Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jedzenie z nagiej kobiety i okaleczenie się drutem – kontrowersyjny performance w dawnym Hortexie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jedzenie z nagiej kobiety i okaleczenie się drutem – kontrowersyjny performance w dawnym Hortexie
26-09-2016 01:17   Janusz Ludwiczak
W sobotę w dawnej kawiarni Hortex przy ul. Głogowskiej odbyły się kolejne performance, który zaprezentowały Thalia Zachariadou z Grecji oraz Tyśka Szymborska.

W ramach akcji "Perfonauci" od 12 do 25 września Galeria Raczej zorganizowała rezydencje artystyczne, w której wzięły udział artyści zajmujący się sztuką performance.

Projekt odbywa się w ramach alcji "Włącz Łazarz – Nowi Bohaterowie", organizowanego w ramach inicjatywy Łazarz Otwarta Strefa Kultury. Ideą jest próbą utworzenia na Łazarzu dzielnicy kulturalno-artystycznej, o charakterze rewitalizacyjnym. Koncepcja zakłada poprawę jakości przestrzeni publicznych, poprzez połączenie sił działających oraz chcących działać kulturalnie i prospołecznie podmiotów – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska-Trusewicz, Galeria Raczej, Stowarzyszenie Otwarta Strefa Kultury.

W sobotę w Perfexie (dawna kawiarnia Hortex) odbył się performance zatytułowany "Perfonauci", który przygotowały Thalia Zachariadou z Grecji oraz Tyśka Szymborska. Na początku jedna z artystek przy dźwiękach coraz głośniej bijącego serca, na tle zdjęć rentgenowskich przeszła przez drut kolczasty, wskutek czego kobieta pokaleczyła się.

W drugiej części do sali wjechał stół, a na nim znajdowała się naga kobieta praktycznie przygotowana do spożycia. Na jej ciele znajdowało się m.in. sushi. Jest to nyotaimori, zwane często body sushi, czyli japońska forma jedzenia sashimi lub sushi z ciała leżącej kobiety (lub mężczyzny - nantaimori), zazwyczaj nagiej w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Jednym ze skutków podawania jedzenia na ludzkim ciele jest to, że podawane sushi lub sashimi uzyskuje temperaturę bliższą ludzkiemu ciału.

Artyści biorący udział w akcji "Perfonauci":

Thalia Zachariadou – artystka urodzona w Grecji, studiowała aktorstwo w Wyższej szkole Teatru i Aktorstwa w Salonikach. Działa w różnych dziedzinach sztuki performance. Jest członkinią - założycielką grupy performatywnej The Girls, która zwykle tworzy projekty site specific, opartych o codzienne historie i partyzanckie interwencje publiczne.

Tyśka Samborska – praktyka artystyczna Tyśki Samborskiej silnie wiąże się z literaturą i teatrem, a głównym źródłem inspiracji są limity i granice ciała rozumianego jako materiał fizycznej. W swoich pracach artystka analizuje zbiór społeczny jako posthumanistyczne wspólne ciało gatunku.


Komentarze (11)

27-09-2016 13:33:15
eka z małeki
@PAN ZIARA-trafione-zwłaszcza początek,bałem się to tak ująć.Reszta też dobra!!!, właściwie skomentowana i bez zbędnych emocji,oby było więcej takich komentarzy na inne tematy.eka....
26-09-2016 23:54:56
Amicus
Dziś wszystko już nazywa sie sztuką. Następnym razem artystka na scenie nasra i to wpierdzieli i też będzie sztuka spod znaku performers.
26-09-2016 23:40:05
Zjara
Aaa o to chodzi. No wiesz, mimo znanych powszechnie statystyk, jednak nie wszyscy uczestniczą w przyjmowaniu przemienionego, a zgodnie z dogmatem, to ponoć nie jest metaforyczne przemiana, lecz literalna, więc nosi znamiona kanibalizmu, no chyba że umówimy się na pewien symbolizm, wtedy jednak ten dogmat przestaje działać. Jednak zostawmy dogmatykę religijną na boku, to co zobaczyłem było wstrząsające i owszem, było też niesmaczne i mam wrażenie - przepraszam autorkę - pozbawione treści znaczącej na tyle, by ta przekazywana wymagała od niej i od odbiorców takiego poświęcenia jak cięcie się brzytwą. Zaznaczę, że nie chodzi o nagość, to nie są czasy królowej Wiktorii. Tak więc performance zgwałcił mnie przez oczy i oprócz zastanawiania się, czy sztuka może przekraczać wszelkie granice (może, tu nie było żadnego nowego odkrycia) zostawił mnie w totalnej konfuzji przez następną godzinę zastanawiającego sie, czy dziewczyna jest spełna rozumu. Nie znam jej i nadal mam wątpliwości. Poza tym nie dostrzegłem niczego. Drugi performance był moim zdaniem dużo trafniejszy, zwłaszcza że wydaje mi się, całkiem dobrze komentował aktualną płyciznę z grubą warstwą detrytusu, w którym jak martwej strefie, tkwią seks, konsumpcja, silenie się na oryginalność, bezmyślne uleganie modom. Surowe ryby idealnie wpisały się w ten khm... klimat. Wspomnę tylko, że oba zderzenia miały komentować tygodniowy pobyt artystek na Łazarzu, chyba aż tak źle tu chyba nie jest, żeby od razu ciąć się brzytwą?
26-09-2016 18:56:25
mario
Patrząc na zdjęcia i to kto na nich był to można stwierdzić, że żadnych ograniczeń wiekowych nie było. A jak niedawno nad Wartą jakiś ekshibicjonista się pokazał to mundurowi o mało sobie nóg nie połamali, tak go ścigali. Podsumuję tę wystawę krótko: "to je Polska, tego nie ogarniesz"
26-09-2016 18:27:27
23_23
pozdro haj-cynt ;)
26-09-2016 16:50:09
eka z małeki
-tak nie chciałem wprost żeby zbytnio nie jątrzyć,delikatnie podsunąłem dogmat NASZEJ WIARY,no nie mogę tak wprost przecież.Jestem ciekaw ilu z tych krytykujących widziało to,czy jak zwykle tylko o tym słyszało???!!!.I tak jesteśmy największym ZADUPIEM i CIEMNOGRODEM nie tzlko w kraju,tak tak,smutne to.Ja naprawde nie chce nikogo obra.i ura. EKA.
26-09-2016 15:33:51
Zjara
@eka z małeki Ale przemienione co? Serio pytam, bo może nieco stłumiony jeszcze dzisia jestemj przez poniedziałek.
26-09-2016 14:50:40
eka z małeki
-a jak tam przemienione przyjmujemy to COOOOO!!!,to można????, co za ślepota i hipokryzja,wiem że to nie będzie należycie zrozumiane i narażę się na straszne hejty,ale warto się nad tym pochylić.Zawsze uważałem że lepiej być ślepym jak zaślepionym,pozdrawiam myślących!!!.
26-09-2016 13:16:54
albańczyk
Krew, nagość, pożywienie. Co na to SANEPID?
26-09-2016 12:13:49
Wzburzony brzytwą i krwią
Druty kolczaste, brzytwa i krew? Serio? Uszkadzanie własnego ciała to nie sztuka - ani aktorska (zawód związany z udawaniem) ani wizualna. Przekroczono wiele granic, w tym zdrowego rozsądku. Dziewczyna, która publicznie i poważnie uszkodziła swoje ciało, stanowi zagrożenie dla swojego zdrowia i ktoś powinien wysłać ją na obowiązkowe leczenie. Organizatorom natychmiast powinno się zabronić przygotowywania podobnych wydarzeń bo nie są w stanie ocenić, których granic się nie przekracza. Jeśli wydarzenie jest finansowanie z Miasta, jak pisze PoznanAnka, powinno być natychmiast cofnięte i zablokowane w przyszłości. Przecież na to, co się wydarzyło, można znaleźć paragrafy!
26-09-2016 11:45:57
poznaniAnka
I na coś takiego idą publiczne pieniądze z kasy miasta. Żenada
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: