Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zawsze staram się pomagać innym" – rozmowa z Tomaszem Jaworskim, łazarskim strażnikiem osiedlowym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zawsze staram się pomagać innym" – rozmowa z Tomaszem Jaworskim, łazarskim strażnikiem osiedlowym
23-09-2016 08:14   Janusz Ludwiczak
Straż Miejska ma być bliżej mieszkańców, dlatego decyzją wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego i komendanta Waldemara Matuszewskiego powołani zostali strażnicy osiedlowy. Swojego strażnika osiedlowego ma również Łazarz. Rozmowa z Tomaszem Jaworskim, strażnikiem osiedlowym na Łazarzu.

Janusz Ludwiczak, portal lazarz.pl: Dlaczego postanowił Pan zostać Strażnikiem Miejskim?
Tomasz Jaworski, strażnik osiedlowy: Pracuję w Straży Miejskiej Miasta Poznania od 4 maja 1995 roku. Zatem już od 21 lat służę w tej umundurowanej formacji. Od kiedy pamiętam zawsze starałem się pomagać innym. Interesowała mnie problematyka związana z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym a także zarządzaniem kryzysowym i obronnością kraju. Kiedy więc zobaczyłem ogłoszenie o naborze bez wahania zgłosiłem się do pracy. Nie żałuję podjętej decyzji. Mogę pomagać mieszkańcom i taka działalność daje mi dużo satysfakcji. Zawsze kieruję się zasadą, że straż miejska spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Taki zapis znajduje się także w ustawie o strażach gminnych.

Czym zajmie się strażnik osiedlowy na Łazarzu?
Strażnik rejonowy współpracuje z samorządem pomocniczym – Radą Osiedla. Na Grunwaldzie mamy 9 Rad. Ja pracuję na terenie działania Rady Osiedla św. Łazarz. Realizuję zgłoszenia mieszkańców, którzy także przekazują swoje uwagi często radnym osiedlowym. Pełnię służby obchodowe w patrolach pieszych, podczas których kontroluję czystość i porządek na posesjach, terenach miejskich, w pasach drogowych, w parkach itp. Interweniuję także w przypadkach nieprawidłowego parkowania, przy pomocy smartfona i specjalnej aplikacji wykonuję zdjęcia i wystawiam wezwania. Trafiają one do Referatu Drogowego, który po zmianach od 1 stycznia br. zajmuje się głównie sprawami związanymi z nieprawidłowym parkowaniem w Poznaniu. Zawsze staram się pamiętać, że istnieje deficyt miejsc do parkowania a samochodów stale przybywa. Ale nie można bezmyślnie i beztrosko parkować np. na miejscach dla osób niepełnosprawnych lub na chodnikach uniemożliwiając przejście np. dzieciom idącym się do szkoły.

Z jakimi sprawami do tej pory zgłaszali się mieszkańcy?
Na terenie Łazarza duży problem stanowią miejsca wyprowadzania psów przez mieszkańców, z których niestety część nie sprząta po swoich pupilach np. skwer przy ulicy Małeckiego/Graniczna. Dużo problemów sprawiają osoby bezdomne okupujące ławki przy Rynku Łazarskim. Prowadzę także wiele spraw związanych z wyjaśnianiem powodu postoju nieużywanych od dłuższego czasu samochodów. Zanim dokonamy ich usunięcia na koszt właściciela staramy się dotrzeć do nich i przekonać aby sami zajęli się swoją własnością. Zdarzają się przypadki kiedy ktoś wyjechał do pracy za granicą, jest chory, trafił do szpitala itp. Trzeba starać się zrozumieć takie przypadki i do każdej sprawy podchodzić indywidualnie. Inny problem to mieszkańcy, którzy swój czas wolny lubią spędzać okupując bramy i spożywając np. piwo. Wiąże się to także z zaśmiecaniem, używaniem słów nieprzyzwoitych, oddawaniem moczu, zakłócaniem ciszy nocnej. W takich przypadkach współpracuję z dzielnicowym z Komisariatu Policji Poznań – Grunwald. Miejsca takie są typowane do kontroli przez policjantów z Sekcji Zabezpieczenia Miasta lub Oddziałów Prewencji. Działania z Policją od wielu lat są niezbędnie też potrzebne w Sylwestra. Przypomnę tylko, że podczas ostatniego świętowania spalone zostały trzy duże pojemniki na odpady wyciągnięte na jezdnię. Gdyby nie szybka interwencja mogłoby dojść do tragedii.

Jakie są największe bolączki Łazarza?
Najczęściej spotykam się z bezradnością zwykłych i porządnych mieszkańców wobec braku wyobraźni i ignorancją zwykłych norm zachowania się przez niektórych mieszkańców naszej dzielnicy oraz osób przyjezdnych. Poza wyżej poruszonymi problemami możemy zaobserwować liczne przypadki niszczenia zieleni przez kierowców, którzy przyjeżdżając na różne imprezy i koncerty organizowane w Arenie chcą najlepiej wjechać do środka. Nie zważają przy tym, że ktoś wykonał pracę i zasadził krzewy, posiał trawę, często przy udziale środków finansowych pochodzących od Rady Osiedla.

Z jakimi problemami spotykacie się najczęściej?
Jak już wspominałem największe bolączki nurtujące mieszkańców to puszczanie psów bez uwięzi, nie sprzątanie po nich, nieużywane pojazdy tzw. „wraki”, spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, nielegalne plakatowanie i szpecenie okolicy, opuszczone i zaniedbane budynki – jak chociażby posesja przy Matejki 51. W tym konkretnym przypadku właściciel nie chce zajmować się swoją nieruchomością pomimo tego, że był wielokrotnie proszony, upominany. Wobec barku chęci współpracy z jego strony doszło do konieczności skierowania wniosku o ukaranie do Sądu. Nie załatwia to ostatecznie jednak problemu, bo podrzucane odpady nadal zalegają na terenie nieruchomości. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie wszyscy korzystają z możliwości pozbycia się odpadów w ramach organizowanych akcji wywozu np. gabarytów wystawianych na ulicę i bezpłatnie zabieranych w wyznaczanych terminach przez GOAP. Być może wynika to z niewiedzy lub złych nawyków. Dlatego też staram się informować mieszkańców o takiej możliwości.

Jakie sprawy można zgłaszać do Pana?
Praktycznie wszystkie dotyczące braku właściwego utrzymania stanu czystości i porządku, miejsc grupowania się osób spożywających alkohol, miejsc narażonych na zanieczyszczenie i zaśmiecanie. Sprawy, które są poza moimi kompetencjami zgłaszam odpowiednim instytucjom np. Zarządowi Zieleni Miejskiej, Zarządowi Dróg Miejskich, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie, Wydziałowi Ochrony Środowiska, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i wielu innym podmiotom z którymi współpracuje Straż Miejska.

Jak układa się współpraca z radą osiedla, instytucjami, szkołami czy parafiami?
Częściowo odpowiedziałem już na to pytanie. Współpraca układa się dobrze. Wszystko tak naprawdę zależy od ludzi, od ich zaangażowanie i woli współpracy. Wtedy można bez problemu załatwić nawet sprawy, które na pierwszy rzut oka wydają się beznadziejne.

Co oznacza utworzenie jednostki grunwaldzkiej Straży Miejskiej na Głogowskiej? Możemy się spodziewać, że więcej patroli Straży Miejskiej będzie również w okolicach dworca i na Łazarzu?
Jednostka Straży Miejskiej z Grunwaldu w niedługim czasie przeniesie się do nowej siedziby na ul. Głogowską 26. W tej lokalizacji będą się znajdowały także Referaty Interwencyjny i Drogowy. Oznacza to, że po pierwsze Referat Grunwald wróci na swoją dzielnicę i mieszkańcy będą mieli po prostu bliżej aby osobiście móc się spotkać ze strażnikami rejonowymi i opowiedzieć o swoich problemach. Część ludzi nie zawsze chce rozmawiać pod swoim domem i zgłaszać interwencji w obawie o swoje bezpieczeństwo. Po drugie patrole przemieszczające się przez Grunwald do innych dzielnic po drodze będą mogły także reagować na przypadki naruszania ładu i porządku publicznego.


Komentarze (3)

26-09-2016 16:46:55
Hania
Skoro to jest moj lazarski straznik osiedlowy to prosze o jego numer telefonu. Okolo godziny temu dzwonilam do SM bo jakis idiota zastawil brame wjazdowa na podworko swoim popielatym z czarnym dachem, starym VW, notabene jeszcze takiego syfu w samochodzie nie widzialam jak zyje ! Klakson nie pomogl i czekanie na idiote tez nie. Dodzwonic sie do SM nie mozna wogole, tylko tasma idzie, ze wszyscy sa zajeci i koniec. Wiec bardzo prosze o numer telefonu bo skoro to jest moj straznik lazarski to powinien numer byc publiczny i bezposredni.
26-09-2016 14:44:04
morlock
@ucieszona. Niech zgadnę, żona Strażnika? Zamiast swoje robić, cicho siedzieć , nic nie słyszeć, nic nie wiedzieć to Karyna nagle naumiała się pisać po polsku i produkuje się na lokalnym Portalu? Podpowiem - jeśli o brudzie piszesz zwróć się do firmy od której wynajmujesz jaskinię. Płacisz? Niech sprzątają. A każdy powinien wymagać więcej od siebie niż współużytkowników. Załatw by Twój przy "małym niebieskim kiosku" miał dożywotnią służbę i strzegł czystości. Podpowiem wiochno - to od nas zależy jak wygląda okolica, Osiedle, Dzielnica, Miasto.
26-09-2016 08:56:53
ucieszona
Nareszcie bliżej mieszkańców .Wiadomo z kim rozmawiać z imienia i nazwiska.Co do obowiązków takiego funkcjonariusza należy.Nareszcie może nie będziemy u c i e k a ć przed strażnikami i policjantami.W różnych sytuacjach szukać pomocy , a nie bać się i " mądrować " samemu.Ale i wyrażać podziękowanie za działanie w b.konfliktowych sprawach.M o ż e i Policja wymysli sposób , aby mieszkaniec z n a ł swojego dzielnicowego, chociażby przez szybki kontakt telefoniczny lub w czasie godzin urzędowania w Komisariacie. T y l k o współpraca tych służb ,pozwoli częściowo eliminować bałaganiarstwo.O c z y w i ś c i e z madrą i kulturalna współpracą mieszkanćów .A tak na m a r g i n e s i e .Czy nikt nie widzi b r u d u i bałaganu przy małym niebieskim kiosku warzywnym przy ul. L u k a s z e w i c z a i dalej w kierunku B i e d r o n k i .Cała ta okolica to już nie skwery zieleni tylko o d p a d y ,pety , butelki i czasami siedzący bezdomni. Gratuluje sprzedawcom warzyw.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: