Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiosną będzie można zobaczyć Kaponierę Kolejową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiosną będzie można zobaczyć Kaponierę Kolejową
22-09-2016 10:19   Janusz Ludwiczak
Dobra wiadomość dla miłośników fortyfikacji i historii. Rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem, wyeksponowaniem i rewitalizacją Kaponiery Kolejowej.

W 2013 roku pojawiły się pierwsze deklaracje, by Kaponiera Kolejowa została udostępniona dla turystów, mieszkańców i miłośników fortyfikacji. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski poinformował, że spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie uzyskała stosowne pozwolenia konserwatorskie.

Kolejny krok ku odsłonięciu dawnej Kaponiery Kolejowej zrobiony. Gdy będziecie Państwo na poziomie - 2 ronda – tam gdzie jest zlokalizowany przystanek PST niech Was nie zaskoczy taki widok. Z początkiem września udało się spółce miejskiej PIM uzyskać pozwolenia konserwatorskie. Prowadzone będą tam prace celem ukazania i odpowiedniego zabezpieczenia (za sprawą szklanych przesłon) wschodniej elewacji obiektu fortecznego Kaponiery. Chcemy również przeprowadzić niezbędne prace wewnątrz obiektu, które będą pozwalały potencjalnemu inwestorowi w przyszłości urządzić interesującą przestrzeń np. kawiarnię, obiekt kulturalny itp. Prace będą tam prowadzone do wiosny – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

To wszystko - to efekt pewnego uporu Komisji Rewitalizacji i środowisk fortecznych, gdzie w poprzedniej kadencji upomnieliśmy oto by wyeksponować dawną Kaponierę Kolejową. Wcześniej projekt przebudowy ronda zakładał de facto jej ... zabetonowanie. Sprawę udało mi się popchnąć do przodu w wyniku zmian władz w mieście, obejmując nadzór nad sprawami rewitalizacji. Duża też rola obecnego kierownictwa spółki miejskiej PIM, jako że trzeba było od podstaw przygotować wszystkie dokumenty oraz zaangażowania pracowników Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Kaponiera Kolejowa na razie nie będzie całkowicie dostępna dla zwiedzających. Póki co będzie można ją oglądać tylko z zewnątrz.

Myślimy, by w przyszłości mogły zwiedzają ją wycieczki, a nawet powstałoby muzeum. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kilka milionów złotych, musimy więc poczekać z udostępnieniem Kaponiery Kolejowej – mówił w lipcu wiceprezydent Maciej Wudarski.

Kaponiera Kolejowa to samodzielny obiekt fortyfikacyjny, który znajduje się pod przejściem podziemnym pod Rondem Kaponiera, został zbudowany w 1872 roku, w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Kaponiera Kolejowa położona była pod drogą wylotową biegnącą od Bramy Berlińskiej w kierunku pierwszego dworca kolejowego przy ul. Gajowej.


R E K L A M A

Komentarze (1)

23-09-2016 16:48:20
Negatyw
Czas najwyższy!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: