Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiosną będzie można zobaczyć Kaponierę Kolejową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiosną będzie można zobaczyć Kaponierę Kolejową
22-09-2016 10:19   Janusz Ludwiczak
Dobra wiadomość dla miłośników fortyfikacji i historii. Rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem, wyeksponowaniem i rewitalizacją Kaponiery Kolejowej.

W 2013 roku pojawiły się pierwsze deklaracje, by Kaponiera Kolejowa została udostępniona dla turystów, mieszkańców i miłośników fortyfikacji. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski poinformował, że spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie uzyskała stosowne pozwolenia konserwatorskie.

Kolejny krok ku odsłonięciu dawnej Kaponiery Kolejowej zrobiony. Gdy będziecie Państwo na poziomie - 2 ronda – tam gdzie jest zlokalizowany przystanek PST niech Was nie zaskoczy taki widok. Z początkiem września udało się spółce miejskiej PIM uzyskać pozwolenia konserwatorskie. Prowadzone będą tam prace celem ukazania i odpowiedniego zabezpieczenia (za sprawą szklanych przesłon) wschodniej elewacji obiektu fortecznego Kaponiery. Chcemy również przeprowadzić niezbędne prace wewnątrz obiektu, które będą pozwalały potencjalnemu inwestorowi w przyszłości urządzić interesującą przestrzeń np. kawiarnię, obiekt kulturalny itp. Prace będą tam prowadzone do wiosny – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

To wszystko - to efekt pewnego uporu Komisji Rewitalizacji i środowisk fortecznych, gdzie w poprzedniej kadencji upomnieliśmy oto by wyeksponować dawną Kaponierę Kolejową. Wcześniej projekt przebudowy ronda zakładał de facto jej ... zabetonowanie. Sprawę udało mi się popchnąć do przodu w wyniku zmian władz w mieście, obejmując nadzór nad sprawami rewitalizacji. Duża też rola obecnego kierownictwa spółki miejskiej PIM, jako że trzeba było od podstaw przygotować wszystkie dokumenty oraz zaangażowania pracowników Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Kaponiera Kolejowa na razie nie będzie całkowicie dostępna dla zwiedzających. Póki co będzie można ją oglądać tylko z zewnątrz.

Myślimy, by w przyszłości mogły zwiedzają ją wycieczki, a nawet powstałoby muzeum. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kilka milionów złotych, musimy więc poczekać z udostępnieniem Kaponiery Kolejowej – mówił w lipcu wiceprezydent Maciej Wudarski.

Kaponiera Kolejowa to samodzielny obiekt fortyfikacyjny, który znajduje się pod przejściem podziemnym pod Rondem Kaponiera, został zbudowany w 1872 roku, w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Kaponiera Kolejowa położona była pod drogą wylotową biegnącą od Bramy Berlińskiej w kierunku pierwszego dworca kolejowego przy ul. Gajowej.


Komentarze (1)

23-09-2016 16:48:20
Negatyw
Czas najwyższy!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: