą o precyzyjne wskazanie drzew do wycinki. Cisza. No to napisałam do Wydziału Ochrony Środowiska z tą samą prośbą ( w końcu to oni wydają pozwolenia na wycinkę). Okazało się, że SM nie wystąpiła do wydziału o zgodę. Co więcej, SM ma obowiązek skonsultowania zamiaru wycinki z mieszkańcami, bo to mieszkańcy są właścicielami drzew. Jeżeli mieszkańcy wyrażą zgodę, to następnym etapem jest wystąpienie o zgodę do WOŚ. Tak więc to ogłoszenie miało być podkładką dla SM, że wszystko przeprowadzono zgodnie z prawem. Na szczęście mieszkańcy zareagowali i napisali protest, za pozostawieniem drzew opowiedzieli się wszyscy w wyjątkiem jednej osoby. Na razie drzewa rosną, ale nikt ze spółdzielni nawet nie raczył nam odpowiedzieć. Wracając do zadrzewienia Głogowskiej - z powodu infrastruktury podziemnej jest to niemożliwe. Taką odpowiedź dostałam od pani z Zieleni Przyulicznej m. Poznania (to jest wydział odpowiedzialny za nasadzenia drzew). Zeby było zabawniej, to ta instraktura czyli kable telefoniczne, internetowe oraz tv były kładzione bez uzgodnień i nielegalnie. Miejmy nadzieję, że przynajmniej będzie można postawić donice z drzewami.
28-09-2016 09:10:31
jimmy
WMM na razie się tylko gada, a nie sadzi. Natomiast wycina się bardzo sprawnie, po cichu.
27-09-2016 22:11:09
WMM
W jednym miejscu sadzi się drzewka- i dobrze, a w innym wycina wieloletnie, które na chore nie wyglądały. Mam na myśli teren szkoły podstawowej nr 77,gdzie przed rozpoczęciem roku szkolnego wycięto około 10 klonów, a posadzono 3 "patyki". W ogóle teren przy ulicy Hetmańskiej należący do szkoły, to obraz nędzy i rozpaczy. Rozkopany, może lepiej powiedzieć rozryty trawnik, na którym stoją porozrzucane smętne resztki siłowni. Zdewastowany murek-ogrodzenie, resztki jakiegoś płotu i parking na klepisku. Bałagan jak rzadko. Żal patrzeć.
27-09-2016 16:52:35
Hania
Pokolenia przed nami wiedzialy co jest dobre dla mieszkancow, zieleni bylo duzo w Poznaniu a teraz jest o wiele, wiele mniej. Glogowska to wogole jest pustynia betonowo-asfaltowa a ja pamietam dokladnie piekne, wysokie drzewa na tej ulicy, chyba deby bo tam mieszkalam od urodzenia przez dlugie lata. Wycieto i usunieto wszystkie drzewa, oprocz kilku przy Dworcu Zachodnim, ktore i tak niedlugo beda usuniete. Zagospodarowano "zielenia" teren przy skrzyzowaniu Glogowska/Hetmanska ale zadnego drzewa chyba tam nie posadzono, czy sie myle ? Wielka szkoda, ze poznanscy urzednicy od zieleni miejskiej nie przegladaja starych fotografii i zdjec poznanskich ulic, nauczyliby sie wiele. Plac Wolnosci tez ogolocony z drzew, no poznanska pustynia. Te 100 drzew dla Lazarza to mam nadzieje, ze dopiero poczatek zadrzewiania Lazarza.
27-09-2016 10:44:03
lukas
Na łysej Głogowskiej mogliby zasadzić....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: